Νίκησε αλλά αποκλείστηκε ο Κεραυνός

Την εκτός έδρας νίκη στην Λιθουανία σημείωσε ο Κεραυνός, που νίκησε την Lietkabelis με 82-77. Παρά την νίκη ωστόσο, η κυπριακή ομάδα αποχαιρετά το Basketball Champions League, αφού δεν κατάφερε να καλύψει την διαφορά των 16 πόντων, από το πρώτο παιχνίδι που είχε πραγματοποιηθεί στον Στρόβολο.

Ο Κεραυνός θα συνεχίσει το φετινό του Ευρωπαϊκό ταξίδι στο FIBA Europe Cup, στο οποίο θα αγωνιστεί και ο ΑΠΟΕΛ. Πρώτος σκόρερ για τον Κεραυνό απέναντι στην Lietkabelis ήταν ο Μο Αμπουκάρ με 19 πόντους (6 ριμπάουντ, 1 ασσίστ).

Ισορροπημένο ήταν το πρώτο ημίχρονο που είδαμε στην Λιθουανία. Με την λήξη της α’ περιόδου οι γηπεδούχοι ήταν μπροστά με 19-18, ενώ μέχρι την ολοκλήρωση του ημιχρόνου ο Κεραυνός ισοφάρισε σε 45-45.

Στην γ’ περίοδο η κυπριακή ομάδα ήταν σαφώς καλύτερη μέσα στο παρκέ, καταφέρνοντας με την ολοκλήρωση της να είναι μπροστά με +11, όπου το σκορ ήταν στο 70-59. Ο Κεραυνός μπήκε δυνατά και στο δ’ δεκάλεπτο, προσπαθώντας να μεγαλώσει την διαφορά στο σκορ. Στο 35’ οι «ερυθροκίτρινοι» ήταν μπροστά με 78-63, ενώ στο 36:10 το σκορ πήγε στο 81-69. Με την ολοκλήρωση του αγώνα ο Κεραυνός νίκησε με 82-77.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 19-18, 45-45, 59-70, 77-82