Άνετη επικράτηση με τεσσάρα και σκέφτεται τα ημιτελικά, αλλά και την… Ομόνοια

Υγιεινός περίπατος μπορεί να χαρακτηριστεί το 4-0 της ΑΕΛ επί του Ερμή Αραδίππου στο πρώτο ραντεβού των δύο ομάδων για την προημιτελική φάση του κυπέλλου Κύπρου.

Α΄ Ημίχρονο

Από το ξεκίνημα της αναμέτρησης η ΑΕΛ μπήκε δυνατά στο παιχνίδι με τον Ερμή Αραδίππου και κατάφερε νωρίς – νωρίς να ανοίξει το σκορ και να κάνει πιο εύκολα τα πράγματα για αυτήν.

Στο 2ο λεπτό του αγώνα κυπέλλου στο Τσίρειο Στάδιο ο Αγκάνοβιτς με κοντινό σουτ άνοιξε το σκορ.

Γκολ που βοήθησε στο να γίνει ανοικτό παιχνίδι στη συνέχεια και από τις δύο ομάδες.

Δύο δοκάρια για την ΑΕΛ στο πρώτο ημίχρονο, όπου λίγα δευτερόλεπτα μετά το δεύτερο ο Γουίλερ κατάφερε και σκόραρε από κοντά κάνοντας το 2-0 στο 34ο λεπτό.

Καλή ευκαιρία στο πρώτο ημίχρονο για τον Ερμή ήταν αυτή με τον Μαύρου στο 27ο λεπτό.

Με τη συμπλήρωση του 45λεπτου ο Χουράδο από κοντά σε κενή εστία έκανε το 3-0.

Β΄Ημίχρονο

Με τα πάντα να έχουν ξεκαθαρίσει, οι δύο προπονητές έκαναν αλλαγές στο β΄ ημίχρονο θέλοντας ο μεν Ντούσαν Κέρκεζ να δει κάποια πράγματα και παίκτες που θα είναι χρήσιμοι για τη συνέχεια των αγωνιστικών υποχρεώσεων της ΑΕΛ, αλλά και ο Χρύσης Μιχαήλ να μπορέσει να αντιδράσει κάπως η ομάδα του.

Το μόνο αξιοσημείωτο στο β΄ ημίχρονο το τέταρτο γκολ της ΑΕΛ.  Στο 87ο λεπτό ο Γουίλερ κέρδισε πέναλτι σε ανατροπή του από τον Κατσιάτη. Στο 88ο λεπτό ευστόχησε από την άσπρη βούλα ο Αγκάνοβιτς.

Το 4-0 ήταν το τελικό σφύριγμα και ήδη η ΑΕΛ έχει εξασφαλίσει την πρόκριση στα ημιτελικά, μιας και μόνο με… θαύμα ο Ερμής μπορεί να ανατρέψει τέτοιο σκορ στο παιχνίδι ρεβάνς της ερχόμενης Τετάρτης στο «Αμμόχωστος».

Η ΑΕΛ ταξιδεύει στο ΓΣΠ το Σάββατο για να αντιμετωπίσει την Ομόνοια στην τελευταία αγωνιστική της κανονικής περιόδου του πρωταθλήματος.

ΕΝΔΕΚΑΔΕΣ

ΑΕΛ: Βοζίνια, Ν. Τεϊσέιρα (50΄ Τζαρσίνιο), Α. Τεϊσέιρα, Λαφράνς, Γουίλερ, Ιρένε (50΄ Λεάντρο), Γκαστανιάγα, Αβραάμ, Αγκάνοβιτς, Χουράδο (70΄ Παπαδόπουλος), Σχραντζ

ΕΡΜΗΣ: Φιρινίδης, Μαλόν (67΄ Μακρίεφ), Κουατσίκα, Ταραλίδης, Ν΄Γκανγκά, Μπανούσης, Χριστοδούλου, Λύτρα (46΄ Μαρτίνιουκ), Πηλέας (59΄ Μπουλά), Κατσιατής, Μαύρου