«ΚΑΤΑΙΓΙΔΑ» στη Λάρνακα ΕΠΝΙΞΕ τη Ντάνταλκ

Το πρώτο ημίχρονο ολοκληρώθηκε στο »ΑΕΚ Αρένα» με την ΑΕΚ να κερδίζει τη Ντάνταλκ με 3-0.

Η ΑΕΚ έδειξε από την αρχή πως θέλει να ελέγξει τον ρυθμό και να σκοράρει γρήγορα. Αυτό το πέτυχε καθώς στο 13′ ο Τρισκόφσκι μετά από όμορφη κάθετη του Ακοράν τελείωσε υποδειγματικά την φάση για το 1-0. Και κάπου εκεί η ΑΕΚ απαίτησε και το δεύτερο γκολ.

Και ενώ πίεζε, στο 20ο λεπτό ο Τέτε έφυγε πίσω από την άμυνα και με ψηλοκρεμαστό πλασέ διπλασίασε τα γκολ της Κυπριακής ομάδας. Ισχυρό προβάδισμα πρόκρισης απέκτησε η ΑΕΚ από τα πρώτα στάδια της αναμέτρησης.

Το 3-0 ήρθε στο 38′ αφού ο Τρισκόφσκι με διπλή προσπάθεια εντός περιοχής νίκησε τον Ρότζερς.

Καλύτερη σε αυτό το πρώτο 45λεπτο η ΑΕΚ, διεκδίκησε και πήρε αυτό που ήθελε, με τους Ιρλανδούς να είναι επηρεασμένοι από τις καιρικές συνθήκες και να μην έχουν αντίδοτο στην πίεση των κιτρινοπράσινων.

Το 3-0 έμελλε να ήταν και το σκορ του πρώτου ημιχρόνου με την ΑΕΚ να ελέγχει την υπόθεση πρόκριση.

Απόπειρα φόνου στην Ανθούπολη: Νέες έρευνες στα Περβόλια - Μέρος όπλου το τεκμήριο που εντοπίστηκε

Έριξαν χειροβομβίδα σε αυλή οικίας στη Λάρνακα – Εντός του σπιτιού οι ένοικοι – Ψάχνουν τους δράστες

Από τις λαμπάδες μέχρι τα κόκκινα αυγά και τις φλαούνες: 8+1 παραδοσιακά, πασχαλινά έθιμα στην Κύπρο

Έτσι θα λειτουργήσουν οι χώροι εστίασης το Πάσχα – Τι θα γίνει με τις αυξήσεις τιμών

Γνωστή Κύπρια φωτογραφίζεται με εσώρουχα μπροστά στον καθρέφτη - Δείτε εικόνα

Άφιξη μεταναστών: Έφτασαν με ταχύπλοο σκάφος στον κατεχόμενο Λιμνίτη και πέρασαν πεζοί στις ελεύθερες περιοχές

Κυπριακό: Εξελίξεις μετά το Πάσχα βλέπει ο Πρόεδρος Χριστοδουλίδης - Ανοιχτό και το ενδεχόμενο για παρέμβαση της ΕΕ

Η διασύνδεση του Κυπριακού με τα ευρωτουρκικά ήταν και παραμένει μία από τις επιδιώξεις του Προέδρου Χριστοδουλίδη, ο οποίος ξεκίνησε εδώ και μήνες ένα μαραθώνιο επαφών με ηγέτες της ΕΕ φτάνοντας στο Ευρωπαϊκό Συμβούλιο τον περασμένο Απρίλιο όπου σύμφωνα με την κυβέρνηση, υλοποιήθηκε ο στόχος που έθεσε από την αρχή, δηλαδή η διασύνδεση των ευρωτουρκικών με την πρόοδο στο κυπριακό.