Συνέχισε με την καθιερωμένη… ΤΑΡΙΦΑ ο αλάνθαστος Απόλλωνας!

Νέα νίκη και μάλιστα χωρίς να… ιδρώσει πέτυχε απόψε στο Τσίρειο ο Απόλλωνας, ο οποίος επικράτησε του Ερμή με 5-0 και έκανε το 5 στα 5 στο ξεκίνημα του πρωταθλήματος, πιάνοντας στην κορυφή την ΑΕΛ, η οποία αγωνίζεται αύριο απέναντι στον ΑΠΟΕΛ στο ΓΣΠ.

Α΄ ΗΜΙΧΡΟΝΟ

Το ματς δεν αντέχει σε κριτική, αφού ουσιαστικά «τελείωσε» από το 9ο λεπτό, όταν ο Ερμής έμεινε με δέκα παίκτες λόγω αποβολής του Κουατσίκα με απευθείας κόκκινη κάρτα, μετά από ανατροπή του Ζελάγια εντός περιοχής.

Το πέναλτι εκτέλεσε εύστοχα ο Αργεντινός φορ στο 10ο λεπτο και άνοιξε το σκορ, ενώ δύο λεπτά αργότερα, ο Απόλλωνας «καθάρισε» την υπόθεση νίκη, όταν ο Ψάλτης με αυτογκόλ έγραψε το 2-0.

Η Λεμεσιανή ομάδα είχε τον πλήρη έλεγχο στο παιχνίδι σε ολόκληρο το πρώτο ημίχρονο, με την κατοχή μπάλας να ξεπερνά το 70%, χωρίς όμως να ανεβάσει ταχύτητα.

Παρ΄ όλα αυτά, πέτυχε ακόμα δύο γκολ με τους Περέιρα στο 34΄ και Σκέμπρι στο 38΄, ανεβάζοντας το σκορ στο 4-0, απέναντι σε έναν Ερμή που προσπαθεί να κρατήσει το σκορ όσο πιο χαμηλά μπορεί, μετά την αρνητική τροπή που πήρε ο αγώνας από πολύ νωρίς και «κατέστρεψε» ουσιαστικά τα σχέδια του Κώστα Καϊάφα.

Επίσης, οι «γαλάζιοι» δημιούργησαν και 2-3 πολύ καλές ευκαιρίες για γκολ, με κορυφαία αυτή του Ζελάγια στο 27΄.

Κίτρινες: Μάγκλιτσα (29΄)

Κόκκινες: Κουατσίκα (απευθείας στο 9΄)

Απόλλων (Αυγουστή): Βάλε, Πέδρο, Σουμά, Ρομπέρζ (46΄ Ουεντραόγκο), Κυριάκου, Σακέτι (46΄ Στυλιανού), Μάρκοβιτς (66΄ Ψύχας), Σκέμπρι, Μάγκλιτσα, Περέιρα, Ζελάγια.

Στον πάγκο: Κίσσας, Βασιλειάδης, Βασιλείου, Καραγιόλ, Παπουλής.

Ερμής (Καϊάφας): Παπαδόπουλος, Πουτζιουρής, Μαύρου, Ντεβέσα (55΄ Μπανούσης), Πηλέας, Ψάλτης, Φυλακτού, Κουατσίκα, Εμπαλό, Μαρτίνιουκ (75΄ Κιπιάνι), Ντε Μέλο (46΄ Ταραλίδης).

Στον πάγκο: Φοιρινίδης, Κατσιατής, Εσομπέ, Χριστοδούλου, Πούννας, Λύτρα.

Διαιτητής: Αναστασίου Ιωάννης
Α΄ Βοηθός Διαιτητής: Βίκτωρος Σωτήρης