Εξάρα η Μπάγερν, την «πλήρωσε» η Μάιντς

Η Μπάγερν άφησε πίσω τον αποκλεισμό στο Champions League και η… άτυχη που βρέθηκε μπροστά της ήταν η Μάιντς, την οποία φιλοδώρησε με έξι τέρματα (6-0), επιστρέφοντας στην κορυφή της Bundesliga.

Ο αποκλεισμός από τη συνέχεια του Champions League έπεσε… βαρύς στη Μπάγερν Μονάχου, η οποία ήταν αναγκασμένη να στραφεί πλέον στις εγχώριες διοργανώσεις. Η επόμενη «υποχρέωση» αφορούσε στη Bundesliga και η… άτυχη που βρέθηκε στο δρόμο της ήταν η Μάιντς. Και ήταν… άτυχη, αφού «πλήρωσε τα σπασμένα» της ήττας-αποκλεισμού από τη Λίβερπουλ.

Οι Βαυαροί ήταν καταιγιστικοί και έφτασαν σε μια εντυπωσιακή νίκη με σκορ 6-0, που τους φέρνει και πάλι στην κορυφή με συγκάτοικο τη Μπορούσια Ντόρτμουντ. Από την άλλη, οι φιλοξενούμενοι γνώρισαν την τρίτη συνεχόμενη ήττα και έκτη στα τελευταία επτά παιχνίδια, που την κρατούν σχετικά χαμηλά στη βαθμολογία.

Με το… καλημέρα, η Μπάγερν έδειξε τις διαθέσεις της, αφού μόλις στο 3ο λεπτό ο Λεβαντόφσκι με προβολή στο πρώτο δοκάρι, μετά από σέντρα του Αλάμπα, έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα. Εννιά λεπτά αργότερα, έχασε τεράστια ευκαιρία για το 2-0, αλλά στο σουτ του Κομάν, η μπάλα σταμάτησε στο δοκάρι. Μετά το εικοσάλεπτο, η Μάιντς κέρδισε κάποια μέτρα και προσπάθησε να δημιουργήσει τις προϋποθέσεις για την ισοφάριση. Όμως, στο 33’, οι Βαυαροί «χτύπησαν» για δεύτερη φορά. Ο Κίμιχ έκανε τη σέντρα για τον Γκορέτσκα, που έστρωσε τη μπάλα με το στήθος στον Χάμες, ο οποίος με δυνατό σουτ, διπλασίασε τα τέρματα της ομάδας του. Και έξι λεπτά αργότερα, ο Κομάν βγήκε στην αντεπίθεση από αριστερά και με φαλτσαριστό σουτ έξω από την περιοχή, έκανε το 3-0.

Η Μπάγερν μπήκε… τσιτωμένη και στο δεύτερο ημίχρονο και μέσα σε πέντε λεπτά (51’ έως 55’), ο Χάμες σκόραρε άλλες δύο φορές, πετυχαίνοντας χατ-τρικ. Μάλιστα, ήταν το πρώτο μετά από σχεδόν 8 χρόνια, αφού τρία γκολ σε ένα παιχνίδι είχε να πετύχει από τον Μάιο του 2011 με τη φανέλα της Πόρτο στο 6-2 επί της Γκιμαράες στον τελικό του Κυπέλλου Πορτογαλίας. Μετά από ένα δεκαπεντάλεπτο… ηρεμίας, ήρθε στο 70’ ο Ντέιβις να πετύχει το παρθενικό του γκολ με τη φανέλα των Βαυαρών για να κάνει το 6-0. Οι γηπεδούχοι δεν σταμάτησαν να προσπαθούν να πετύχουν κι άλλα γκολ, χάνοντας ευκαιρίες με τους Μίλερ και Λεβαντόφσκι, ωστόσο, αυτό δεν ήρθε και το 6-0 ήταν το τελικό αποτέλεσμα.

Αναλυτικά η 26η αγωνιστική

Παρασκευή (15/03)
Γκλάντμπαχ-Φράιμπουργκ 1-1
(16’ Πλεά – 10’ Γκρίφο)

Σάββατο (16/03)
Βόλφσμπουργκ-Φορτούνα Ντίσελντορφ 5-2
(34’ Μεχμέντι, 54’, 59’, 88’ Βέγκχορστ, 57’ Κνόχε – 30’ Αιχάν, 62’ Ράμαν)

Σάλκε-Λειψία 0-1
(14’ Βέρνερ)

Στουτγκάρδη-Χόφενχαϊμ 1-1
(66’ Ζούμπερ – 42’ Κράμαριτς)

Άουγκσμπουργκ-Ανόβερο 3-1
(65’ Κόρντοβα, 78’ Σμιντ, 86’ Χαν – 8’ Βάινταντ)

Χέρτα Βερολίνου-Μπορούσια Ντόρτμουντ 2-3
(4’, 35’ Καλού – 14’ Ντιλέινι, 47’ Ζαγκαντού, 90+3’ Ρόις)

Κυριακή (17/03)
Μπάγερ Λεβερκούζεν-Βέρντερ Βρέμης
1-2
(75’ Μπέιλι – 13’, 90+5’ Κρούζε, 37’ Ρασίτσα)

Άιντραχτ Φρανκφούρτης-Νυρεμβέργη 1-0
(31’ Χίντερεργκερ)

Μπάγερν Μονάχου-Μάιντς 6-0
(3’ Λεβαντόφσκι, 33’, 51’, 55’ Χάμες, 39’ Κομάν, 70’ Ντέιβις)

Η επόμενη (27η) αγωνιστική

Παρασκευή (29/03)
Χόφενχαϊμ-Μπάγερ Λεβερκούζεν (21:30)

Σάββατο (30/03)
Μπορούσια Ντόρτμουντ-Βόλφσμπουργκ (16:30)

Ανόβερο-Σάλκε (16:30)
Άιντραχτ Φρανκφούρτης-Στουτγκάρδη (19:00)

Μέχρι πότε θα μας «πνίγει» η σκόνη - Δείτε ζωντανά την εξέλιξη του καιρού

Χειροπέδες σε 31χρονο για έκρηξη σε υποστατικό στον Πρωταρά

Πασχαλινά αυγά από «χρυσάφι» - Γιατί ανεβαίνουν οι τιμές του κακάο; Οι λόγοι, το ποσοστό και η νόσος του μαύρου λοβού

Δρόμος Πάφου-Πόλης: Έμεινε στα χαρτιά η ολοκλήρωση της Α’ φάσης λόγω καθυστερήσεων - Εν αναμονή αποφάσεων

Εκλογές 2024: Τα μηνύματα του εκλογικού σώματος και η χαλαρή ψήφος

LIVE: Παγκόσμια ανησυχία - Ξεκίνησε η επίθεση του Ισραήλ στο Ιράν - Έκρηξη από πύραυλο κοντά σε μεγάλη αεροπορική βάση

Ισραηλινός πύραυλος έπληξε το Ιράν, δήλωσαν δύο Αμερικανοί αξιωματούχοι στο CBS News. Τα ιρανικά κρατικά μέσα ενημέρωσης αναφέρουν ότι οι πτήσεις έχουν ανασταλεί πάνω από πολλές πόλεις, σύμφωνα με το Associated Press. Το ThemaOnline σας μεταφέρει τις εξελίξεις