Με νίκη έκλεισε τις υποχρεώσεις της για το 2020 η Remedica ΕΝΠ, η οποία πέτυχε πολύ σημαντική εκτός έδρας επιτυχία, επικρατώντας του Απόλλωνα στη Λεμεσό με 82-72, σε παιχνίδι που έγινε στο πλαίσιο της 14ης αγωνιστικής της ΟΠΑΠ Basket League. Κορυφαίος του αγώνα αναδείχθηκε ο Ντάλαν Άνκραμ με 21 πόντους (3 τρίποντα, 9 ριμπάουντ, 3 ασσίστ).

Οι «βυσσινί» είχαν εντυπωσιακό ξεκίνημα στο παιχνίδι, όπου μέχρι το 6’ ήταν μπροστά στο σκορ με 20-0, ενώ με το τέλος της περιόδου το σκορ πήγε στο 34-6.

Στη β’ περίοδο ο Απόλλωνας παρουσιάστηκε βελτιωμένος. Στο 16:15 οι γηπεδούχοι μείωσαν την διαφορά στους 16 πόντους, ωστόσο η ομάδα του Μιχάλη Κακιούζη αύξησε την διαφορά στο +22 στο ημίχρονο (48-26).

Στην γ’ περίοδο οι «γαλάζιοι» είχαν ελαφριά υπεροχή. Στο 25’ το σκορ οδηγήθηκε στο 58-37, ενώ με την λήξη της περιόδου η Ένωση Νέων Παραλιμνίου ήταν μπροστά με 65-49.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο η ομάδα του Φώτη Τακιανού με το σκορ να ήταν στο 70-61 στο 35’.

Δυόμιση λεπτά πριν το τέλος του αγώνα, ο Γκόρντον με τρίποντο μείωσε σε 77-68 για τον Απόλλων.

Ακολούθησαν πέντε πόντοι για την ΕΝΠ (από δύο Ρόμπινσον-Φέργκιουνσον, ένα ο Παπαδόπουλος), ενώ πριν το τέλος του αγώνα ο Άλεν με τέσσερις πόντους μείωσε σε 82-72.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 6-34, 26-48, 49-65, 72-82.

Απόλλων (Φώτης Τακιανός): Γκόρντον 23 (2), Άλεν 21, Ελευθερίου 5, Μάρκου 7 (1), Μπέικερ 6, Γεωργίου 6, Τίγκας, Σέπος 2.

Remedica ΕΝΠ (Μιχάλης Κακιούζης): Φέργκιουνσον 21 (1), Κουμής 6, Σολωμού 5, Άνκραμ 21 (3), Ρόμπινσον 20 (1), Παπαδόπουλος 9 (2), Πυρίλλης.

** Βρείτε εδώ τα στατιστικά του αγώνα **

Πηγή: cbf.basketball

The post Φοβερή εμφάνιση και ΤΕΡΑΣΤΙΟ διπλό για την ΕΝΠ επί του Απόλλωνα! (ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ – ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΕΣ) appeared first on Thema Sports.

Μεγάλο Σάββατο: Το τέλος των Παθών – Τα μεσάνυχτα η Ανάσταση του Κυρίου

Άγιος Φως: Θαύμα ή τελετή - Θεολόγος εξηγεί στο «Τ»

Σε «έξαρση» ο παρβοϊός πανευρωπαϊκά: Πρέπει να ανησυχούμε; Τι είναι και ποια τα συμπτώματα - Απαντά στο «Τ» ο Δρ. Καραγιάννης

Ήρθε Πάσχα, κατεβαίνω… χωριό – Ψήνουν σούβλες και παίζουν παραδοσιακά παιχνίδια – Δείτε εκδηλώσεις σε όλη την Κύπρο

Η σκηνή της Ανάστασης του «Ιησού από τη Ναζαρέτ» που κόπηκε στο μοντάζ - Η εξήγηση του Φράνκο Τζεφιρέλι - Δείτε βίντεο

Φειδίας Παναγιώτου: Το βίντεο με τον ιερέα πατέρα του να φέρνει το μήνυμα της Πρώτης Ανάστασης – Το στοίχημα για το «εκατοστάρι»

ΥΠΕΞ: «Αταλάντευτα μέσα στο πλαίσιο του ΣΑ ΟΗΕ για το Κυπριακό»

Την αταλάντευτη θέση της Κυπριακής Δημοκρατίας για λύση που θα κινείται απολύτως μέσα στο πλαίσιο του Συμβουλίου Ασφαλείας του ΟΗΕ για διζωνική, δικοινοτική ομοσπονδία με πολιτική ισότητα και με πεδίο εκκίνησης των συνομιλιών το σημείο ωρίμανσης στο Κρανς Μοντανά, υπογράμμισε ο Υπουργός Εξωτερικών της Κύπρου Κωνσταντίνος Κόμπος, σε συνέντευξή του στα ΝΕΑ που δημοσιεύτηκε την Παρασκευή.