Με κορυφαίο τον Βινάλες η ΑΕΚ πήρε τη νίκη!

Η Πετρολίνα ΑΕΚ ήταν η νικήτρια στο παιχνίδι της 11ης αγωνιστικής απέναντι στην Ένωση Νέων Παραλιμνίου με 71-55, σε αναμέτρηση που πραγματοποιήθηκε στο «Κίτιον».

Η ομάδα της Λάρνακας είχε το προβάδισμα σε όλη την εξέλιξη του αγώνα, το οποίο έφθασε μέχρι και τους 17 πόντους. Στα αρχικά στάδια της Δ’ περιόδου η ΕΝΠ είχε καταφέρει να μειώσει την διαφορά στους τρεις (52-49), όμως η ΑΕΚ ήταν καλύτερη στην συνέχεια και πήρε μία δίκαιη νίκη. Κορυφαίος του αγώνα ήταν ο Κάιλ Βινάλες με 25 πόντους (2 τρίποντα, 3 ριμπάουντ, 1 ασσίστ).

Πιο καλά ξεκίνησε το παιχνίδι η ΑΕΚ όπου μέχρι το 4:15 ήταν μπροστά με 8-2. Τρία λεπτά πιο μετά το σκορ πήγε στο 12-7, ενώ στην συνέχεια οι γηπεδούχοι σημείωσαν τρεις πόντους (δύο ο Βινάλες, ένα ο Παντελή) και έφεραν το σκορ στο 15-7. Αργότερα ο Ρέινς με κάρφωμα μείωσε σε 15-9, ενώ πριν την λήξη της περιόδου ο Κούνας με τρίποντο έφερε την διαφορά στους εννέα (18-9).

Με δύο διαδοχικά τρίποντα από τους Κούνα και Πέτροβιτς ξεκίνησε την Β’ περίοδο η ΑΕΚ (24-9), με την ΕΝΠ να καταφέρνει μέχρι το 14’ να μειώσει σε 26-15. Στο επόμενο δίλεπτο η ομάδα του Δημήτρη Κουκούρη σημείωσε πέντε πόντους (από δύο Σιζόπουλος-Μαντοβάνης, ένα ο Βινάλες) και έφερε το σκορ στο 31-15. Μέχρι το τέλος της περιόδου οι «βυσσινί» μείωσαν στους έντεκα την διαφορά (34-23).

Ισορροπημένα ξεκίνησε το δεύτερο ημίχρονο με την ΕΝΠ να μειώνει μέχρι το 23’ σε 40-31. Έπειτα η ΑΕΚ σημείωσε οκτώ πόντους (τέσσερις ο Βινάλες, από δύο Σιζόπουλος-Στιούαρντ) φέρνοντας το σκορ στο 48-31. Η ΕΝΠ απάντησε και μέχρι το 27’ πέτυχε οκτώ πόντους (δύο τρίποντα ο Μπάλογκαν, δύο πόντους ο Ρέινς) μειώνοντας σε 48-39. Ενάμιση λεπτό πιο μετά το σκορ ήταν στο 50-43, ενώ μέχρι το τέλος της περιόδου οι δύο ομάδες σημείωσαν από δύο πόντους (Παντελή για ΑΕΚ, Παπαδόπουλος για ΕΝΠ) με το σκορ να πηγαίνει στο 52-45.

Με τέσσερις πόντους από τους Ρέι και Σολωμού μπήκε στην Δ’ περίοδο η ΕΝΠ, μειώνοντας σε 52-49. Έπειτα η ΑΕΚ αντέδρασε και έως το 33’ σημείωσε έξι πόντους (τέσσερις ο Σκίφιτς, δύο ο Βινάλες) με το σκορ να οδηγείται στο 58-49. Δύο λεπτά πιο μετά η ΑΕΚ πέτυχε τέσσερις ακόμα πόντους (από δύο Βινάλες-Μπιγκς) με το σκορ να πηγαίνει στο 62-49. Στο 38’ το σκορ ήταν στο 66-53 ενώ με το τέλος της αναμέτρησης η ΑΕΚ πήρε την νίκη με 71-55.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 19-9, 34-23, 52-45, 71-55

Πετρολίνα ΑΕΚ (Δημήτρης Κουκούρης)

Παντελή 8 (1), Πέτροβιτς 3 (1), Σκίφιτς 17 (1), Βερεμένκο, Βινάλες 25 (2), Γεωργίου, Μπιγκς 2, Σιζόπουλος 4, Μαντοβάνης 2, Στιούαρντ 2, Κούνας 8 (2), Κουμής.

Ε.Ν. Παραλιμνίου (Νικόλας Παπαδόπουλος)

Μάρκου 6, Σολωμού 4, Ρέι 16 (1), Ρέινς 9, Μπάλογκαν 10 (2), Παπαδόπουλος 8, Στυλιανού 2, Χαραλάμπους, Ανδρέου.

Από την ιστοσελίδα της ΚΟΚ

Μήνυμα ΠτΔ για τερματικό: «Το κράτος δεν εκβιάζεται... με εκπλήσσει αυτή η ανάγκη της εταιρείας για δημόσιες παρεμβάσεις»

«Είμαι σε επαφή μαζί της και ο ίδιος προσωπικά, αλλά και με κάποια κράτη μέλη της ΕΕ, και εκτός της ΕΕ, όπως με Μόνιμα Μέλη του Συμβουλίου Ασφαλείας των ΗΕ, για να δούμε πώς μπορούν να δημιουργηθούν οι προοπτικές για επανέναρξη των συνομιλιών», είπε σήμερα ο Πρόεδρος της Δημοκρατίας κ. Νίκος Χριστοδουλίδης.