Στο «ΚΑΣΤΡΟ» της είναι αλλιώς – ΑΝΑΤΡΟΠΗ με σούπερ Μαέ και Τόρες

Η ΑΕΛ έβγαλε αντίδραση μετά την ήττα από την ΕΝΠ και επέστρεψε στις επιτυχίες και παρά το ότι βρέθηκε πίσω στο σκορ, επικράτησε με 3-1 της Δόξας στο Τσίρειο για την 21η αγωνιστική. Μεγάλοι πρωταγωνιστές για την ομάδα του Ντούσαν Κέρκεζ οι Μαέ (δύο γκολ, 38’ με πέναλτι και 43’) και Τόρες (κέρδισε το πέναλτι, μια ασίστ και ένα γκολ στο 65’) ανατρέποντας το τέρμα του Σαντίκ (8’) από τα 11 βήματα. Ανέβηκαν ξανά στη δεύτερη θέση, στο -2 από την κορυφή και περιμένουν οι γαλαζοκίτρινοι της Λεμεσού. Συνεχίζει να είναι αήττητη στο Τσίρειο η ΑΕΛ.

Στην πρώτη φάση της αναμέτρησης, οι φιλοξενούμενοι, στο 6ο λεπτό κέρδισαν πέναλτι, αφού ο Ριέρα κράτησε και έριξε τον Σαντίκ στην περιοχή των γηπεδούχων.

Μετά τον έλεγχο του, ο Φιλανδός επιθετικός, στο 8’ δεν αστόχησε και άνοιξε το σκορ για την ομάδα της Κατωκοπιάς.

Όσο περνούσαν τα λεπτά η ομάδα της Λεμεσού είχε τον έλεγχο του αγώνα, όμως δυσκολευόταν να φτιάξει φάση. Όλα αυτά όμως, μέχρι το 36’.

Σε εκείνο το λεπτό, ο Τραϊτσέφσκι υπέπεσε σε παράβαση πάνω στον Τόρες και ο ρεφ της αναμέτρησης σφύριξε πέναλτι για την ΑΕΛ. Ο Μαέ, στο 38’ «απάντησε» με το ίδιο νόμισμα και έγραψε το 1-1.

Ο Βέλγος επιθετικός όμως, δεν σταμάτησε εκεί, αφού πέντε λεπτά αργότερα, στο 43’ έφερε μόνο του «τούμπα» το ματς, αφού με κεφαλιά μετά από εκτέλεση κόρνερ του Τόρες, πέτυχε το 2-1, σκορ το οποίο σφράγισε τις προσπάθειες των δύο ομάδων για το α’ μέρος.

Στην επανάληψη, η ομάδα του Ντούσαν Κέρκεζ απλοποίησε τα πράγματα για τη νίκη, με τον Τόρες στο 65’ έπειτα από όμορφο συνδυασμό των ποδοσφαιριστών των γηπεδούχων, με σουτ μέσα από την περιοχή, σκόραρε το 3-1, αποτέλεσμα που έμεινε μέχρι το τέλος του παιχνιδιού.

Ο Μαέ θα μπορούσε να είχε πετύχει χατ-τρικ και να ήταν ακόμα μεγαλύτερο το σκορ, ωστόσο, στο β’ μέρος και τις δύο φορές που έστειλε την μπάλα στα δίκτυα (63’, 71’) ακυρώθηκαν ως οφσάιντ.

Με αυτό το τρίποντο, η ΑΕΛ ανέβηκε στους 41 βαθμούς, πήγε στη 2η θέση και μείωσε στους δύο βαθμούς τη διαφορά της από τον πρωτοπόρο Απόλλωνα, περιμένοντας σε κάποιο στραβοπάτημα. Από την άλλη, η Δόξα έμεινε στην 6η θέση και τους 26 πόντους.

ΑΕΛ (Κέρκεζ): Βοζίνια, Αντωνίου, Τεϊσέιρα, Κέρκεζ, Σάντος, Μεντόγεβιτς (73′ Κωνσταντινίδης), Ριέρα, Ντανίλο (83′ Ράσο), Δ. Αβραάμ (62′ Αντάμοβιτς), Τόρες, Μαέ (73′ Μπάμπιτς)

Στον πάγκο: Κεραυνός, Έουλερ, Μπουνόζα, Κυριάκου, Νεοφύτου

Δόξα (Σακκάς): Σισκόφσκι, Aσαμόα, Άδωνη, Χριστοφή, Εγγλέζου, Μπόλιεβιτς (68′ Καρλίτος), Τραϊτσέφσκι (76′ Μπουλότ), Οικονομίδης (68′ Γκλίσιτς), Κίκας (90+3′ Φασουλιώτης), Ολιβέιρα (90+3′ Μιχαηλίδης), Σαντίκ

ΤΕΛΟΣ ΑΓΩΝΑ.

90+3′ Μιχαηλίδης και Φασουλιώτις αντί Ολιβέιρα και Κίκας.

90′ Τρία τα λεπτά του επιπλέον χρόνου.

84′ Κίτρινη στον Κωνσταντινίδη.

83′ Ράσο αντί Ντανίλο.

76′ Ο Μπουλότ αντικαθιστά τον Τραϊτσέφσκι.

73′ Μεντόγεβιτς και Μαέ αφήνουν τις θέσεις τους σε Κωνσταντινίδη και Μπάμπιτς.

71′ Ο Μαέ «συλλαμβάνεται» σε θέση οφσάιντ και έτσι για δεύτερη φορά, δεν μετά το γκολ που πετυχαίνει.

70′ Ο Βοζίνια πέφτει και μαζεύει το σουτ που επιχείρησε ο Κίκας.

68′ Καρλίτος και Γκλίσιτς μέσα, Μπόλιεβιτς και Οικονομίδης έξω.

65′ ΓΚΟΛ 3-1. Ωραίος συνδυασμός των παικτών της ΑΕΛ, ο Ριέρα έδωσε στον Τόρες ο οποίος έκανε το σουτ μέσα από την περιοχή και έδωσε… αέρα δύο γκολ στην ομάδα του.

63′ Ο Μαέ σκοράρει όμως η φάση είναι ως μη γενόμενη αφού ο Τόρες που του έδωσε την πάσα ήταν σε θέση οφσάιντ.

62′ Αντάμοβιτς μέσα, εκτός ο Δ. Αβραάμ.

61′ Κίτρινη στον Ολιβέιρα.

56′ Σουτ του Εγγλέζου, σε ετοιμότητα ο Βοζίνια.

48′ Ο Μαέ έκανε το σουτ, όμως η μπάλα κτύπησε στην εξωτερική πλευρά των δικτύων.

ENAΡΞΗ Β’ ΜΕΡΟΥΣ.

ΤΕΛΟΣ ΗΜΙΧΡΟΝΟΥ.

45+2′ Καλό σουτ του Ντανίλο, ο Σισκόφσκι διώχνει δύσκολα σε κόρνερ.

45′ Τρία τα λεπτά των καθυστερήσεων.

43′ ΓΚΟΛ 2-1. Εκτέλεση κόρνερ του Τόρες, ο Μαέ έπιασε την κεφαλιά και έφερε «τούμπα» το ματς.

38′ ΓΚΟΛ 1-1. Ο Μαέ ευστοχεί και φέρνει το ματς τα ίσα.

36′ ΠΕΝΑΛΤΙ για την ΑΕΛ σε μαρκάρισμα του Τραϊτσέφσκι πάνω στον Τόρες. Κίτρινη στον παίκτη της Δόξας.

31′ Κίτρινη στον Κέρκεζ.

24′ Ο Αντωνίου έκανε το σουτ από το ύψος της περιοχής, η μπάλα πάνω από τα δοκάρια.

23′ Κίτρινη στον Εγγλέζου.

19′ Σουτ του Σαντίκ, μαζεύει ο Βοζίνια.

16′ Kεφαλιά του Κέρκεζ, μπλοκάρει ο Σισκόφσκι.

8′ ΓΚΟΛ 0-1. Ο Σαντίκ ευστοχεί και ανοίγει το σκορ.

6′ ΠΕΝΑΛΤΙ για τη Δόξα σε κράτημα του Ριέρα πάνω στον Σαντίκ και κίτρινη στον ποδοσφαιριστή της ΑΕΛ.