Σταμάτησε στα… οχτώ η Μπαρτσελόνα! Αποτελέσματα και επόμενη αγωνιστική

Πάρτι για την Μπαρτσελόνα, που ασέλγησε στο «πτώμα» της Ουέσκα, την οποία παρέσυρε με το απίστευτο 8-2 στη Βαρκελώνη. Η νεοφώτιστη έκανε το… λάθος να προηγηθεί μόλις στο 3’ με τον Ερνάντες, κάτι που αφύπνισε τους παίκτες του Βαλβέρδε, που ανέτρεψαν την εις βάρος τους κατάσταση με 3 γκολ σε 23 λεπτά: στο 16’ ο Μέσι «χόρεψε» την άμυνα των φιλοξενούμενων για να ισοφαρίσει, στο 24’ ο Πουλίδο έστειλε άθελά του την μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του, ενώ στο 39’ ο Λουίς Σουάρες έγραψε το 3-1.

Στο 42’ ο Γκαγιάρ μείωσε σε 3-2, όμως στο δεύτερο ημίχρονο οι Καταλανοί κυριάρχησαν απόλυτα στον αγωνιστικό χώρο εκμεταλλευόμενοι τις «τρύπες» στην αντίπαλη άμυνα. Στο 48’ ο Ντεμπελέ πέτυχε το 4-2, ενώ ακολούθησαν τα γκολ των Ράκιτιτς (52’), Μέσι (61’), Άλμπα (81’), με τον Λουίς Σουάρες να διαμορφώνει το τελικό 8-2 στις καθυστερήσεις (93’) με πέναλτι.

Μάλιστα, σε μια ένδειξη… συναδελφικότητας, ο Μέσι έδωσε την μπάλα στον συμπαίκτη του για να εκτελέσει την «εσχάτη των ποινών». Αυτή ήταν η πρώτη ήττα της Ουέσκα στην παρθενική παρουσία της στα «μεγάλα σαλόνια», ενώ η Μπάρτσα έγινε η δεύτερη ομάδα -μετά τη μισητή Ρεάλ Μαδρίτης- στη φετινή La Liga που πετυχαίνει το «3 στα 3».

Το πρόγραμμα της 3ης αγωνιστικής:

Παρασκευή 31 Αυγούστου

Χετάφε – Βαγιαδολίδ 0-0

Εϊμπάρ – Σοσιεδάδ 2-1
(26′ Καρντόνα, 91′ Σάρλες – 15′ πεν. Γουίλιαν Ζοσέ)

Βιγιαρεάλ – Χιρόνα 0-1
(54′ Στουάνι)

Σάββατο 1 Σεπτεμβρίου

Θέλτα – Ατλέτικο Μαδρίτης 2-0
(46΄ Μάξι Γκόμες, 52′ Ιάγκο Άσπας)

Ρεάλ Μαδρίτης – Λεγκανές 4-1
(17′ Mπέιλ, 48′, 61′ Μπενζεμά, 66′ πεν. Ράμος – 24′ πεν. Καρίγιο)

Κυριακή 2 Σεπτεμβρίου

Λεβάντε – Βαλένθια 2-2
(13’, 33’ Μάρτι-16’ Τσερίσεφ, 52’ πεν. Παρέχο)

Αλαβές – Εσπανιόλ 2-1
(57’ Μπαστόν, 59’ Σομπρίνο – 42’ πεν. Μπαπτιστάο)

Μπαρτσελόνα – Ουέσκα 8-2
(16’, 61’ Μέσι, 24’ αυτ. Πουλίδο, 39’, 93’ Σουάρες, 48’ Ντεμπελέ, 52’ Ράκιτιτς, 81’ Άλμπα – 3’ Ερνάντες, 42’ Γκαγιάρ)

Βαλένθια – Μπέτις (19:30)

Αθλέτικ Μπιλμπάο – Ρεάλ Μαδρίτης (21:45)

Έπεσε από τον δεύτερο όροφο οικίας 56χρονος - Κρίσιμα στο Νοσοκομείο

Κεντρικές Φυλακές: «Τσάκωσαν» το κρατούμενο που είχε αποδράσει – Πού εντοπίστηκε

Πασχαλινά αυγά από «χρυσάφι» - Γιατί ανεβαίνουν οι τιμές του κακάο; Οι λόγοι, το ποσοστό και η νόσος του μαύρου λοβού

Δρόμος Πάφου-Πόλης: Έμεινε στα χαρτιά η ολοκλήρωση της Α’ φάσης λόγω καθυστερήσεων - Εν αναμονή αποφάσεων

Βόμβα σε club στον Πρωταρά: Στο κελί για 8 ημέρες ο 31χρονος – Οι κατηγορίες που τον βαραίνουν

Κατερίνα Στικούδη: «Κεκλεισμένων των θυρών» η βάφτιση του δεύτερου γιου της

LIVE: «Το Ιράν δεν σχεδιάζει άμεσα αντίποινα εναντίον του Ισραήλ» - Ρίχνουν τους τόνους Τεχεράνη και Τελ Αβίβ

Νέος συναγερμός σήμανε σε ολόκληρη τη Μέση Ανατολή, μετά τις αναφορές αμερικανικών ΜΜΕ για επίθεση του Ισραήλ στο Ιράν με πυραύλους. Το ThemaOnline σας μεταφέρει τις εξελίξεις