Πρόκριση με πάρτι για την Παρί, άνετα στα ημιτελικά και η Λιλ!

Διέλυσε την Σεντ Ετιέν και προκρίθηκε στα ημιτελικά του Λιγκ Καπ η Παρί Σεν Ζερμέν!

Με πρωταγωνιστή τον Μάουρο Ικάρντι που πέτυχε χατ-τρικ και έδωσε μία ασίστ, η ομάδα του Τόμας Τούχελ έκανε… πάρτι (6-1) κόντρα στους «στεφανουά» και έδειξε ότι βρίσκεται σε εξαιρετική κατάσταση.

Η Παρί έδειξε από νωρίς τις… άγριες διαθέσεις της. Μόλις στο 2ο λεπτό ο Ικάρντι έβαλε σε θέση οδηγού την ομάδα του, με την Σεντ Ετιέν να μένει με δέκα παίκτες λόγω αποβολής του Φοφανά στο 33΄. Αυτό αποδείχθηκε καταστροφικό για τους φιλοξενούμενους που έγιναν έρμαιο στις ορέξεις των Παριζιάνων. Στο 39’ ο Ντι Μαρία σέρβιρε στον Νεϊμάρ το 2-0, με τον Μουλέν να σκοράρει πέντε λεπτά αργότερα στην εστία της ομάδας του για το 3-0 του ημιχρόνου.

Μια από τα ίδια και στην επανάληψη, με τον Ικάρντι να σκοράρει δις σε διάστημα οκτώ λεπτών, να ανεβάζει τον δείκτη του σκορ στο 5-0 και να πετυχαίνει παράλληλα χατ-τρικ. Ο Αργεντινός φορ έδωσε και μία ασίστ στον Εμπαπέ, ο οποίος… ξεχείλωσε το σκορ (6-0) στο 67’, με την Σεντ Ετιέν να σκοράρει το γκολ της τιμής με τον Καμπάιγ (71’).

Την τετράδα των ημιτελικών του Λιγκ Καπ συμπλήρωσε η Λιλ, η οποία επικράτησε με 2-0 της Αμιάν. Οι φιλοξενούμενοι έβαλαν δύσκολα στην ομάδα του Κριστόφ Γκαλτιέ στο πρώτο μέρος καθώς τους είχαν κλείσεις τους διαδρόμους προς την εστία και αμύνονταν μαζικά. Τους… κρέμασε, όμως, ο Ζουνγκού, ο οποίος με δύο κίτρινες σε λιγότερο από είκοσι λεπτά άφησε την Αμιάν με δέκα παίκτες.

Αυτό, το εκμεταλλεύτηκαν οι γηπεδούχοι που ανέβασαν τις γραμμές τους στο γήπεδο, πίεσαν και ο Λουίς Αραούχο πέντε λεπτά μετά την επανέναρξη έλυσε τον… γόρδιο δεσμό. Και στο 58ο λεπτό ο Οσιμέν έδωσε αέρα δύο τερμάτων στην Λιλ, διαμορφώνοντας το τελικό 2-0 που εξασφάλισε στους γηπεδούχους την πρόκριση στα ημιτελικά του Λιγκ Καπ Γαλλίας.

Αναλυτικά τα παιχνίδια για τα προημιτελικά του Λιγκ Καπ Γαλλίας
Ρεμς-Στρασβούργο 0-0 (4-2 πέν.)
Λιόν-Μπρεστ 3-1
Λιλ-Αμιάν 2-0
Παρί Σεν Ζερμέν-Σεντ Ετιέν 6-1
*με έντονα γράμματα οι ομάδες που προκρίθηκαν

Εκτός Πινδάρου η Νιόβη Παρισσινού - Τέλος ο ΔΗΣΥ για την πρώην Αναπληρώτρια Κυβερνητική Εκπρόσωπο

Σε διαθεσιμότητα ο Διευθυντής της Υπ.Μεταλλειών - Ζήτησε ανάκληση όλων των αδειών η Παναγιώτου

Βρέθηκαν για ώρες στο σημείο της απόπειρας φόνου οι ανακριτές – Η κατάσταση της υγείας του θύματος

Στον Αρχηγό Αστυνομίας με οδηγίες ΓΕ για ποινική διερεύνηση το πόρισμα για χειραγώγηση αγώνων ποδοσφαίρου

Πέντε νέες κάμερες θα τεθούν σε λειτουργία στη Λεμεσό - Πότε θα αρχίσουν να γράφουν

Υπόθεση Μονής Αββακούμ: Σιωπή από Ιερά Σύνοδο - Τι γίνεται με τα χρονικά περιθώρια της έρευνας

Υποβλήθηκαν οι υποψηφιότητες για Δημάρχους, Αντιδημάρχους και Δημοτικούς Συμβούλους - Όλα όσα έγιναν

Πραγματοποιήθηκε σήμερα Πέμπτη 25 Απριλίου, η υποβολή υποψηφιοτήτων για τις εκλογές ανάδειξης Προέδρων Επαρχιακών Οργανισμών Αυτοδιοίκησης, Δημάρχων, Αντιδημάρχων, Δημοτικών Συμβούλων και Μελών Σχολικών Εφορειών. Το ThemaOnline σας μετέφερε τη διαδικασία.