ΠΕΝΤΑΣΤΕΡΗ η Ομόνοια… έδειξε τα δόντια της στην Καρμιώτισσα!

Τρίτο σερί τρίποντο για την Ομόνοια η οποία επιβλήθηκε άνετα της Καρμιώτισσας με  5-0 στο «Στέλιος Κυριακίδης» για την 15η αγωνιστική του πρωταθλήματος. Ανέβηκε στην 4η θέση το τριφύλλι. Χαμένο πέναλτι του Παπουλή ο οποίος πήρε το «αίμα» του πίσω. Ασάντε (7’), Παπουλής (38’), Τζιωνής (51’) Τιάγκο (55’) και Κούσουλος (82’) διαμόρφωσαν το τελικό αποτέλεσμα. Πρώτη φορά πάνω από 3 γκολ για τους πράσινους από την ημέρα που ανέλαβε ο Χένιγνκ Μπεργκ που έκανε την καλύτερη φετινή της εμφάνιση.

Ένας μικρός «χαμός» έγινε στα πρώτα 7 λεπτά, με την αναμέτρηση να παίρνει «φωτιά» από νωρίς.

Μόλις στο 1ο λεπτό, οι φιλοξενούμενοι ζήτησαν πέναλτι, ο ρεφ του αγώνα Γιάννης Αναστασίου έδειξε να συνεχιστεί το παιχνίδι, όμως, μετά από παρέμβαση του VAR πήγε ο ίδιος να δει τη φάση. Έτσι, στο 4ο λεπτό έδειξε την άσπρη βούλα με τον Παπουλή να αναλαμβάνει την εκτέλεση, όμως να μην μπορεί να στείλει την μπάλα στα δίκτυα, αφού το κτύπημα του βρήκε στο οριζόντιο δοκάρι του Κυριακίδη.

Η ομάδα του Χενινγκ Μπεργκ δεν επηρεάστηκε και στο 7ο λεπτό βρήκε τον δρόμο προς τα δίκτυα με μια γρήγορη… κούρσα του Ασάντε στην πλάτη της αντίπαλης άμυνας, έπειτα από εξαιρετικά κάθετη του Τιάγκο. Ο Γκανέζος, προσπέρασε και τον Κυριακίδη και σε κενή εστία άνοιξε το σκορ για το τριφύλλι.

Στο 38’ οι πράσινοι με μια πολύ όμορφη συνεργασία και τελική πάσα του Τιάγκο, είδαν τον Παπουλή να γράφει το 2-0 και να παίρνει «εκδίκηση» μετά το χαμένο πέναλτι που είχε. Με αυτό το σκορ, οι δύο ομάδες οδηγήθηκαν στα αποδυτήρια.

Η ομάδα του Χένιγκ Μπεργκ μπήκε με… σπασμένα φρένα και στο δεύτερο μισό, και μέσα σε τέσσερα λεπτά πέτυχε δυο γκολ.

Πρώτα ο Τζιωνής στο 51’ και μετά την υπόδειξη του VAR πως δεν υπήρχε οφσάιντ, έγραψε το 3-0 με υποδειγματικό πλασέ, ενώ στο 55’ ο Τιάγκο, με σουτ στην κίνηση πέτυχε το πιο ωραίο γκολ και έκανε το 4-0.

Στο 82’ ο Κούσουλος γράφτηκε και αυτός στη λίστα τον σκόρερ για το 5-0. Το μόνο που κατάφερε η ομάδα του Χρύση Μιχαήλ ήταν να μειώσει σε 1-5 με τακουνάκι του Καπαρτή στο 85’.

Mε αυτή τη νίκη η Ομόνοια πανηγύρισε τρίτο σερί τρίποντο, έφτασε στου26 βαθμούς, «ανέβηκε» στην 4η θέση, και άφησε, παράλληλα την Καρμιώτισσα στους 11 πόντους και τη 12η θέση.

Καρμιώτισσα (Μιχαήλ): Κυριακίδης, Ευσταθίου, Μπαράνοφ, Ρομό (78′ Σάββα), Μ. Σάσι (64′ Φράγκος), Μπαργκάν, Πέρες, Ι. Σάσι (64′ Καπαρτής), Πολύζος (78′ Καψός), Ρέινολντς (64′ Παχίπης), Νεοφύτου

Στον πάγκο: Τούμπας, Μπουμπακάρι, Χ. Χρυσοστόμου, Α. Χρυσοστόμου

Ομόνοια (Μπεργκ): Παναγή, Σέχου, Λανγκ, Χούμποτσαν, Λέζιακς, Κούσουλος, Γκόμεθ (56′ Γκόμες), Παπουλής (63′ Σενέ), Τζιωνής (72′ Κίκο), Τιάγκο (63′ Λοΐζου), Ασάντε (63′ Μποτεάκ)

90 Τρία τα λεπτά των καθυστερήσεων.

89′ Ο Κούσουλος σκόραρε δεύτερο προσωπικό γκολ, όμως, ακυρώθηκε μετά από φάουλ του Σενέ στην αρχή της φάσης.

87′ ΓΚΟΛ 1-5 Ο Καπαρτής μειώνει.

82′ ΓΚΟΛ 0-5. Ο Κούσουλος στέλνει την μπάλα στα δίκτυα.

81′ Σουτ του Γκόμες, άστοχο.

78′ Πολύζος και Ρομό έξω, Καψός και Σάββα μέσα.

72′ Ο Κίκο αντικαθιστά τον Τζιωνή.

64′ Φράγκος, Παχίπης και Καπαρτής παίρνουν τη θέση των Μ. Σάσι, Ρέινολντς και Ι. Σάσι.

63′ Τιάγκο, Ασαντέ και Παπουλής εκτός, μέσα οι Λοΐζου, Μποτεάκ και Σενέ.

56′ Βιτόρ Γκόμες αντί Ζόρντι Γκομέθ.

55′ ΓΚΟΛ 0-4. Τρομερό γκολ του Τιάγκο με σουτ στην κίνηση έπειτα από σέντρα του Λέζιακες.

51′ ΓΚΟΛ 0-3. Ο Τζιωνής έφυγε στην πλάτη της άμυνας της Καρμιώτισσας μετά από πάσα του Παπουλή και με ψύχραιμο πλασέ σκόραρε. Το γκολ αρχικά είχε ακυρωθεί ως οφσάιντ, όμως, μετά από παρέμβαση του VAR μέτρησε κανονικά.

ΕΝΑΡΞΗ Β’ ΜΕΡΟΥΣ.

ΤΕΛΟΣ ΗΜΙΧΡΟΝΟΥ.

45′ Δύο τα λεπτά των καθυστερήσεων.

44′ Κίτρινη στον Γκόμεθ.

38′ ΓΚΟΛ 0-2. Ο Τιάγκο έδωσε στον Παπουλή που μπήκε στην περιοχή και πλάσαρε ιδανικά τον Κυριακίδη παίρνοντας το αίμα του πίσω για το χαμένο πέναλτι.

20′ O Ασάντε έφυγε ξανά στην πλάτη της άμυνας, μπήκε στην περιοχή της Καρμιώτισσας, έκανε το γύρισμα στον Παπουλή, όμως τελευταία στιγμή παρενέβει ο Μπαράνοφ και έδιωξε σε κόρνερ.

15′ Ο Γκόμεθ έκανε το μακρινό ψηλοκρεμαστό πλασέ, η μπάλα έξω.

12′ Σουτ του Λέζιακς, διώχνει δύσκολα σε κόρνερ ο Κυριακίδης.

7′ ΓΚΟΛ 0-1. Ο Ασάντε μετά από πάσα του Τιάγκο απέφυγε και τον εξερχόμενο Κυριακίδη και σε κενή εστία άνοιξε το σκορ.

4′ Άστοχος ο Παπουλής και χαμένο πέναλτι για την Ομόνοια. Η εκτέλεση του σταμάτησε στο οριζόντιο δοκάρι του Κυριακίδη.

3′ ΠΕΝΑΛΤΙ για την Ομόνοια, μετά από μαρκάρισμα του Πέρες στον Ασάντε. Ο ρεφ ειδοποιήθηκε από το VAR, το είδε ο ίδιος και σφύριξε παράβαση.

ΕΝΑΡΞΗ ΑΓΩΝΑ.

The post ΠΕΝΤΑΣΤΕΡΗ η Ομόνοια… έδειξε τα δόντια της στην Καρμιώτισσα! appeared first on Thema Sports.

Εκτός Πινδάρου η Νιόβη Παρισσινού - Τέλος ο ΔΗΣΥ για την πρώην Αναπληρώτρια Κυβερνητική Εκπρόσωπο

Σε διαθεσιμότητα ο Διευθυντής της Υπ.Μεταλλειών - Ζήτησε ανάκληση όλων των αδειών η Παναγιώτου

Βρέθηκαν για ώρες στο σημείο της απόπειρας φόνου οι ανακριτές – Η κατάσταση της υγείας του θύματος

Στον Αρχηγό Αστυνομίας με οδηγίες ΓΕ για ποινική διερεύνηση το πόρισμα για χειραγώγηση αγώνων ποδοσφαίρου

Πέντε νέες κάμερες θα τεθούν σε λειτουργία στη Λεμεσό - Πότε θα αρχίσουν να γράφουν

Υπόθεση Μονής Αββακούμ: Σιωπή από Ιερά Σύνοδο - Τι γίνεται με τα χρονικά περιθώρια της έρευνας

Δημοτικές Εκλογές: Στις 3232 οι υποψηφιότητες - Δείτε αναλυτικά ανά Δήμο και Επαρχία

Ο Γενικός Έφορος Εκλογών ανακοινώνει ότι σήμερα, από τις 8:30 π.μ. μέχρι και τις 12:30 μ.μ., υποβλήθηκαν στους Εφόρους Εκλογής οι υποψηφιότητες για τα αξιώματα των Προέδρων των Συμβουλίων των Επαρχιακών Οργανισμών Αυτοδιοίκησης, Δημάρχων, Αντιδημάρχων, Δημοτικών Συμβούλων και Μελών Σχολικών Εφορειών. Η όλη διαδικασία κύλησε ομαλά, χωρίς ιδιαίτερα προβλήματα.