Δραματική πρόκριση στα πέναλτι για τον Ερυθρό Αστέρα απέναντι στην Κοπεγχάγη – Αποκλεισμός-ΣΟΚ για Σέλτικ! (ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ)

Στα πέναλτι χρειάστηκε να φτάσει ο Ερυθρός Αστέρας για να κάμψει την αντίσταση της Κοπαγχάγης και να περάσει στα πλέι οφ του Champions League.

Στο… φώτο φίνις κρίθηκε η πρόκριση στα πλέι οφ του Τσάμπιονς Λιγκ, στο ζευγάρι της Κοπεγχάγης με τον Ερυθρό Αστέρα.

Οι δύο ομάδες είχαν αφήσει ανοιχτούς λογαριασμούς μετά το 1-1 του Βελιγραδίου, αλλά το ίδιο σκορ προέκυψε και μετά από 90 λεπτά αλλά και παράταση στην πρωτεύουσα της Δανίας.

Το σκορ άνοιξε στο 17’ για τους Σέρβους ο Μποάκιε, αλλά λίγο πριν λήξει το πρώτο ημίχρονο ο Ντάμε Εντόι διαμόρφωσε το 1-1 που έμελλε να είναι και το τελικό σκορ, παρά τις προσπάθειες των παικτών των δύο ομάδων.

Στη «ρώσικη ρουλέτα» που ακολούθησε πιο ψύχραιμοι αποδείχτηκαν οι Σέρβοι που επικράτησαν 7-6 και πήραν την πρόκριση στα πλέι οφ της διοργάνωσης.

Στο άλλο ματς, το οποίο είχε πολλά νεύρα εκτός από γκολ (όπως μαρτυρούν η μία κόκκινη και οι πέντε κίτρινες κάρτες), η Ντιναμό Ζάγκρεμπ συνέτριψε με 4-0 εκτός έδρας την Φερεντσβάρος, παρά τις προβλέψεις για ντέρμπι μετά το 1-1 του πρώτου αγώνα.

Τέλος, ήττα-σοκ υπέστη μέσα στη Γλασκώβη η Σέλτικ από την Κλουζ με 4-3 και αποκλείστηκε από τη συνέχεια των προκριματικών του Champions League.