«Χρυσοκέφαλος» Μάντζης, στην εξάδα ο Ολυμπιακός!

Ο Ολυμπιακός «έκλεισε» θέση στο α’ γκρουπ της β’ φάσης του πρωταθλήματος, αφού δεν… παράτεινε  την αγωνία, επικρατώντας της ΑΕΚ με 1-0 στην 26η και τελευταία αγωνιστική στο Μακάρειο. Μάντζης στο 17’ το «χρυσό» γκολ με κεφαλιά που στέλνει τους μαυροπράσινους στην εξάδα. Εκτός μένουν ΑΠΟΕΛ, Δόξα και Πάφος που «οδηγούνται» στο β’ γκρουπ. Απομακρύνεται η 4η θέση για την ΑΕΚ, αφού έμεινε 7 βαθμούς πίσω με παιχνίδι περισσότερο.

Καλύτερα μπήκε η ομάδα του Σωφρόνη Αυγουστή, που μπορούσε να ανοίξει το σκορ, στο 7’, αλλά, το πλασέ του Ναράνχο από ευνοϊκή θέση, έφυγε απελπιστικά έξω.

Μετά το 10λεπτο, η ομάδα του Τσέντομιρ Γιανέφσκι, ισορρόπησε το παιχνίδι και ήταν αυτή που βρήκε πρώτη τον δρόμο προς τα δίκτυα.

Στο 17’ ο Σάλι έκανε τη σέντρα και ο… συνήθης ύποπτος, Βασίλης Μάντζης, με κεφαλιά έστειλε έγραψε το 1-0 και άρχισε να βάζει τις βάσεις για να βρεθεί η ομάδα του στην εξάδα.

Μετά από αυτό, δεν υπήρξε κάτι το αξιοσημείωτο, με τους φιλοξενούμενους να κρατάνε την κατοχή, χωρίς να απειλούν, και τους γηπεδούχους να προσπαθούν να βγουν γρήγορα στην κόντρα και να δημιουργήσουν επικίνδυνη κατάσταση.

Έτσι το 1-0 υπέρ των μαυροπρασίνων, έμεινε μέχρι το τέλος του α’ ημιχρόνου.

Η καλή αμυντική λειτουργεία που είχε η ομάδα του Τσεντιμιρ Γιανέφσκι, συνέχισε και στο β’ μέρος, αφού με τη νίκη ήταν ήδη στην 6άδα, ενώ αυτή του Σωφρόνη Αυγουστή, προσπαθούσε να απειλήσει.

Στο 58’ ο Ναράνχο και πάλι από πολύ κοντά έκανε το πλασέ, όμως ήταν ξανά άστοχο, «πετώντας» νέα ευκαιρία.

Παρά τις προσπάθειες των φιλοξενουμένων, οι γηπεδούχοι ήταν εκπληκτικοί στα ανασταλτικά τους καθήκοντα, κράτησαν το υπέρ τους 1-0 και «έκλεισαν» θέση στην εξάδα.

Με αυτή τη νίκη, ο Ολυμπιακός ανέβηκε στους 34 βαθμούς, ενώ η ΑΕΚ παρέμεινε στους 41 και η 4η θέση μοιάζει να απομακρύνεται.

Ολυμπιακός (Γιανέφσκι): Μιχαήλ, Ψάλτης, Ανδρέου, Σωτηρίου, Μανρίκε, Νάνι, Σαρφό, Γκουστάβο (63′ Σαντάνα), Σάλι (90+3′ Μίλετιτς), Πεχλιβάνης (90+3′ Κυριάκου), Μάντζης (81′ Φαν Κέσελ)

Στον πάγκο: Καράδαης, Κωνσταντινίδης, Γαρουφαλιάς, Κοστόφ, Χάνι

ΑΕΚ (Αυγουστή): Moλ, Τρουγιόλς (78′ Σπόλιαρτις), Ακοράν (59′ Νάντο), Τρισκόφσκι, Χέιτλι, Φερνάντες, Γκονζάλες, Ιωάννου, Φλοριάν, Ναράνχο (59′ Μακρής), Ναούμ (46′ Σπιρόφσκι)

Θυμηθείτε τo LIVE:

90+3′ Κυριάκου και Μίλετιτς αντί Πεχλιβάνη και Σάλι.

90′ Τέσσερα τα λεπτά των καθυστερήσεων.

87′ Αντεπίθεση για τον Ολυμπιακό, ο Πεχλιβάνης έκανε το διαγώνιο σουτ, η μπάλα μόλις άουτ.

86′ Κίτρινη στον Σαντάνα.

85′ Σουτ του Σάλι, έξω.

81′ Ο Φαν Κέσελ αντικαθιστά τον Μάντζη.

78′ Τρουγιόλς εκτός, εντός ο Σπόλιαριτς.

75′ Κίτρινη στον Φερνάντες.

67′ Κίτρινη στον Σπιρόφσκι.

65′ Σέντρα στην περιοχή του Ολυμπιακού, η μπάλα βρίσκει στον Ψάλτη και βγαίνει και μαζεύει ο Μιχαήλ.

63′ Σαντάνα στη θέση του Γκουστάβο.

59′ Νάντο και Μακρής αντί Ακοράν και Ναράνχο.

58′ Νέο άστοχο πλασέ του Ναράνχο από πολύ κοντά.

46′ Σπιρόφσκι μέσα, Ναούμ έξω.

ΕΝΑΡΞΗ Β’ ΜΕΡΟΥΣ.

ΤΕΛΟΣ ΗΜΙΧΡΟΝΟΥ.

45′ Ένα το λεπτό των καθυστερήσεων.

44′ Κίτρινη και στον Τρουγιόλς.

44′ Kίτρινη στον Μάντζη.

35′ Μετά το γκολ, ο ρυθμός του αγώνα έπεσε, με την ΑΕΚ να έχει την κατοχή χωρίς όμως, να μπορεί να απειλήσει και τον Ολυμπιακό να προσπαθεί να «κτυπήσει» στην κόντρα.

17′ ΓΚΟΛ 1-0. Ο Μάντζης με κεφαλιά από κοντά, έπειτα από σέντρα του Σάλι, ανοίγει το σκορ.

7′ Ο Ναράνχο από ευνοϊκή θέση έκανε απογοητευτικό πλασέ.