ΜΠΟΥΝΤΕΣΛΙΓΚΑ: ΦΟΒΕΡΗ και ΤΡΟΜΕΡΗ Ντόρτμουντ – Ούτε η πανδημία δεν την σταματά!

Η Μπορούσια διέσυρε 4-0 τη Σάλκε στο ντέρμπι με «άσο» από… ημίχρονο και μείωσε τη διαφορά στο -1 από την κορυφή.

Σε παράσταση για έναν ρόλο μετέτρεψε η Μπορούσια Ντόρτμουντ το 96ο ντέρμπι της κοιλάδας του Ρουρ, όπως μαρτυράει και η επικράτησή της με 3-0 απέναντι στη Σάλκε, στο μεγάλο ματς της 26ης αγωνιστικής στη Bundesliga.

Παρότι εμφανώς επηρεασμένες αμφότερες οι ομάδες από την δίμηνη διακοπή ελέω του κορωνοϊού, οι «κιτρινόμαυροι» ήταν καλύτεροι σε όλη την διάρκεια του παιχνιδιού και έφτασαν δίκαια στη νίκη που τους διατήρησε μεν δεύτερους αλλά στο -1 από την πρωτοπόρο Μπάγερν Μονάχου.

Ο Χάαλαντ έχασε την πρώτη ευκαιρία, αλλά στην δεύτερη… δεν λάθεψε ξανά, μετουσιώνοντας σε γκολ (σ.σ. 10ο σε εννιά ματς πρωταθλήματος) το ωραίο «τακουνάκι» του Μπραντ και τη σέντρα του Αζάρ από δεξιά, με κοντινή προβολή λίγο πριν το ημίωρο.

Ενώ από την πίεση του Χάαλαντ στον Σούμπερτ , τη λάθος απομάκρυνση του γκολκίπερ των «κένιγκσμπλαου» και την οξυδέρκεια του Μπραντ, ο Γκερέιρο με σουτ μέσα από την περιοχή πέτυχε πριν την ανάπαυλα το 2-0!

Η Μπορούσια ευτύχησε να «χτυπήσει» σε ένα ακόμα καίριο σημείο, στην επανάληψη, όταν και μετά από συνεργασία των Χάαλαντ και Μπραντ, ο Αζάρ βρέθηκε σε θέση μέσα δεξιά κα με δυνατό βολέ νίκησε τον Σούμπερτ, που φέρει πάντως ξανά ευθύνη, μόλις στο 48ο λεπτό.

Ενώ Χάαλαντ και Γκερέιρο έπαιξαν το ένα-δύο, για να έρθει ο δεύτερος και με το δεύτερο προσωπικό του τέρμα στο ματς να πετυχαίνει το εντυπωσιακό 4-0 υπέρ της Μπορούσια, κρατώντας παράλληλα την Σάλκε για έβδομο συνεχόμενο ματς χωρίς νίκη…

Πηγή: sport-fm.gr

The post ΜΠΟΥΝΤΕΣΛΙΓΚΑ: ΦΟΒΕΡΗ και ΤΡΟΜΕΡΗ Ντόρτμουντ – Ούτε η πανδημία δεν την σταματά! appeared first on Thema Sports.

Υστερούν τα δικαιώματα ασθενών στην Κύπρο: Σοκάρουν όσα βιώνουν οι ηλικιωμένοι - «Φωνές» για υποστελεχωμένα τμήματα

Καταστήματα πώλησης επίπλων: Τι αφορούσε ο έλεγχος, η κυριότερη παραβίαση και τα ποσοστά

Νέα υπόθεση ψευτογιατρών: Ξεγέλασαν 83χρονη και της απέσπασαν 650 ευρώ - Συνελήφθη 61χρονος

Τον «έκαψε» μαρτυρία - 16χρονος συνελήφθη για έξι υποθέσεις διαρρήξεων και κλοπών στη Λευκωσία

Σε κρίσιμη κατάσταση 52χρονος μετά από τροχαίο στην επαρχία Αμμοχώστου - Προσέκρουσε σε δέντρο και ακινητοποιήθηκε