ΠΕΡΙΠΑΤΟΣ για τον Απόλλωνα στο Δασάκι και ΞΑΝΑ στην ΚΟΡΥΦΗ!

Χωρίς να πατήσει “γκάζι” ο Απόλλωνας, πέρασε νικηφόρα από το Δασάκι, συντρίβοντας με 1-4 τον Εθνικό και επέστρεψε στην κορυφή της βαθμολογίας με 39 βαθμούς, εκμεταλλευόμενος την ισοπαλία στο ντέρμπι ΑΕΛ-Ομόνοια.

Μάλιστα, η Λεμεσιανή ομάδα έκανε και συντήρηση δυνάμεων κατά τη διάρκεια του αγώνα και ανησύχησε ουσιαστικά μόνο για μερικά λεπτά, όταν ο Εθνικός μείωσε σε 1-2, όμως γρήγορα έγινε το 1-3 και η… τάξη αποκαταστάθηκε.

Οι “κυανόλευκοι” στο Α΄ ημίχρονο κινήθηκαν στη μετριότητα, όμως βρήκαν το γκολ με το φορμαρισμένο Πίττα και στην επανάληψη μπήκαν δυνατά, πέτυχαν το 0-2 νωρίς και όλα πήραν το δρόμο τους…

Δύο γκολ σημείωσε ο Πίττας και από ένα οι Σάλαϊ και Ντένιτς, ενώ για τον Εθνικό που παραμένει καθηλωμένος στην προτελευταία θέση με μόλις 12 πόντους, σημείωσε ο Κοστόφσκι στο 70΄.

ΤΟ ΦΙΛΜ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ

90΄+2΄ Ο Παπουνασβίλι ανατράπηκε εντός περιοχής, η φάση ελέχθηκε στο VAR, αλλά ο Λούκας Σωτηρίου δεν υπέδειξε την παράβαση…

79΄ Και άλλο γκολ για τον Απόλλωνα, δεύτερο προσωπικό του Πίττα, ο οποίος διαμορφώνει το 1-4 με προβολή, έπειτα από ασίστ του Πέδρο!

76΄ ΓΚΟΟΟΛΛ για τη Λεμεσιανή ομάδα, με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Ματέι και 1-3!

75΄ Πέναλτι για τον Απόλλωνα σε ανατροπή του Ματέι από τον Ντεϊβίσον. Επικυρώνεται η απόφαση από το VAR.

72΄ Σουτ από τον Ζάκπα, μπλόκαρε ο Δημητρίου.

70΄ ΓΚΟΟΟΛΛ για τον Εθνικό! Σέντρα από τον Γκόρουπετς, κεφαλιά από τον Κοστόφσκι και η μπάλα στα δίχτυα, 1-2 και νέο ενδιαφέρον στο παιχνίδι!

60΄ Σουτ του Ζάκπα, η μπάλα άουτ.

57΄ ΓΚΟΟΟΛΛ ο Απόλλωνας με τον Σάλαϊ, ο οποίος γράφει το 0-2 μετά από ασίστ του Ντένιτς και ουσιαστικά “καθαρίζει” την υπόθεση νίκη!

46΄ Μπαλιά με στόχο τον Νταμπό, ο Μπογκατίνοφ διώχνει με τα πόδια, σουτ από τον Γκακπέ, η μπάλα άουτ.

42΄ ΓΚΟΟΟΛΛ για τον Απόλλωνα με τον Πίττα, ο πλάσαρε ιδανικά τον Μπογκατίνοφ και έγραψε το 0-1! Η φάση ελέγχθηκε από το VAR και το γκολ μέτρησε κανονικά.

35΄ Σουτ από τον Γκακπέ, εξαιρετική απόκρουση από τον Μπογκατίνοφ.

25΄ Σουτ από τον Φιλιώτη, η μπάλα κατέληξε μετά από κόντρα στον Μπογκατίνοφ.

20΄ Σουτ από τον Κυριάκου, η μπάλα κόντραρε και κατέληξε κόρνερ, το οποίο πέρασε ανεκμετάλλευτο.

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: 32΄ Περατικός, 89΄ Κυπριανού / 18΄ Ντένιτς, 30΄ Κατελάρης.

Εθνικός Άχνας (Χαραλάμπους): Μπογκατίνοφ, Περατικός (66΄ Μιγκελίτο), Ντεϊβίσον, Γκόρουπετς (83΄ Κυπριανού), Κοστόφσκι, Χουντόμπιακ, Χριστοφή, Παπαγεωργίου (83΄ Κουμής), Ζάκπα, Σάβιτς, Κονέ (59΄ Ντόλεζαλ).

Απόλλων (Πετράκης): Δημητρίου, Φιλιώτης, Γιούστε, Κατελάρης, Σάλαϊ, Ντένιτς, Κυριάκου (82΄ Ψύχας), Πίττας (82΄ Παπουνασβίλι), Νταμπό (58΄ Ντιγκινί), Ματέι (77΄ Βασιλείου), Γκακπέ (58΄ Πέδρο).

Γήπεδο: Δασάκι
Διαιτητής: Σωτηρίου Λούκας
Α΄ Βοηθός Διαιτητής: Λαζάρου Ιωάννης
Β΄ Βοηθός Διαιτητής: Γεωργίου Χαράλαμπος
4ος Διαιτητής: Αναστάση Αναστάσης