Έπαιξε μπάλα για 10 λεπτά και νίκησε!

Η Άρσεναλ ήταν άθλια για 60 λεπτά στο Ολυμπιακό Στάδιο του Λονδίνου, βρέθηκε πίσω στο σκορ από τη Γουέστ Χαμ κι όμως με αντεπίθεση 10 λεπτών, παίζοντας ποδόσφαιρο και κάνοντας… τα βασικά που της έλειπαν, πέτυχε τρία γκολ για να φτάσει στην ολική ανατροπή και το 3-1! Πρώτη νίκη για Λιούνγκμπερκ στον πάγκο, όμως υπάρχουν πολλά ακόμα προς διόρθωση…

Η Άρσεναλ ξεκίνησε ακόμα ένα παιχνίδι ούσα αγνώριστη και ανήμπορη να φανεί ανταγωνιστική… Στο Ολυμπιακό Στάδιο του Λονδίνου η Γουέστ Χαμ είχε την πρωτοβουλία των κινήσεων, όχι όμως πως είχε και αρκετές κλασσικές ευκαιρίες για γκολ. Τα «σφυριά» πέτυχαν την συμπολίτισσά τους σε κακή κατάσταση και φρόντισαν να το εκμεταλευτούν. Κι αφού στην καλύτερη στιγμή των γηπεδούχων ο Μικαΐλ Αντόνιο σε ένα σουτ από πολύ πλάγια θέση είδε τον Λένο να του λέει «όχι», ήρθε το γκολ από τον Ογκμπόνα στο 38ο λεπτό. Η μπάλα παρέμεινε «ζωντανή» στην περιοχή των «κανονιέρηδων» από εκτέλεση κόρνερ και ένα δεύτερο γέμισμα ήταν ό,τι έπρεπε για τον Ιταλό αμυντικό που έκανε την κεφαλιά, έγινε η κόντρα στον Μέιτλαντ – Νάιλς και έγινε το 1-0!

Ο Λιούνγκμπεργκ είδε τον Τίρνεϊ ν’ αποχωρεί αναγκαστικά στο πρώτο ημίχρονο με πρόβλημα στο δεξί χέρι, ο Κολάσινατς μπήκε στη θέση του και παρά το γεγονός πως πρόκειται για αρκετά πιο aggressive ποδοσφαιριστή, άργησε ν’ αλλάξει κάτι για την Άρσεναλ στο γήπεδο. Στο 55′ ο Τζάκα πούλησε τη μπάλα εύκολα και ο Σνόντγκρας λίγο έλειψε να σκοράρει και στο 57 ήρθε νέα ευκαιρία από τον Ράις με τον Λένο ν’ αποκρούει στ’ αριστερά του. Και από το πουθενά, στο 60ο λεπτό, η Άρσεναλ σκόραρε με τον Μαρτινέλι στην πρώτη του παρουσία στο αρχικό σχήμα της ομάδας σε ματς Πρέμιερ Λιγκ! Ο Κολάσινατς από αριστερά έκανε το γύρισμα και ο Βραζιλιάνος φορ ισοφάρισε σε 1-1! Ο ρυθμός είχε αλλάξει, η ομάδα του Λιούνγκμπεργκ άρχισε απλά να… παίζει ποδόσφαιρο και ο Πεπέ στο 66′ με τρομερό αριστερό σουτ έκανε την ανατροπή με το 2-1! Το τελικό 3-1 ήρθε από τον Πιέρ – Εμερίκ Ομπαμεγιάνγκ με ωραίο γυριστό σουτ από μπαλιά του Πεπέ, με την Άρσεναλ να παρουσιάζει… άλλο πρόσωπο για 10 λεπτά και να τελειώνει το ματς επιστρέφοντας από την εις βάρος της κατάσταση.

Γουέστ Χαμ: Μάρτιν, Φρέντερικτς, Μπαλμπουένα, Ογκμπόνα, Κρέσγουελ (51′ Μαζουάκου), Σνόντγκρας (78′ Χόλαντ), Νομπλ, Ράις, Φορνάλς, Φελίπε Άντερσον (70′ Αλέρ), Αντόνιο

Άρσεναλ: Λένο, Μέιτλαντ – Νάιλς, Τσέιμπερς, Παπασταθόπουλος, Τίρνεϊ (29′ Κολάσινατς), Τζάκα (86′ Γκεντουζί), Τορέιρα, Πεπέ (88′ Νέλσον), Οζίλ, Μαρτινέλι, Ομπαμεγιάνγκ

Πηγή: England365.gr

Απόπειρα φόνου στη Λευκωσία: Διασωληνωμένος ο 34χρονος - Συνεχίζονται οι έρευνες για εντοπισμό των δραστών

Μονή Αββακούμ: Την Παρασκευή η διαδικασία αίτησης των μοναχών για ακύρωση δέσμευσης περιουσιακών στοιχείων

Υπουργείο Υγείας: Αυτές είναι οι συστάσεις προς το κοινό για προστασία από τη σκόνη

Αφορά χαμηλοσυνταξιούχους: Έρχεται αυξημένο το φετινό πασχαλινό επίδομα - Δείτε το ποσό

Στον αέρα η ανάπτυξη λιμανιού-μαρίνας Λάρνακας - «Το έργο θα γίνει» διαμηνύει ο Βαφεάδης

Διέταξε διοικητική έρευνα για τη φωτιά στο Κρατικό Δάσος Λεμεσού η Μαρία Παναγιώτου - Πληροφορίες για ανθρώπινο λάθος με φωτοβολίδα

Διοικητική έρευνα διέταξε η Υπουργός Γεωργίας, Μαρία Παναγιώτου, σχετικά με τα αίτια της πυρκαγιάς στο Κρατικό Δάσος Λεμεσού, η οποία συνεχίζει να βρίσκεται σε εξέλιξη.