Πήρε το ντέρμπι με γαλλικό… «κλειδί» η Βαλένθια!

Με τον Γκαμεϊρό να «ξεκλειδώνει» την άμυνα της Λεβάντε σε τρία λεπτά στο δεύτερο μέρος, η Βαλένθια έκανε την ανατροπή και νίκησε 4-2 στο ντέρμπι της περιοχής.

«Αφεντικό» η Βαλένθια!

Αν και κυνηγούσαν στο σκορ από νωρίς, οι «νυχτερίδες» βρήκαν τις λύσεις με τον Γκαμεϊρό στο δεύτερο μέρος, ο οποίος μέσα σε τρία λεπτά έφερε τούμπα το τοπικό ντέρμπι με τη Λεβάντε και τις έσπρωξε στη νίκη (4-2).

Ο Μαρτί είχε δώσει το προβάδισμα στους γηπεδούχους, με τα γκολ του Γάλλου επιθετικού στο 57’ και το 59’ να κάνουν την ανατροπή και τον Φεράν Τόρες να διαμορφώνει το τελικό 2-4.

Το πρώτο ημίχρονο ανήκε όλο στον… Μαρτί και τη Λεβάντε! Ο 28χρονος επιθετικός τα έκανε… όλα, καθώς με τα δικά του τέρματα (11’ και 20πεν.) έστειλε τη Λεβάντε στο 2-0, ενώ με δικό του αυτογκόλ στις καθυστερήσεις διαμόρφωσε το 2-1.

Ο ρυθμός του ντέρμπι ήταν πολύ υψηλός και στο δεύτερο μέρος, με τη Βαλένθια αυτή τη φορά να είχε τις απαντήσεις και συγκεκριμένα να κάνει την ολική ανατροπή με τον Γκαμεϊρό μέσα σε τρία λεπτά (57’ και 59’).

Από εκείνο το σημείο και έπειτα, το ματς άνοιξε ακόμη περισσότερο, με πολλές φάσεις εκατέρωθεν, με τον Φαλκόν να αποβάλλεται για τους γηπεδούχους και τον Φεράν Τόρες να βάζει στο 88’ το κερασάκι στην… τούρτα, διαμορφώνοντας το 2-4 για τις «νυχτερίδες».

Γρανάδα-Αλαβές 3-0
(48’ Κάρλος Φερνάντεθ, 58’ Σολδάδο, 77’ Ερέρα)

Λεβάντε-Βαλένθια 2-4
(11’, 20πεν. Μαρτί-45+3’ Μαρτί, 57’, 59’ Γκαμεϊρό, 88’ Φεράν)

Έπεσε από τον δεύτερο όροφο οικίας 56χρονος - Κρίσιμα στο Νοσοκομείο

Κεντρικές Φυλακές: «Τσάκωσαν» το κρατούμενο που είχε αποδράσει – Πού εντοπίστηκε

Πασχαλινά αυγά από «χρυσάφι» - Γιατί ανεβαίνουν οι τιμές του κακάο; Οι λόγοι, το ποσοστό και η νόσος του μαύρου λοβού

Δρόμος Πάφου-Πόλης: Έμεινε στα χαρτιά η ολοκλήρωση της Α’ φάσης λόγω καθυστερήσεων - Εν αναμονή αποφάσεων

Βόμβα σε club στον Πρωταρά: Στο κελί για 8 ημέρες ο 31χρονος – Οι κατηγορίες που τον βαραίνουν

Κατερίνα Στικούδη: «Κεκλεισμένων των θυρών» η βάφτιση του δεύτερου γιου της

LIVE: «Το Ιράν δεν σχεδιάζει άμεσα αντίποινα εναντίον του Ισραήλ» - Ρίχνουν τους τόνους Τεχεράνη και Τελ Αβίβ

Νέος συναγερμός σήμανε σε ολόκληρη τη Μέση Ανατολή, μετά τις αναφορές αμερικανικών ΜΜΕ για επίθεση του Ισραήλ στο Ιράν με πυραύλους. Το ThemaOnline σας μεταφέρει τις εξελίξεις