Χόφενχαϊμ πέντε αστέρων!

Η Χόφενχαιμ ήταν καλύτερη, σκόρπισε στους 5… ανέμους την Σάλκε (2-5) εκτός έδρας και πλέον βλέπει για τα… καλά Ευρώπη. Από την άλλη η Σάλκε βυθίστηκε κι άλλο στην βαθμολογία και πλέον βρίσκεται μόλις 6 βαθμούς από τη ζώνη του υποβιβασμού.

Μια Χόφενχαιμ να την… πιεις στο ποτήρι. Οι φιλοξενούμενοι με μία τρομερή εμφάνιση κέρδισε με 2-5 την Σάλκε στην έδρα της και την… βύθισε για τα καλά στην βαθμολογία. Στα πρώτα 20 λεπτά του αγώνα, το παιχνίδι ήταν ισορροπημένο. Στο 25΄ ο Μπελφοντίλ έκανε μία υπέροχη ατομική ενέργεια και με πανέμορφο σουτ άνοιξε το σκορ για την Χόφενχαιμ.

Η Σάλκε στη συνέχεια του πρώτου ημιχρόνου κάπως ισορρόπησε το παιχνίδι, όμως στο 45΄ουσιαστικά όλα τελείωσαν. Η Χόφενχάιμ διπλασίασε τα τέρματα της με τον Κράμαριτς.

Με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου η Σάλκε μπορεί να κατάφερε να μειώσει το σκορ στο 59ο λεπτό με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Καλιγκιούρι. Μόλις 6 λεπτά αργότερα η Χόφενχαιμ πέτυχε και τρίτο γκολ με ωραία κεφαλιά του Σαλάϊ.

Η νίκη άρχισε να παίρνει διαστάσεις θριάμβου με το γκολ του Αμίρι, ο οποίος διαμόρφωσε το σκορ στο 1-4. Αυτό όμως δεν ήταν το… τέλος της εφιαλτικής βραδιάς της Σάλκε. Στο 80ο λεπτό του αγώνα ο Μπελφοντίλ να τρομερό συρτό σουτ μέσα από την περιοχή ανέβασε το δείκτη του σκορ στο 1-5. Το μόνο που κατάφερε η Σάλκε ήταν να μειώσει σε 2-5 στο 90ο λεπτό του αγώνα.

Πηγή: Sdna.gr

«Τσάκωσαν» άνδρα στη Λευκωσία με πυροβόλο όπλο και σφαίρες και του πέρασαν χειροπέδες

Eurovision 2024: Οριστικά εκτός τελικού η Ολλανδία - Η ανακοίνωση και η πρώτη αντίδραση του τραγουδιστή - Βίντεο

Τα έσοδα και οι δαπάνες του κράτους το πρώτο τρίμηνο του 2024 - Πόσα ξόδεψε και πόσα έβαλε στα ταμεία

Με μια βαλίτσα στο χέρι οι Κύπριοι – Πού σπατάλησαν τα περισσότερα χρήματα και ποιοι οι κυριότεροι λόγοι ταξιδιών

Δικηγόροι Μοναχών: Τους καταβλήθηκαν οι μισθοί τους μετά από οδηγίες του Ησαΐα

«Πνίγεται» στη σκόνη η Κύπρος - Οι μετρήσεις σε κάθε πόλη και η περιοχή με τη μεγαλύτερη συγκέντρωση

Υπόθεση Θανάση Νικολάου: Ζητά ακύρωση του πορίσματος της θανατικής ανακρίτριας ο Σταυριανού

Το πόρισμα της θανατικής ανακρίτριας για την υπόθεση του Εθνοφρουρού Θανάση Νικολάου είδε χθες (10/05) το φως της δημοσιότητας.