Εντός έδρας νίκη για την Πετρολίνα ΑΕΚ

Η Πετρολίνα ΑΕΚ ήταν η νικήτρια στον πρώτο χρονικά αγώνα για την 15η αγωνιστική της ΟΠΑΠ Basket League όπου επικράτησε αρκετά δύσκολα μέσα στο «Κίτιον» της Ομόνοιας με 76-59.

Μπορεί οι γηπεδούχοι να ήταν αυτοί που είχαν το προβάδισμα στο μεγαλύτερο μέρος του αγώνα, με τις διαφορές να παραμένουν ωστόσο σε πολύ χαμηλά επίπεδα. Η Ομόνοια είχε πολύ θετική παρουσία στις πρώτες τρεις περιόδους, όμως οι Λαρνακείς ήταν καλύτεροι στο τέταρτο δεκάλεπτο και πήραν την νίκη με τελικό σκορ 76-59. Κορυφαίοι του αγώνα ήταν οι Τάιρελ Μπιγκς (17 πόντοι, 5 ριμπάουντ, 1 ασσίστ) και Γιούρε Σκίφιτς με 19 πόντους (8 ριμπάουντ, 1 ασσίστ).

Η ΑΕΚ ξεκίνησε καλά τον αγώνα και μέχρι το 2’ είχε προηγηθεί με 5-2, ενώ στο 4:15 το σκορ ήταν στο 11-6. Έπειτα ακολούθησαν πέντε πόντοι για την Ομόνοια (τρίποντο ο Γκάρντετ, δύο ο Κρόφορντ) με το σκορ να πάει στο 11-11. Έπειτα το παιχνίδι ήταν ισορροπημένο, με το σκορ στο 7’ να οδηγείται στο 15-15, ενώ δύο λεπτά πιο μετά στο 19-19. Πριν το τέλος της περιόδου ο Παντελή με μία ελεύθερη βολή έφερε μπροστά την ΑΕΚ με 20-19.

Παρόμοια ήταν η εικόνα που είδαμε και στην β’ περίοδο, με το παιχνίδι να παραμένει ισορροπημένο. Στο 13’ η Ομόνοια ήταν μπροστά στο σκορ με 29-28, ενώ στην συνέχεια ο Μπιγκς με τρεις πόντους έφερε μπροστά το συγκρότημα του Δημήτρη Κουκούρη με 31-29, για να ισοφαρίσει στο 13:30 ο Γκάρνετ με λέι απ (31-31). Στο 18:30 το σκορ ήταν στο 36-35 υπέρ της ΑΕΚ, με τον Μπιγκς να σημειώνει στο 19’ δύο ακόμα πόντους (38-35). Πριν το τέλος του ημιχρόνου ο Γκρίφιν μείωσε σε 38-37 για τους φιλοξενούμενους.

Μέχρι το 22’ η Ομόνοια είχε πάρει προβάδισμα με 44-42, για να ακολουθήσουν στην συνέχεια επτά πόντοι για τους γηπεδούχους (από τρεις Βερεμένκο-Στιούαρντ, ένα ο Ντουρέν) που πήραν προβάδισμα με 49-44. Έως το 26’ η Ομόνοια είχε μειώσει σε 51-50, ενώ ένα λεπτό πιο μετά το σκορ ήταν στο ισόπαλο 53-53. Έπειτα η ομάδα του Νικόλα Παπαδόπουλου με δύο ελεύθερες βολές του Γκάρνετ πήρε προβάδισμα με 55-53, για να ακολουθήσει τρίποντο του Μπιγκς και δύο ελεύθερες βολές του Σκίφιτς, με την ΑΕΚ να προηγείται με 58-55 στο τέλος της περιόδου.

Με λέι απ του Γκάρετ μπήκε στο τέταρτο δεκάλεπτο η Ομόνοια, μειώνοντας σε 58-57, ενώ μέχρι το 32’ η ΑΕΚ σημείωσε πέντε πόντους (τρίποντο ο Στιούαρντ, δύο ο Σκίφιτς) φέρνοντας το σκορ στο 63-57. Μέχρι τα μισά της περιόδου οι Λαρνακείς ήταν μπροστά με 65-59, ενώ στο επόμενο λεπτό ο Βασίλης Κούνας έδωσε στην ΑΕΚ προβάδισμα οκτώ πόντων (67-59). Στην συνέχεια ακολούθησαν τρία ακόμα τρίποντα για την ΑΕΚ (δύο ο Σιζόπουλος, ένα ο Σκίφιτς) με το σκορ να οδηγείται στο τελικό 76-59.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 20-19, 38-37, 58-55, 76-59

Πετρολίνα ΑΕΚ (Δημήτρης Κουκούρης)

Μπιγκς 17 (1), Παντελή 1, Ντουρέν 3, Στιούαρντ 9 (3), Βερεμένκο 13, Κούνας 4, Σιζόπουλος 9 (3), Σκίφιτς 19 (2), Βινάλες 1.

Ομόνοια (Νικόλας Παπαδόπουλος)

Καραγιάννης, Γκάρετ 15 (1), Γκάρνετ 21 (3), Γκρίφιν 10 (2), Κρόφορντ 9 (1), Νεοφύτου, Χαννούν, Γεωργακούδης, Τρετιακόβ 4, Πηλακούτας.

Έπεσε από τον δεύτερο όροφο οικίας 56χρονος - Κρίσιμα στο Νοσοκομείο

Κεντρικές Φυλακές: «Τσάκωσαν» το κρατούμενο που είχε αποδράσει – Πού εντοπίστηκε

Πασχαλινά αυγά από «χρυσάφι» - Γιατί ανεβαίνουν οι τιμές του κακάο; Οι λόγοι, το ποσοστό και η νόσος του μαύρου λοβού

Δρόμος Πάφου-Πόλης: Έμεινε στα χαρτιά η ολοκλήρωση της Α’ φάσης λόγω καθυστερήσεων - Εν αναμονή αποφάσεων

Βόμβα σε club στον Πρωταρά: Στο κελί για 8 ημέρες ο 31χρονος – Οι κατηγορίες που τον βαραίνουν

Κατερίνα Στικούδη: «Κεκλεισμένων των θυρών» η βάφτιση του δεύτερου γιου της

LIVE: «Το Ιράν δεν σχεδιάζει άμεσα αντίποινα εναντίον του Ισραήλ» - Ρίχνουν τους τόνους Τεχεράνη και Τελ Αβίβ

Νέος συναγερμός σήμανε σε ολόκληρη τη Μέση Ανατολή, μετά τις αναφορές αμερικανικών ΜΜΕ για επίθεση του Ισραήλ στο Ιράν με πυραύλους. Το ThemaOnline σας μεταφέρει τις εξελίξεις