ΚΥΠΡΟΣ

Έριξε τριάρα η Νέα Σαλαμίνα...

Επιστροφή στις νίκες για τη Νέα Σαλαμίνα που επικράτησε με 3-0 εντός έδρας της μαχητικής Αγία Νάπας και έφθασε τους 30 βαθμούς.

Το σκορ άνοιξε ο Λεόν, αυτογκόλ ο Παναγιότοφ, ενώ ο Μορίς στο 86ο λεπτό διαμόρφωσε το τελικό 3-0.

Δύο δοκάρια είχε η Αγία Νάπα.

Το ματς:

Στο πρώτο ημίχρονο η Νέα Σαλαμίνα είχε την ουσία, ενώ η Αγία Νάπα είχε τις δικές της μεγάλες ευκαιρίες να σκοράρει, χωρίς ωστόσο να τα καταφέρει.

Οι «ερυθρόλευκοι» άνοιξαν το σκορ στο 14ο λεπτό του ματς, από το σημείο του πέναλτι. Προηγήθηκε ανατροπή του Εζέ από τον Φίλγκειτ και ο Λεόν που ανέλαβε την εκτέλεση του, έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.

Οι φιλοξενούμενοι έφθασαν μια ανάσα από την ισοφάριση, αρχικά με την προσπάθεια του Άντολεκ και το τακουνάκι του Μγκούνι, που πέρασε έξω και ακολούθως στην μεγάλη ευκαιρία του 26ου λεπτού. Η προσπάθεια των παικτών του Κοσμά σταμάτησε στο δοκάρι, ενώ ο Χάμπερ δεν πρόλαβε να κάνει την προβολή. Η Νέα Σαλαμίνα έφτασε σε δεύτερο γκολ στο 38΄ μετά από προσπάθεια του Βιλέλα, η σέντρα του οποίου βρήκε τον Παναγιότοφ, ο οποίος έστειλε την μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του.

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με μια μεγάλη ευκαιρία για την Αγία Νάπα, όταν το δυνατό σουτ του Τζιούρτζουριτς σταμάτησε στο δοκάρι του Στράους. Η Νέα Σαλαμίνα είχε τον έλεγχο του αγώνα, ενώ είχε καλές στιγμές με τους Αουρέλιο και Λεόν για να αυξήσει τον δείκτη του σκορ.

Η ομάδα του Νίκου Παναγιώτου έφθασε και σε τρίτο γκολ στο 86ο λεπτό με τον Μορίς, που πέρασε νωρίτερα ως αλλαγή, στη θέση του Λεόν. Νίκη για τη Νέα Σαλαμίνα που έφθασε τους 30 βαθμούς, ενώ η Αγία Νάπα έμεινε στους 25.

ΝΕΑ ΣΑΛΑΜΙΝΑ: Στράους, Αουρέλιο, Πεδρίτο, Λεόν, Εζέ, Κυριάκου, Κούσουλος, Βιλέλα, Γκράιμς, Παπάβα, Τσιγκουίνι.

ΑΓΙΑ ΝΑΠΑ: Κίττος, Φίλγκειτ, Χάπερ, Μάρτσιεφ, Μαρκόφσκι, Παναγιότοφ, Μπάμπα, Μέρτακκας, Μγκούνι, Άντολεκ, Τζούρτζουριτς (63'Γεωργίου).

Στέλιος Δημοσθένους

Μας τα... χαλάει ο καιρός - Σε ισχύ κίτρινη προειδοποίηση για ισχυρές καταιγίδες και χαλάζι

Ζίζυρος, σακκουλλοδρομίες και άλλα 10 παραδοσιακά παιχνίδια του Πάσχα στην Κύπρο - Διατηρούνται αναλλοίωτα στο πέρασμα του χρόνου

Γρίπη των πτηνών και σε… αγελάδες: Πώς και πότε μεταδίδεται στον άνθρωπο - Απαντά στο «Τ» ο Δρ. Καραγιάννης

Επεισοδιακή νύχτα στη Λεμεσό - Έκαψαν περιπολικό και επιτέθηκαν σε αστυνομικούς

Υπ.Μεταφορών στο «T»: Η Τοπική Αυτοδιοίκηση θα λειτουργήσει σύστημα καμερών για παράνομη στάθμευση - Οι λεπτομέρειες

Ιωάννα Τούνη: Δείχνει στους ακολούθους της τις εξωτικές διακοπές της - Δείτε φωτογραφίες

Στις φλόγες κατοικία στη Λεμεσό το βράδυ της Ανάστασης - Έτρεχε η Πυροσβεσιτκή -Δείτε βίντεο

Στις φλόγες τυλίχθηκε κατοικία στην περιοχή της Γερμασόγειας, το βράδυ του Σαββάτου (4/5).