Νικητής το ποδόσφαιρο στο Τορίνο και… προβάδισμα η Τότεναμ!

Σε ένα εντυπωσιακό παιχνίδι στο Τορίνο, η Τότεναμ επέστρεψε από την «Κόλαση» του 2-0 στο δεκάλεπτο κόντρα στην Γιουβέντους και με την πανάξια ισοπαλία (2-2) που απέσπασε έγινε φαβορί για την πρόκριση.

να πρώτο δεκάλεπτο για τους φιναλίστ του Τσάμπιονς Λιγκ βγαλμένο από τα… όνειρα των δεκάδων χιλιάδων υποστηρικτών τους στις εξέδρες του «Juventus Stadium», με τον Γκονσάλο Ιγκουαΐν να επιτυγχάνει την πιο γρήγορη «ντοπιέτα» στην ιστορία των νοκ-άουτ, σκοράροντας με εξαιρετικό σουτ στην κίνηση έπειτα από εκτέλεση φάουλ του Μίραλεμ Πιάνιτς στο 2′ και εκτέλεση πέναλτι (το κέρδισε ο Φεντερίκο Μπερναντέσκι από τον Μπεν Ντέιβις) επτά λεπτά αργότερα, για τον απόλυτο αιφνιδιασμό των «Πετεινών» του Λονδίνου και το 2-0 της ομάδας του Μασιμιλιάνο Αλέγκρι.

Μετά το αρχικό… σοκ, η Τότεναμ ανέβασε την απόδοσή της, προειδοποίησε δύο φορές με τον Χάρι Κέιν (26′ – 32′) και τελικά μείωσε σε 2-1 με το 33ο γκολ του Άγγλου διεθνούς επιθετικού σε όλες τις διοργανώσεις την σεζόν 2017-18 και παράλληλα το πρώτο που δέχεται ο Τζίτζι Μπουφόν έπειτα από εκείνο του Γιάκομπ Γιόχανσον στο Σουηδία – Ιταλία 1-0, στις 10 Νοεμβρίου, αξιοποιώντας την κάθετη πάσα του Ντέλε Αλί.

Η Γιουβέντους έχασε μεγάλη ευκαιρία για το 3-1 στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου, με τον 30χρονο «Πιπίτα» να εκτελεί το πέναλτι που κέρδισε ο Ντόουγκλας Κόστα από τον Σερζ Οριέ αλλά να στέλνει την μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι του Ούγκο Γιορίς. Στο 57ο λεπτό ο φινετσάτος Μπερναντέσκι έπιασε ένα ωραίο διαγώνιο σουτ, με τον πολύπειρο Γάλλο τερματοφύλακα να σώζει την εστία του από την παραβίαση.

Στο 71ο λεπτό οι Άγγλοι πέτυχαν το γκολ που άξιζαν με βάση την απόδοσή τους έπειτα από ένα μουδιασμένο ξεκίνημα, με αριστοτεχνική εκτέλεση φάουλ του Κρίστιαν Έρικσεν και κάπως καθυστερημένη αντίδραση του βετεράνου Μπουφόν, με τον ρυθμό του αγώνα να πέφτει κάπως στο τελευταίο εικοσάλεπτο, τον Αλέγκρι να κάνει δύο αναγκαστικές αλλαγές και το 2-2 να παραμένει μέχρι το σφύριγμα της λήξης από τον Γερμανό διαιτητή Φέλιξ Μπριχ, καθώς ο Γιαν Βερτόνχεν έκοψε με προβολή ένα «φαρμακερό» γύρισμα του Ντόουγκλας Κόστα προς τον Ιγκουαΐν στο 87ο λεπτό.

H πραγματικά ενδιαφέρουσα αποψινή αναμέτρηση στο Τορίνο ολοκληρώθηκε χωρίς νικητή, με την Τότεναμ να παίρνει ασφαλώς προβάδισμα πρόκρισης ενόψει του επαναληπτικού στο «Γουέμπλεϊ» την 7η Μαρτίου και την Γιουβέντους να ελπίζει ότι με τις επιστροφές των Ντιμπάλα, Ματουιντί (κυρίως) αλλά και των Μπαρτσάλι, Λιχστάινερ, Κουαδράδο θα δείξει το καλό της ευρωπαϊκό πρόσωπο και θα φύγει με τη νίκη-πρόκριση από το Λονδίνο, απέναντι σε έναν αντίπαλο ο οποίος δείχνει πάντως πιο «φρέσκος» και με μεγαλύτερο κίνητρο για διάκριση.

Οι συνθέσεις των ομάδων

Γιουβέντους (Μασιμιλιάνο Αλέγκρι): Μπουφόν, Ντε Σίλιο, Μπενατιά, Κιελίνι, Άλεξ Σάντρο, Πιάνιτς, Κεντίρα (66′ Μπεντανκούρ), Ντόουγκλας Κόστα (90+2′ Ασαμόα), Μπερναντέσκι, Μάντζουκιτς (76′ Στουράρο), Ιγκουαΐν

Τότεναμ (Μαουρίτσιο Ποτσετίνο):
 Γιορίς, Οριέ, Βερτόνχεν, Σάντσες, Ντέιβις, Ντάιερ, Ντεμπελέ, Λαμέλα (88′ Λούκας Μόουρα), Έρικσεν (90+2′ Γουεϊνιάμα), Αλί (83′ Σον), Κέιν

Διαιτητής: Φέλιξ Μπριχ (Γερμανία)

sdna.gr

Θανατηφόρο στην Κοκκινοτριμιθιά: Υπό τετραήμερη κράτηση ο 23χρονος οδηγός - Οι κατηγορίες που αντιμετωπίζει

Εν αναμονή ενημέρωσης από Europol, Interpol και Ρωσία η Αστυνομία για το απειλητικό email που έφερε αναστάτωση

Πλαστικές σακούλες: Πού πήγαν τελικά τα λεφτά από τα 6 σεντς των πωλήσεων  - Γιατί καταργήθηκαν και ποιο το παράδοξο

Συγκλονιστικές εικόνες - Οδού: Τα σημεία όπου έσωσαν εθελοντές από την φονική πυρκαγιά το 2021 - Αποκάλυψη στο «Τ»

Εντοπίστηκε νέα μετάλλαξη του Covid: Ονομάζεται «FLiRT» - Λειτουργούν τα τρέχοντα εμβόλια; - Όσα πρέπει να ξέρετε

Λάκης Γαβαλάς: Δέχθηκε επίθεση από μοναχούς - «Με είπαν π****η μέσα στο αεροπλάνο» - Δείτε βίντεο

Εκλογές 2024: Αναρτήθηκαν διαδικτυακά τα ψηφοδέλτια - Πώς προχωρούν οι διαδικασίες ενόψει της 9ης Ιουνίου

Ήδη ψηφοδέλτια έχουν αναρτηθεί διαδικτυακά, και οι εκλογείς μπορούν να εξοικειωθούν με αυτά, ενώ στα εκλογικά κέντρα θα δοθεί όση βοήθεια χρειάζεται προκειμένου να μπορέσει ο κάθε ψηφοφόρος να αντιληφθεί πώς και τι ακριβώς θα ψηφίσει, δήλωσε το Σάββατο στο Κυπριακό Πρακτορείο Ειδήσεων (ΚΥΠΕ) ο Γενικός Έφορος Εκλογών, Γενικός Διευθυντής του Υπουργείου Εσωτερικών, Δρ Ελίκκος Ηλία, ενόψει της επικείμενης διπλής εκλογικής διαδικασίας της 9ης Ιουνίου.