«Καυτός» Άγιαξ πριν από την ΑΕΚ, εφτάρα η Αϊντχόφεν ενόψει Μπάρτσα! – ΒΙΝΤΕΟ

Από τεσσάρα σε τριάρα ο Άγιαξ. Με το ματς κόντρα στην ΑΕΚ να πλησιάζει, ο «Αίαντας» σάρωσε (3-0) την Χρόνινγκεν και παρέμεινε στο κατόπι της Αϊντχόφεν.

Τεσσάρα η ΑΕΚ, τριάρα ο Άγιαξ.

Σε πολύ καλό… φεγγάρι έδειξε να είναι ο «Αίαντας» λίγο πριν το ραντεβού με την Ένωση για την πρεμιέρα του Champions League, επικρατώντας 3-0 της Χρόνινγκεν για την 5η αγωνιστική της Eredivisie.

Με αυτόν τον τρόπο παρέμεινε στο -2 από την κορυφή και την -επίσης φορμαρισμένη- Αιντχόφεν, πετυχαίνοντας, παράλληλα δεύτερη σερί άνετη νίκη μετά το 4-0 επί της Φίτεσε.

Σε πολύ καλή κατάσταση συνεχίζει να είναι και ο Χούντελαρ, ο οποίος σκόραρε δις (το ένα με πέναλτι), ενώ ο Τάντιτς σημείωσε το τρίτο τέρμα του Άγαξ.

Αρχικά, ο έμπειρος φορ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα στο 18’ έπειτα από υπόδειξη του διαιτητή που σηκώνει κουβέντα.

Στο 66’ με εξαιρετικό πλασέ, μετά από ωραία κυκλοφορία της μπάλας, έγραψε το 2-0 ο Χούντελαρ, για να έρθει το καλύτερο πιθανόν σε δημιουργία γκολ της βραδιάς, που σφραγίστηκε με το σουτ του Τάντιτς από την ασίστ του Ζίγετς.

Την ίδια ώρα η Βίλεμ «κόλλησε» εντός έδρας στο 2-2 κόντρα στην Εξέλσιορ και έφτασε τους επτά βαθμούς στο πρωτάθλημα.

Τρομερό το φινάλε της αναμέτρησης, με τους φιλοξενούμενους να είναι μπροστά με 2-0 μέχρι το 86′, αλλά τους γηπεδούχους να τσιμπάνε τον βαθμό με δύο γκολ σε ένα τρίλεπτο.

«Δαιμονισμένη» η Αϊντχόφεν, ενόψει Καμπ Νου

Μια ακόμα σαρωτική νίκη πήρε η PSV στο ολλανδικό πρωτάθλημα. Αυτή τη φορά, διέλυσε με σκορ 7-0 την Ντεν Χάαγκ στην έδρα της και πάει… φουριόζα στο ευρωπαϊκό ματς με την Μπερτσελόνα.

Ηχηρό πέρασμα από την έδρα της Ντεν Χάαγκ έκανε η Αϊντχόφεν, η οποία επικράτησε 7-0 στο πλαίσιο της πέμπτης αγωνιστικής.

Παρότι ακολουθεί το ματς με την Μπαρτσελόνα για το Τσάμπιονς Λιγκ, η PSV δεν… κράτησε δυνάμεις και έκανε το «5Χ5», χαλώντας το σερί δύο νικών που είχε η σημερινή της αντίπαλος.

Το… πάρτι άνοιξε στο 18’ το πλασέ του Λοθάνο, ενώ η κεφαλιά του Ντε Γιονγκ διπλασίασε τα τέρματα στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου.

Αντικανονικό μαρκάρισμα –και μάλιστα εκτός φάσης- οδήγησε τον Περέιρο στη βούλα του πέναλτι, από όπου ευστόχησε για το 3-0 στο 53’.

Ο Λοθάνο πέτυχε το δεύτερο προσωπικό του τέρμα στο 74’ και ένα λεπτό αργότερα το δυνατό σουτ του Γκουτιέρεζ ανέβασε τον δείκτη των γκολ στα πέντε.

Μπεργκβάιν και δεύτερη εκτέλεση πέναλτι του Περέιρο στις καθυστερήσεις διαμόρφωσαν το τελικό 7-0, που κράτησε την Αϊντχόφεν μόνη στην κορυφή.