Η Ανόρθωσις Πετόσφαιρα κέρδισε το μεγάλο ντέρμπι της 11ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος ΟΠΑΠ Β΄ Κατηγορίας Γυναικών.

Στο πλαίσιο του Α’ Ομίλου κέρδισε την Κυριακή 28 Φεβρουαρίου 2021 τον Δικέφαλο Γερίου με 3-1 σετ στο «ΘΕΜΙΣΤΟΚΛΕΙΟ».

Με το τρίποντο αποσπάστηκε 09 βαθμούς από τη 2η και 3η θέση όπου ισοβαθμούν με 17 πόντους σε 8 αγώνες Ομόνοια και Δικέφαλος Γερίου.

Η Ανόρθωσις Πετόσφαιρα επιβλήθηκε στο πρώτο σετ 25-16 και προηγήθηκε. Στο επόμενο σετ ο Δικέφαλος ήταν ανώτερος και ισοφάρισε 1-1 14-25.

Η Ανόρθωσις Πετόσφαιρα όμως κέρδισε στο τρίτο σετ με 25-14 και προηγήθηκε για να κερδίσει τελικά 3-1 αφού στο τέταρτο σετ επικράτησε 29-27.

Σημειώνεται ότι ο Δικέφαλος έχασε τέσσερα σετ μπολ για να ισοφαρίσει τον αγώνα.

Την ήττα του Δικέφαλου εκμεταλλεύτηκε νωρίς το μεσημέρι της Κυριακής η Ομόνοια που επικράτησε του Ροτσίδη Μάμμαρι με 0-3 στο Γυμνάσιο Κοκκινοτριμιθιάς.

Οι «πράσινες» κέρδισαν τα σετ με 12-25, 07-25 και 13-25.

Β’ ΌΜΙΛΟΣ

Το απόγευμα της Κυριακής σε αγώνα του Β’ Ομίλου, ο Αχιλλέας Καϊμακλίου επικράτησε στο Γυμνάσιο Έμπας του Α.Ο. Διονύσου με 1-3 σετ και παραμένει 5ος με 11 βαθμούς.

Ο Αχιλλέας αντιμετώπισε δυσκολίες αφού έχανε με την παφιακή ομάδα να προηγείται κερδίζοντας το πρώτο σετ 25-20.

Στη συνέχεια, οι παίκτριες της Ελένης Σωτηρίου έδειξαν χαρακτήρα κερδίζοντας με 13-25, 17-25, 14-25.

Πηγή: new.volleyball.org.cy

The post Β΄ Γυναικών: Ξέφυγε η Ανόρθωσις Πετόσφαιρα στον Α΄ Όμιλο, νίκη για Αχιλλέα στον Β΄ (ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΕΣ) appeared first on Thema Sports.

Ανάλυση - Επίθεση Ισραήλ: Τι να περιμένουμε μετά το χτύπημα - Το Ιράν ενεργοποίησε συστήματα αεράμυνας

Στη Μέση Ανατολή και στις σχέσεις Ισραήλ και Ιράν είναι στραμμένα τα βλέμματα της διεθνούς κοινότητας για ακόμη μία φορά μετά το χτύπημα στο έδαφος της Τεχεράνης που αποδίδεται στο Τελ Αβίβ.