Σπουδαίο διπλό για τη Τσέλσι που… εδραιώνεται στην τέταρτη θέση και βλέπει πιο ψηλά! (ΒΙΝΤΕΟ)

Η Τσέλσι με ένα γκολ του Καντέ στο 51′ έφυγε με το διπλό από την έδρα της Κρίσταλ Πάλας (1-0) και έφτασε στο -2 από την δεύτερη Τότεναμ.

Εύκολο… μεσημέρι είχε η Τσέλσι απέναντι στην Κρίσταλ Πάλας στο Σάουθ Νόργουντ του Λονδίνου, με τον Ενγκολό Καντέ να δίνει με πολύ ωραίο γκολ τους τρεις βαθμούς στους «μπλε» .

Οι φιλοξενούμενοι ήταν πολύ ανώτεροι από τους «Αετούς», που είχαν μόλις μια τελική έναντι εννέα και πατούσαν πολύ καλύτερα στον αγωνιστικό χώρο, έχοντας κλείσει στο μισό γήπεδο την ομάδα του Ρόι Χότσον, χωρίς ωστόσο να καταφέρουν να ανοίξουν το σκορ απέναντι στον πολύ καλό Χένεσι, με το 0-0 μοιραία, να είναι το αποτέλεσμα του ημιχρόνου.

Η Τσέλσι βρήκε το πολυπόθητο γκολ στο 6ο λεπτό του δευτέρου μέρους με τον Νταβίντ Λουίζ να βρίσκει με εξαιρετική μπαλιά τον Ενγκολό Καντέ μέσα στην περιοχή και αυτός με υποδειγματικό κοντρόλ και πλασέ, νίκησε τον τερματοφύλακα των γηπεδούχων για το 1-0.

Οι φιλοξενούμενοι συνέχισαν να πιέζουν, με τον Γουίλιαν να έχει μια πολύ καλή ευκαιρία στο 68ο λεπτό, αλλά τον Χένεσι να του λέει «όχι» εντυπωσιακά, ενώ στο 74′ ο Ζιρού είδε το γκολ του να ακυρώνεται ως οφσάιντ.

Το σκορ μέχρι το τελευταίο σφύριγμα του διαιτητή δεν άλλαξε και πλέον η Τσέλσι περιμένει ένα… δώρο από την Σαουθάμπτον για να μείνει στο -1 από την τρίτη θέση, ενώ είναι σε απόσταση μόλις δύο βαθμών από την συμπολίτισσα Τότεναμ που βρίσκεται 2η.