Πολύ μεγάλη Ευρωπαϊκή νίκη για τον Κεραυνό (ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ – ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΕΣ)

Ο Κεραυνός Στροβόλου πέτυχε μία πολύ μεγάλη ευρωπαϊκή νίκη το βράδυ της Τετάρτης (23/10) όπου επικράτησε μέσα στο στάδιο «Κώστας Παπαέλληνας» της Ολλανδικής Hammers, με 88-85. Το παιχνίδι ήταν σε όλη την εξέλιξη του συναρπαστικό, με τις ομάδες να έχουν μιρκές διαφορές στο σκορ. Στο μεγαλύτερο μέρος του αγώνα μάλιστα οι φιλοξενούμενοι ήταν μπροστά στο σκορ, ωστόσο τα τελευταία στάδια του αγώνα οι «ερυθροκίτρινοι» ανέβασαν στροφές και έφυγαν με το ροζ φύλλο αγώνος. Πρώτος σκόρερ για τον Κεραυνό ήταν ο Μο Αμπουκάρ με 19 πόντους (1 τρίποντο, 1 ριμπάουντ, 2 ασσίστ).

Το παιχνίδι ήταν ισορροπημένο στα πρώτα στάδια του, με το σκορ στο 5’ να είναι στο 11-10 υπέρ του Κεραυνού, ωστόσο οι ολλανδοί κατάφεραν να προηγηθούν με 28-22 στο τέλος της περιόδου. Μέχρι το 16’ οι φιλοξενούμενοι έφεραν την διαφορά στο +10 (47-37), με την ομάδα του Στροβόλου να μειώνει σε 55-48 στο ημίχρονο.

Οι ολλανδοί κατάφεραν στην γ’ περίοδο να διατηρήσουν το προβάδισμα τους. Στο 27’ ήταν μπροστά με 71-63. Στην συνέχεια οι γηπεδούχοι ήταν ανεβασμένοι κα με την λήξη του δεκαλέπτου μείωσαν στον πόντο την διαφορά (73-72). Δύο λεπτά πριν την ολοκλήρωση του αγώνα η Hammers ήταν μπροστά στο σκορ με 85-79. Ακολούθησαν πέντε πόντοι από τον Ο’Μπράιαν, που μείωσε σε 85-84, στο 38:30. Μισό λεπτό αργότερα ο Αμπουκάρ με δίποντο έφερε μπροστά τον Κεραυνό με 86-85, ενώ 4’’ πριν την λήξη του αγώνα ο Γκραντ με δύο ελεύθερες βολές διαμόρφωσε το τελικό 88-85.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 22-28, 48-55, 72-73, 88-85

Κεραυνός (Χριστόφορος Λειβαδιώτης)

Γκραντ 12 (2), Χάγκινς 11 (3), Ρόρι 16 (4), Ο’Μπράιεν 17 (3), Αμπουκάρ 19 (1), Κινγκ 10, Στυλιανού 3 (1), Θεοχαρίδης, Κορωνίδης.

Landstede Hammers (Hermannus Van Den Belt)

S. Walker 18 (4), Kherrazi 8, Pagter 4, M. Walker 18 (4), Dahlman 12, Johnson 25 (4), Oostrum, Schilder, Bleeker.

** Βρείτε εδώ τα στατιστικά του αγώνα **

Εκτός Πινδάρου η Νιόβη Παρισσινού - Τέλος ο ΔΗΣΥ για την πρώην Αναπληρώτρια Κυβερνητική Εκπρόσωπο

Σε διαθεσιμότητα ο Διευθυντής της Υπ.Μεταλλειών - Ζήτησε ανάκληση όλων των αδειών η Παναγιώτου

Βρέθηκαν για ώρες στο σημείο της απόπειρας φόνου οι ανακριτές – Η κατάσταση της υγείας του θύματος

Στον Αρχηγό Αστυνομίας με οδηγίες ΓΕ για ποινική διερεύνηση το πόρισμα για χειραγώγηση αγώνων ποδοσφαίρου

Πέντε νέες κάμερες θα τεθούν σε λειτουργία στη Λεμεσό - Πότε θα αρχίσουν να γράφουν

Υπόθεση Μονής Αββακούμ: Σιωπή από Ιερά Σύνοδο - Τι γίνεται με τα χρονικά περιθώρια της έρευνας

Δημοτικές Εκλογές: Στις 3232 οι υποψηφιότητες - Δείτε αναλυτικά ανά Δήμο και Επαρχία

Ο Γενικός Έφορος Εκλογών ανακοινώνει ότι σήμερα, από τις 8:30 π.μ. μέχρι και τις 12:30 μ.μ., υποβλήθηκαν στους Εφόρους Εκλογής οι υποψηφιότητες για τα αξιώματα των Προέδρων των Συμβουλίων των Επαρχιακών Οργανισμών Αυτοδιοίκησης, Δημάρχων, Αντιδημάρχων, Δημοτικών Συμβούλων και Μελών Σχολικών Εφορειών. Η όλη διαδικασία κύλησε ομαλά, χωρίς ιδιαίτερα προβλήματα.