Σόκαρε την Στουτγκάρδη η Φράιμπουργκ, νίκη-χρυσάφι με «καυτό» Φινμπόγκασον η Άουγκσμπουργκ (ΒΙΝΤΕΟ)

Η Στουτγκάρδη έφτασε κοντά σε μια πολύτιμη νίκη στη μάχη της παραμονής, αλλά στο 94’ η Φράιμπουργκ την… σόκαρε και πήρε τον βαθμό της ισοπαλίας (2-2).

Βυθισμένη στις τελευταίες θέσεις της βαθμολογίας της Bundesliga εξακολουθεί να παραμένει η Στουτγκάρδη, μετά την ολοκλήρωση της 20ης αγωνιστικής.

Η ομάδα του Μάρκους Βάιντσιρλ, αν και έφτασε πολύ κοντά στη νίκη στο ματς με τη Φράιμπουργκ, εντούτοις, δέχθηκε την ισοφάριση στο τελευταίο λεπτό των καθυστερήσεων και το 2-2 την αφήνει κάτω από την επικίνδυνη ζώνη με 15 βαθμούς και την αντίπαλό της στο +7.

Οι φιλοξενούμενοι «πάγωσαν» τη Mercedes-Benz Arena, ανοίγοντας το σκορ στο 4ο λεπτό με τον Χάμπερερ.

Το σοκ για τους γηπεδούχους ήταν μεγάλο και παρά τις προσπάθειες να «φτιάξουν» παιχνίδι και να απειλήσουν, δεν κατάφεραν κάτι ουσιαστικό μέχρι τη λήξη του πρώτου ημιχρόνου.

Στην επανάληψη και με την είσοδο του Μάριο Γκόμες, που αντικατέστησε στο 46’ τον Τάσο Δώνη, ο οποίος βρισκόταν στο αρχικό σχήμα, η Στουτγκάρδη έγινε πιο πιεστική και έφτασε στην ισοφάριση στο 75’ με τον Ινσούα, που εκμεταλλεύτηκε την ασίστ του Γκονζάλες.

Το ματς «πήρε φωτιά» και οι παίκτες του Μάρκους Βάιντσιρλ ανέβασαν ακόμη περισσότερο την απόδοσή τους, προκειμένου να φτάσουν στην ανατροπή. Και αυτό συνέβη στο 83’ με τον Ντινταβί, ο οποίος είχε μπει ως αλλαγή στο 58’ και είπε «ευχαριστώ» στη δεύτερη ασίστ του Αργεντινού.

Κι ενώ όλα έδειχναν ότι οι γηπεδούχοι θα έφτασαν σε μια πολύτιμη νίκη, ήρθε στο 89’ η αποβολή του Γκόμες με δεύτερη κίτρινη κάρτα, που έμελλε να αποδειχθεί καθοριστική.

Στο τέταρτο και τελευταίο λεπτό των καθυστερήσεων, η Φράιμπουργκ έφτασε στην ισοφάριση με τον Νιντερλέχνερ, που διαμόρφωσε το τελικό 2-2.

Νίκη-χρυσάφι με «καυτό» Φινμπόγκασον

Ο Άλφρεντ Φινμπόγκασον πέτυχε το δεύτερο φετινό του χατ-τρικ στη Bundesliga και οδήγησε την Άουγκσμπουργκ σε σπουδαία βαθμολογικής σημασίας νίκη με 3-0 επί της Μάιντς.

Είχε να κερδίσει δέκα ολόκληρες αγωνιστικές και συγκεκριμένα από τις 27 Οκτωβρίου 2018, με αποτέλεσμα να παραμένει κολλημένη στις τελευταίες θέσεις της βαθμολογίας της Bundesliga.

Όμως, ήρθε η στιγμή για την Άουγκσμπουργκ, που θα επέστρεφε στις επιτυχίες και «θύμα» της ήταν η Μάιντς.

Η ομάδα του Μάνουελ Μπάουμ, έχοντας σε μεγάλη μέρα τον Άλφρεντ Φινμπόγκασον, έφτασε στη νίκη με 3-0 και πήρε βαθιά βαθμολογική ανάσα.

Ο Ισλανδός επιθετικός ήταν «καυτός», αφού πέτυχε και τα τρία γκολ της ομάδας του (8’ πεν., 34’ πεν., 54’) και έγινε έτσι ο πρώτος παίκτης στο φετινό πρωτάθλημα, που πετυχαίνει δεύτερο χατ-τρικ.

Οι φιλοξενούμενοι δεν μπήκαν ποτέ στο πνεύμα του αγώνα και υπέστησαν την πρώτη ήττα τους μετά από τέσσερα παιχνίδια, στα οποία μετρούσαν δύο νίκες και ισάριθμες ισοπαλίες.