«Ανάσα» για Στουτγκάρδη, για… κλάματα η Βέρντερ

Βαθιά βαθμολογική ανάσα πήρε η Στουτγκάρδη, η οποία επικράτησε 3-0 της Φράιμπουργκ στο ματς που έριξε την αυλαία της 10ης αγωνιστικής.

Μπορεί και χωρίς τον Δώνη η Στουτγκάρδη!

Με τον Έλληνα άσο να είναι εκτός λόγω τραυματισμού, η Στουτγκάρδη δεν δυσκολεύτηκε κόντρα στην Φράιμπουργκ, επικράτησε 3-0 και πήρε βαθιά βαθμολογική ανάσα.

Όλα έγιναν πιο εύκολα για τους γηπεδούχους όταν ο Σογιούνκου άφησε την Φράιμπουργκ με δέκα παίκτες, μόλις στο 12ο λεπτό.

Και η Στουτγκάρδη βρήκε το πρώτο γκολ που της άνοιξε τον δρόμο προς τη νίκη στο 38’ με τον Γκίντσεκ.

Λίγο αργότερα και συγκεκριμένα στο 4ο λεπτό των καθυστερήσεων του πρώτου μέρους, η ομάδα του Χάνες Γουλφ σκόραρε ξανά με τον Παβάρ, «κλειδώνοντας» ουσιαστικά τη νίκη.

Το… κερασάκι στην τούρτα έβαλε ο Τερόντ στο 82ο λεπτό, μετά από ασίστ του Ασακιμπάρ για το τελικό 3-0.

Για κλάματα η Βέρντερ – Νέο στραπάτσο από την Αουγκσμπουργκ

Δεν έχει τέλος η κατρακύλα για την Βέρντερ. Η Άουγκσμπουργκ την νίκησε 3-0 στη Βρέμη και την έριξε στην προτελευταία θέση της Μπουντεσλίγκας.

Τελικά έχει και χειρότερα για την Βέρντερ.

Στη δέκατη αγωνιστική της Μπουντεσλίγκας η Αουγκσμπουργκ την υποχρέωσε σε νέα βαριά ήττα 3-0 στην έδρα της, προκαλώντας τις έντονότατες αντιδράσεις των οπαδών της γηπεδούχου οι οποίοι απαιτούσαν το «κεφάλι» του Νούρι.

Η Βέρντερ παραμένει χωρίς νίκη μέχρι τώρα στο πρωτάθλημα και ειδικά μετά τη σημερινή τριάρα έπεσε στην προτελευταία θέση.

Η Άουγκσμπουργκ είχε σε εξαιρετική ημέρα τον Γκρέγκοριτς. Σκόραρε δύο φορές στο 40ο όταν και έδωσε το προβάδισμα στην ομάδα του και στο 61ο λεπτό όταν «καθάρισε» το ματς.

Ωστόσο, η κατάσταση ήταν ήδη κακή για τους γηπεδούχους από το πρώτο 45λεπτο καθώς ο Φινμπόγκασον είχε διπλασιάσει τα τέρματα της Αουγκσμπουργκ, με ένα γκολ με πέναλτι στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων.