Από τη Βρέμη στην… κορυφή η Λειψία!

Με γκολ των Όρμπαν-Ζάμπιτσερ στο α’ ημίχρονο κι ένα του Σαράτσι προς το τέλος, η Λειψία νίκησε… σβηστά με 3-0 τη Βέρντερ, παρέμεινε αήττητη και επανήλθε στην πρώτη θέση της Bundesliga!

Συνεχίζει… ακάθεκτη την πορεία της προς την κορυφή η Λειψία, που αν και τελείωσε το ματς με 10 παίκτες νίκησε εκτός έδρας και τη Βέρντερ Βρέμης με 3-0, για την Πέμπτη αγωνιστική της Bundesliga και σκαρφάλωσε κε νέου στην πρώτη θέση της βαθμολογίας ούσα αήττητη!

Οι φιλοξενούμενοι ήταν πιο αποτελεσματικοί από τον αντίπαλό τους και πήραν το προβάδισμα αρκετά νωρίς. Με τον Όρμπαν να πετυχαίνει το πρώτο του φετινό γκολ, με κεφαλιά μετά τη σέντρα του Ενκουενκού από τα δεξιά, στο 13ο λεπτό.

Ενώ λίγο μετά το ημίωρο η Λειψία διπλασίασε τα τέρματά της και ο Ζάμπιτσερ τα… δικά του στο γερμανικό πρωτάθλημα, με πολύ ωραία απευθείας εκτέλεση φάουλ από τα 18 μέτρα!

Οι «πράσινοι» είχαν μόνο μια καλή φάση, τέσσερα λεπτά μετά το 0-2, με τον Κλάασεν να σουτάρει, τον Γκουλάσι να αποκρούει με τον ώμο του, τον Κονατέ να παρεμβάλλεται και τον Ουπαμεκανό να απομακρύνει εν τέλει.

Φάση στην οποία η Βέρντερ ζήτησε πέναλτι για χέρι, αλλά τα ριπλέι και ο διαιτητής δεν την… δικαίωσαν.

Στην επανάληψη, οι «ταύροι» έμειναν με παίκτη λιγότερο, λίγο μετά τη συμπλήρωση μίας ώρας παιχνιδιού, λόγω της -αυστηρής- αποβολής του Λάιμερ με δεύτερη κίτρινη κάρτα και όλοι πίστεψαν ότι οι γηπεδούχοι θα… επιστρέψουν στον αγώνα.

Τελικά, αυτό όχι μόνο δεν συνέβη αλλά ήταν η Λειψία εκείνη που πέτυχε και τρίτο τέρμα στην αναμέτρηση, προς το φινάλε, με τον Σαράτσι να κάνει… σεφτέ, εκμεταλλευόμενος την ασταθή απόκρουση του Παβλένκα στο σουτ του Χαϊνταρά και «σφραγίζοντας» το «διπλό» για την ομάδα του!

Μπάγερν Μονάχου-Κολωνία 4-0
(3’, 48’ Λεβαντόφσκι, 62’ πέν. Κουτίνιο, 73’ Πέρισιτς)

Χέρτα Βερολίνου-Πάντερμπορν 2-1
(10’ Ντιλροσούν, 52’ Βολφ – 54’ Ζολίνσκι)

Φράιμπουργκ-Άουγκσμπουργκ 1-1
(23’ Χόλερ – 39’ Λιντερλέχνερ)

Βέρντερ Βρέμης-Λειψία 0-3
(13’ Όρμπαν, 35’ Ζάμπιτσερ, 83’ Σαράτσι)

Κυριακή 22/9
Γκλάντμπαχ-Φορτούνα Ντίσελντορφ (16:30)
Άιντραχτ Φρανκφούρτης-Μπορούσια Ντόρτμουντ (19:00)

Δευτέρα 23/9
Βόλφσμπουργκ-Χόφενχαϊμ (21:30)

Η επόμενη (6η) αγωνιστική:

Παρασκευή 27/9
Ουνιόν Βερολίνου-Άιντραχτ Φρανκφούρτης (21:30)

Σάββατο 28/9
Λειψία-Σάλκε (16:30)
Χόφενχαϊμ-Γκλάντμπαχ
Μάιντς-Βόλφσμπουργκ
Άουγκσμπουργκ-Μπάγερ Λεβερκούζεν
Πάντερμπορν-Μπάγερν Μονάχου
Μπορούσια Ντόρτμουντ-Βέρντερ Βρέμης (19:30)

Κυριακή 29/9
Φορτούνα Ντίσελντορφ-Φράιμπουργκ(16:30)
Κολωνία-Χέρτα Βερολίνου (19:00)

Έπεσε από τον δεύτερο όροφο οικίας 56χρονος - Κρίσιμα στο Νοσοκομείο

Χειροπέδες σε 31χρονο για έκρηξη σε υποστατικό στον Πρωταρά

Πασχαλινά αυγά από «χρυσάφι» - Γιατί ανεβαίνουν οι τιμές του κακάο; Οι λόγοι, το ποσοστό και η νόσος του μαύρου λοβού

Δρόμος Πάφου-Πόλης: Έμεινε στα χαρτιά η ολοκλήρωση της Α’ φάσης λόγω καθυστερήσεων - Εν αναμονή αποφάσεων

Εκλογές 2024: Τα μηνύματα του εκλογικού σώματος και η χαλαρή ψήφος

Χάρης Βαρθακούρης: «Απέρριπτα όλους τους στίχους που έφερνε ο πατέρας μου»

LIVE: Η Τεχεράνη δεν σχεδιάζει άμεσα αντίποινα εναντίον του Ισραήλ

Νέος συναγερμός σήμανε σε ολόκληρη τη Μέση Ανατολή, μετά τις αναφορές αμερικανικών ΜΜΕ για επίθεση του Ισραήλ στο Ιράν με πυραύλους. Το ThemaOnline σας μεταφέρει τις εξελίξεις