ΑΤΣΑΛΙΝΗ ΑΕΚ! Νίκη εξάδας επί του απογοητευτικού ΑΠΟΕΛ που χάνει και άλλο έδαφος

Μία «ατσάλινη» ΑΕΚ, επικράτησε του απογοητευτικού ΑΠΟΕΛ στο «ΑΕΚ Αρένα» με 1-0 και έκανε… άλμα εξάδας!

Το μοναδικό γκολ του αγώνα σημείωσε ο Χέφελ στο 31ο λεπτό.

Ο ΑΠΟΕΛ ήταν για ένα ακόμη ματς ανύπαρκτος στο επιθετικό κομμάτι και έδινε την εντύπωση ότι μέχρι… αύριο να έπαιζε, δεν θα μπορούσε να σκοράρει, αφού με το ζόρι έφτιαξε 1-2 φάσεις σε ολόκληρο το ματς και μοιραία γνώρισε μία οδυνηρή ήττα, που τον αφήνει στους 35 πόντους.

Η ΑΕΚ είχε την κατοχή της μπάλας στο πρώτο ημίχρονο, έλεγχε το ρυθμό και δημιούργησε ευκαιρίες για γκολ, σε αντίθεση με τους φιλοξενούμενους που αντιμετώπισαν πολλά προβλήματα στο δημιουργικό κομμάτι ειδικά μετά την αποχώρηση του τραυματία Τάμαρι και πέρα από μία πολύ καλή προϋπόθεση που είχαν στο 16΄ με τον Γέφτοβιτς, δεν απείλησαν ουσιαστικά την εστία του Τόνιο!

Μετά το 25ο λεπτό, η ΑΕΚ ανέβασε «ταχύτητα» και κυνήγησε το γκολ, το οποίο ήρθε στο 31΄ με τον Χέφελ, ο οποίος πήρε το «ριμπάουντ» μετά από το σουτ του Τρισκόφσκι στο δοκάρι και από πολύ κοντά, έστειλε την μπάλα στα δίχτυα για το 1-0.

Η αντίδραση του ΑΠΟΕΛ δεν ήρθε ποτέ και μάλιστα, η ομάδα της Λάρνακας πίεσε στα τελευταία λεπτά και θα μπορούσε να πετύχει και δεύτερο γκολ, αφού είχε τρεις καλές στιγμές με τους Τρισκόφσκι (40΄, 45΄) και Ναράνχο (43΄)!

Στην επανάληψη, οι φιλοξενούμενοι βελτίωσαν την εικόνα τους, ήταν πιο αποφασιστικοί και είχαν την κατοχή της μπάλας απέναντι σε μία ΑΕΚ που οπισθοχώρησε για να κρατήσει το προβάδισμα της, αλλά ήταν παντελώς… ανούσιοι και ακίνδυνοι στο επιθετικό κομμάτι, έχοντας ουσιαστικά μόλις μία καλή στιγμή, στο 68΄ με την άστοχη κεφαλιά του Πάβλοβιτς που ήταν και η καλύτερη τους σε ολόκληρο το 90λεπτο!

Οι γηπεδούχοι δεν απείλησαν καθόλου, αφού έριξαν όλο το βάρος τους στα μετόπισθεν, αλλά πέτυχαν τον στόχο τους και ολοκλήρωσαν με επιτυχία την αποστολή τους, παίρνοντας τη νίκη και τους τρεις πολύτιμους βαθμούς!

ΤΟ ΦΙΛΜ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ

82΄ Άστοχο τελείωμα από τον Νικόλα Ιωάννου.

68΄ Κεφαλιά από τον Πάβλοβιτς, η μπάλα άουτ. Καλή στιγμή για τον ΑΠΟΕΛ.

53΄ Άστοχη κεφαλιά από τον Πάβλοβιτς.

45΄ Άστοχη κεφαλιά από τον Τρισκόφσκι.

43΄ Πολύ καλή εκτέλεση φάουλ του Ναράνχο, απέκρουσε δύσκολα ο Μπέλετς.

40΄ Καλό σουτ από τον Τρισκόφσκι, άουτ όμως η μπάλα.

31΄ ΓΚΟΟΟΟΛΛ για την ΑΕΚ με τον Χέφελ και 1-0! Προηγήθηκε στην ίδια φάση, σουτ του Τρισκόφσκι στο δοκάρι!

30΄ Σουτ από τον Ακοράν, η μπάλα άουτ.

27΄ Διαμαρτυρήθηκαν για πέναλτι οι παίκτες της ΑΕΚ, για χέρι του Γουίλερ εντός περιοχής.

16΄ Πολύ καλή προϋπόθεση για τον ΑΠΟΕΛ με τον Γέφτοβιτς!

13΄ Άστοχο μακρινό σουτ από τον Ιωάννου.

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: 51΄ Χέφελ (3η), 55΄ Γκονζάλες, 75΄ Σάστρε, 83΄ Τρουγιόλς, 90΄+5΄ Κίβενι / 34΄ Ντε Βινσέντι, 85΄ Γουίλερ, 87΄ Μάτιτς (3η), 90΄+4΄ Μερκής.

ΑΕΚ (Χαραλάμπους): Τόνιο, Γκονζάλες, Γκολομπάρτ, Ιωάννου, Φερνάντες (35΄ Τέτε), Τρουγιόλς, Σάστρε, Χέφελ, Τρισκόφσκι (90΄ Κίβενι), Ακοράν, Ναράνχο (83΄ Σπόλιαριτς).

ΑΠΟΕΛ (Ινγκεμπρίγκτσεν): Μπέλετς, Ιωάννου, Βούρος, Γένσεν, Γουίλερ, Μάτιτς, Γέφτοβιτς, Πάβλοβιτς, Μακρής (60΄ Μερκής), Ντε Βινσέντι (77΄ Χαλένιους), Τάμαρι (20΄ Βιντιγκάλ).

Διαιτητής: Νικολάου Γιώργος
Α΄ Βοηθός Διαιτητής: Σωτηρίου Μιχάλης
Β΄ Βοηθός Διαιτητής: Πέτρου Πέτρος
4ος Διαιτητής: Νεοκλέους Νικόλας
Παρατηρητής Διαιτησίας: Αργυρού Μιχάλης

Πρόκληση πυρκαγιών: Πως να προστατεύσουμε τα δάση μας – Οι επιπτώσεις, οι δυσκολίες και ο σεβασμός που πρέπει να δείχνουμε

Σύλληψη 18χρονου στη Λεμεσό: Αυτά βρήκε στην κατοχή του ΥΚΑΝ – Δείτε φωτογραφίες

Πυρκαγιά στην Πάφο: Εκδόθηκε ένταλμα σύλληψης εναντίον προσώπου – Φαίνεται να έριχνε πυροτεχνήματα

Συνέρχεται το Εθνικό συμβούλιο την Παρασκευή - Έπιασαν τόπο οι πιέσεις της αντιπολίτευσης

Kim Kardashian: Η παράξενη απαίτηση από τους βοηθούς της, για να πιει καφέ το πρωί

Πέντε νέες κάμερες θα τεθούν σε λειτουργία στη Λεμεσό - Πότε θα αρχίσουν να γράφουν

LIVE: Σε εξέλιξη η υποβολή υποψηφιοτήτων για  Δημάρχους, Αντιδημάρχους και Δημοτικούς Συμβούλους

LIVE: Σε εξέλιξη η υποβολή υποψηφιοτήτων για Δημάρχους, Αντιδημάρχους και Δημοτικούς Συμβούλους

Πραγματοποιείται σήμερα Πέμπτη 25 Απριλίου, η υποβολή υποψηφιοτήτων για τις εκλογές ανάδειξης Προέδρων Επαρχιακών Οργανισμών Αυτοδιοίκησης, Δημάρχων, Αντιδημάρχων, Δημοτικών Συμβούλων και Μελών Σχολικών Εφορειών. Το ThemaOnline σας μεταφέρει τη διαδικασία.