«Άλωσε» το Βερολίνο η Άιντραχτ, «δάγκωσαν» την Γκλάντμπαχ οι «Λύκοι»

Σπουδαία εκτός έδρας νίκη πήρε η Άιντραχτ Φρανκφούρτης απέναντι στην Χέρτα με 2-1.

Οι παίκτες του Νίκο Κόβατς έκαναν πολύ άσχημη εκκίνηση στο ματς και βρέθηκαν πίσω στο σκορ από το γκολ του Ζέλκε στο 16ο λεπτό, αλλά ο Βολφ κατάφερε να απαντήσει στο 26ο λεπτό.

Τελικά, ο Κέβιν Πρινς Μπόατενγκ σε ένα ματς που παίχτηκε στο όριο στο δεύτερο μέρος ξεκλείδωσε τη νίκη κι έστειλε την Άιντραχτ στους 22 πόντους.

Παράσταση για έναν ρόλο ήταν ο αγώνας της Βόλφσμπουργκ με την Γκλάντμπαχ, αφού οι «Λύκοι» βρέθηκαν στο 2-0 από πολύ νωρίς και δεν άφησαν κανένα περιθώριο.

Ο Γιουνούς Μάλι άνοιξε το σκορ μόλις στο 4ο λεπτό, ενώ έδωσε την ασίστ στον Ντινταβί για το 2-0 στο 26ο λεπτό. Το σκορ έκλεισε ο Γκιλαβογκί στο 71’ με δεξί σουτ.