Ήττα από την Τσεχία για τη «διπρόσωπη» Εθνική

Ανανεωμένη με πολλές αλλαγές και νεανικό σχήμα η Εθνική Κύπρου, ωστόσο, δεν κατάφερε να πάρει θετικό αποτέλεσμα κόντρα στην Τσεχία, γνωρίζοντας την ήττα με 2-1 σε φιλικό αγώνα στην «Αρένα». Διπρόσωπο το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα με πολύ καλή παρουσία στο α’ μέρος, αλλά, πολλά λάθη και ελάχιστες επιθετικές προσπάθειες στην επανάληψη.

To σκορ άνοιξαν οι φιλοξενούμενοι στο 13’ με την κεφαλιά του Χόλετς, έπειτα από άστοχη έξοδο του Κυριακίδη, ύστερα από κόρνερ που κέρδισαν.

Η Εθνική μας, βρήκε απάντηση με τον Λοΐζου στο 32’ μετά από… γκάφα στην αντίπαλη άμυνα. Ο νεαρός μεσοεπιθετικός κατάλαβε ότι θα γινόταν λάθος, «κυνήγησε» τη φάση και ισοφάρισε σε 1-1.

Η ομάδα του Σίλχαβι όμως, πήγε στα αποδυτήρια με το υπέρ της 2-1, αφού στο 43’ ο Νταρίντα ευστόχησε από το σημείο του πέναλτι, στο μαρκάρισμα που έκανε ο Γκόγκιτς στον Βίντρα.

Στην επανάληψη, η Τσεχία είχε μεγάλη ευκαιρία να αυξήσει τον δείκτη του σκορ στο 3-1 στο 51’, όμως, το σουτ του Βίντρα απομάκρυνε ο Κυριακίδης και στη συνέχεια, το πλασέ του Νταρίντα, το έδιωξε προ της γραμμής ο Σιέλης.

Η Εθνική Κύπρου στο β’ μέρος, δυσκολευόταν να βγει στην επίθεση και αυτό είχε ως αποτέλεσμα να μείνει κλεισμένη στα καρέ της και να μην δημιουργήσει ευκαιρίες. Ελάχιστες οι φορές που το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα κατάφερε να πατήσει την αντίπαλη περιοχή.

Έτσι, το 2-1 που διαμορφώθηκε από τα πρώτα 45 λεπτά, έμεινε μέχρι το τέλος με τους Τσέχους να φεύγουν νικητές στο φιλικό κόντρα στην Εθνική μας.

Κύπρος (Βάλεμ): Κυριακίδης, Καρώ (64′ Σπόλιαριτς), Σιέλης, Θ. Ιωάννου, Αντωνίου, Ζαχαρίου (73′ Χριστοφή), Γκόγκιτς (46′ Χάμπος), Κωστή (46′ Αρτυματάς), Λοΐζου, Κάστανος (46′ Κατελάρης), Κακουλλής (73′ Πίττας)

Στον πάγκο: Δημητρίου, Μιχαήλ, Κυριάκου, Πιέρος, Κούσουλος, Μ. Ιωάννου

Τσεχία (Σίλχαβι): Κούμπεκ, Καντέραμπεκ, Πέτρασεκ, Χοβόρκα, Νόβακ (62′ Κραλ), Χόλετς (62′ Mατέγιου), Μπαράκ, Σέβτσικ (71′ Μάσοπουστ), Νταρίντα (71′ Ντοτσκάλ), Πρόβοντ, Βίντρα (62′ Χλόζεκ)

Στον πάγκο: Βάτσλικ, Νγκουγέν, Τσελούτσκα, Τσουφάλ,, Σούτσεκ, Κούντελα, Μπορίλ

Διαιτητής: Λιονέλ Τσχούντι (Ελβετία)
Βοηθοί: Σλάταν Γιοσίποβιτς, Ματίας Σμπρίσα (Ελβετία)
Τέταρτος: Βασίλης Δημητρίου

Θυμηθείτε τo live:

90′ Τρία τα λεπτά των καθυστερήσεων.

79′ Kεφαλιά του Πέτρασεκ, μόλις έξω.

73′ Πίττας και Χριστοφή εντός, εκτός Κακουλλής και Ζαχαρίου.

71′ Ντότσκαλ και Μάσοπουστ στη θέση των Νταρίντα και Σέβτσικ.

70′ Σουτ του Πρόβοντ, μπλοκάρει ο Κυριακίδης.

64′ Σπόλιαριτς αντί Καρώ.

62′ Οι Χλόζεκ, Ματέγιου και Κραλ αντικαθιστούν τους Βίντρα, Χόλετς και Νόβακ.

51′ Διπλή ευκαιρία για την Τσεχία. Σουτ του Βίντρα απομάκρυνε ο Κυριακίδης και στη συνέχεια, πλασέ του Νταρίντα, έδιωξε προ της γραμμής ο Σιέλης.

46′ Έξω οι Γκόγκιτς Κάστανος και Κωστή, μέσα οι Χάμπος, Κατελάρης και Αρτυματάς.

ΕΝΑΡΞΗ Β’ ΜΕΡΟΥΣ.

ΤΕΛΟΣ ΗΜΙΧΡΟΝΟΥ.

45′ Ένα λεπτό ο χρόνος των καθυστερήσεων.

43′ ΓΚΟΛ 1-2. Ο Νταρίντα ευστοχεί και δίνει εκ νέου προβάδισμα στην Τσεχία

42′ ΠΕΝΑΛΤΙ για την Τσεχία σε μαρκάρισμα του Γκόγκιτς στον Βίντρα.

32′ ΓΚΟΛ 1-1. Ο Λοΐζου ισοφαρίζει με πλασέ έπειτα το λάθος στην άμυνα των Τσέχων.

28′ Πλασέ του Νταρίντα, ο Κωστή διώχνει πάνω στη γραμμή.

13′ ΓΚΟΛ 0-1. Εκτέλεση κόρνερ από τον Πρόβοντ, άστοχη έξοδος του Κυριακίδη και ο Χόλετς με κεφαλιά από κοντά ανοίγει το σκορ.

ΕΝΑΡΞΗ ΑΓΩΝΑ.

The post Ήττα από την Τσεχία για τη «διπρόσωπη» Εθνική appeared first on Thema Sports.

Πέρασαν χειροπέδες σε δεσμοφύλακα: Τον έπιασαν με τις πιτζάμες του ενώ έφερε κουκούλα και γάντια

Ετοιμάζουν βαλίτσες οι Κύπριοι: Οι προορισμοί που επέλεξαν για ταξίδι το Πάσχα - Τι ισχύει με τις τιμές

Τραυματισμός 29χρονου: Καταζητείται ο 33χρονος συγκάτοικος του - Τον μαχαίρωσε έπειτα από λογομαχία

Πασχαλινό τραπέζι: «Καίει» το κρέας τις τσέπες των καταναλωτών – Πιο φθηνά από πέρσι τα αυγά και τα λαχανικά – Δείτε πίνακες

Δίκη για το Μάτι: Φυλάκιση από 111 έως 3 έτη στους 6 ενόχους - Εξαγοράσιμη η ποινή, αφέθηκαν ελεύθεροι

Εκλογές 2024: Αυτή είναι η κοινότητα με τους λιγότερους εκλογείς

Απόπειρα φόνου: Ανάμεσα στους συλληφθέντες φυσικοί δράστες - Καταζητείται άλλο ένα πρόσωπο - Τεκμήρια θα ρίξουν φως στην υπόθεση

Υπό κράτηση βρίσκονται από χθες Κυριακή επτά πρόσωπα για τα οποία υπάρχει μαρτυρία για την ενδεχόμενη εμπλοκή τους στην απόπειρα φόνου κατά 34χρονου στην Ανθούπολη.