Εύκολα τον Φίλιππο Βέροιας και δεύτερη νίκη στην Α2 για τον Ολυμπιακό Β΄ – ΒΙΝΤΕΟ (ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ)

Ένα ξέσπασμα στη δεύτερη περίοδο (18-6 επιμέρους) και μία καλή εμφάνιση στη συνέχεια ήταν αρκετά για τον Ολυμπιακό Β΄, ώστε να φτάσει στη νίκη με 86-60 απέναντι στον Φίλιππο Βέροιας.

Η Αναπτυξιακή ομάδα του Ολυμπιακού απάντησε στην ήττα της προηγούμενης εβδομάδας από τον Χαρίλαο Τρικούπη και με μία καλή εμφάνιση κέρδισε τον Φίλιππο Βέροιας με 86-60 στο βοηθητικό του ΣΕΦ, ανεβαίνοντας στο 2-1 και μένοντας πλέον στο -1, μετά και την περσινή τιμωρία αφαίρεσης έξι βαθμών.

Μετά το 22-20 του πρώτου δεκαλέπτου, οι «ερυθρόλευκοι» του Δημήτρη Τσαλδάρη ανέβασαν στροφές και το επιμέρους 18-6 στην δεύτερη περίοδο τους επέτρεψε να πάρουν προβάδισμα 14 πόντων στο ημίχρονο (40-26) και ουσιαστικά να βάλουν τις βάσεις για τη νίκη, αφού στη συνέχεια έγινε σωστή διαχείριση για να έρθει το δεύτερο θετικό αποτέλεσμα στην Α2.

Στ. Βενέτης 17.00 Διαγόρας Δρυοπιδέων-Χαρίλαος Τρικούπης

Διαιτητές: Νάστος-Φάκαρος-Δόλγυρας (Ελευθεριάδης)
Δεκάλεπτα: 22-20, 40-26, 60-44, 88-60

Ολυμπιακός Β΄ (Τσαλδάρης): Πετρόπουλος 2, Μωραΐτης, Νοέας 6 (2), Κολοβέρος 10 (2), Καμπούρης 2, Οικονόμου 2, Τζόλος 22 (4), Αρσενόπουλος 10 (2), Χρηστίδης 7, Μελισσαράτος 19, Ποκουσέφσκι 8, Τσάμης.

Φίλιππος Βέροιας (Γκίμας): Τσούκας, Τσεσμετζίδης, Φυλάκης, Βάλλιος, Τσιακλαγκάνος 2, Ελευθεριάδης 14 (1), Κοθράς 15 (2), Παραπούρας, Σουτζόπουλος 12 (1), Καντάρκος 6, Φιλιππόπουλος, Ντρεκάλοβιτς 11 (1).