«Πάρτι» Κεραυνού απέναντι στην ΕΝΠ (ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ)

Την έβδομη σερί νίκη και 12η συνολικά πήρε ο Κεραυνός, κερδίζοντας με 85-60 την Remedica ΕΝΠ, στο πλαίσιο της 16ης αγωνιστικής της ΟΠΑΠ Basket League.

Τους 26 βαθμούς έφθασε η ομάδα του Στροβόλου και βρίσκεται στη δεύτερη θέση της βαθμολογίας, ενώ το συγκρότημα του Παραλιμνίου με 22 βαθμούς είναι στην τέταρτη θέση.

ΜVP του αγώνα αναδείχθηκε ο Αχμάντ Ρόρι με 17 πόντους (2 τρίποντα, 7 ριμπάουντ, 2 ασσίστ).

Μέχρι το 7′ η διαφορά για πρώτη φορά στο παιχνίδι ήταν μεγαλύτερη των τριών πόντων, με το τρίποντο του Στυλιανού να κάνει το 14-8 για τον Κεραυνό, ενώ ο Κινγκ στο 9′ έκανε το 19-11. Το πρώτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με τρίποντο του Ίνγκραμ που μείωσε σε 19-14.

Στο 16′ οι φιλοξενούμενοι πλησίασαν στον ένα πόντο (30-29) με καλάθι του Φέργκουσον, με τον Κεραυνό να διατηρεί το προβάδισμά του μετά από τρίποντο του Ρόρι και λέι απ του Μιχαήλ (35-29) δυόμιση λεπτά πριν από το τέλος της δεύτερης περιόδου, ενώ στο φινάλε του πρώτου ημιχρόνου οι «ερυθροκίτρινοι» ήταν μπροστά με πέντε πόντους (40-35).

H Ένωση έκανε αρχή στο τρίτο δεκάλεπτο με καλάθι του Σολωμού και μείωσε σε 40-37, όμως ακολούθησε σερί οκτώ πόντων από τον Κεραυνό που έφερε τη διαφορά σε διψήφιο αριθμό (48-37) στο 24′. Η περίοδος αυτή έκλεισε με τρίποντο του Ροζέλ που άνοιξε τις αποστάσεις (61-47).

Στο τέταρτο δεκάλεπτο η ψαλίδα του σκορ μεγάλωσε, καθώς οι γηπεδούχοι πέτυχαν 11 πόντους περισσότερους (24 έναντι 13) και έτσι πήραν το ροζ φύλλο με τελικό σκορ 85-60.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 19-14, 40-35, 61-47, 85-60.

Κεραυνός (Χριστόφορος Λειβαδιώτης): Μιχαήλ 10, Στυλιανού 16 (4), Ρόρι 17 (2), Θεοχαρίδης, Γουίλιαμσον 10, Γιαξής, Πασιαλής 6, Κινγκ 10, Παπαδημητρίου, Ροζέλ 13 (3), Κορωνίδης 3.

Remedica ΕΝΠ (Μιχάλης Κακιούζης): Φέργκουσον 14 (3), Κουμής 2, Σολωμού 4, Ίνγκραμ 9 (1), Ρόμπινσον 20 (3), Χειμώνας 6 (3), Αντωνίου, Χαραλάμπους, Ανδρέου, Ζαρτίλας, Παπαδόπουλος 3 (1), Πυρίλλης 2.

** Βρείτε εδώ τα στατιστικά του αγώνα **

Πηγή: cbf.basketball

The post «Πάρτι» Κεραυνού απέναντι στην ΕΝΠ (ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ) appeared first on Thema Sports.

Ανάλυση - Επίθεση Ισραήλ: Τι να περιμένουμε μετά το χτύπημα - Το Ιράν ενεργοποίησε συστήματα αεράμυνας

Στη Μέση Ανατολή και στις σχέσεις Ισραήλ και Ιράν είναι στραμμένα τα βλέμματα της διεθνούς κοινότητας για ακόμη μία φορά μετά το χτύπημα στο έδαφος της Τεχεράνης που αποδίδεται στο Τελ Αβίβ.