Β΄ Γυναικών Α΄-Β΄ όμιλος: Μεγάλη νίκη για Μαραθώνα (ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ – ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΕΣ)

Με τον Μαραθώνα Κάτω Βαρωσίων να κάνει τη νίκη της ημέρας επανήρχισε την Τετάρτη 17 Φεβρουαρίου 2021 το πρωτάθλημα ΟΠΑΠ Β΄ Κατηγορίας Γυναικών.

Η προσφυγική ομάδα στο πλαίσιο του Α’ Ομίλου για την 8η αγωνιστική κέρδισε την εκ των πρωτοπόρων του Ομίλου Ομόνοια στο Λύκειο Αγίου Χρυσοστόμου. Στον δεύτερο αγώνα του Ομίλου, ο Δικέφαλος Γερίου επικράτησε με 3-0 της Αναγέννησης Δερύνειας.

Για τον Β Όμιλο οι πρωτοπόρες ομάδες Νέα Σαλαμίνα και Άρης Πολεμίου κέρδισαν με 3-0 τον ΑΠΟΚ και τον Πανιδαλιακό αντίστοιχα, ενώ η Ε.Ν.Α.ΑΘ. κέρδισε τον Αχιλλέα Κ. με 3-1.

Α’ Όμιλος

Εντυπωσιακή νίκη πέτυχε ο Μαραθώνας Κ.Β. επί της Ομόνοιας στο Λύκειο Αγ. Χρυσοστόμου με 3-2 σετ. Ένα αποτέλεσμα που αφήνει τις τριφυλλοφόρες τρεις βαθμούς πίσω από τις δυο προνομιούχες θέσεις.

Οι «κοκκινόμαυρες» μπήκαν εντυπωσιακά στον αγώνα και πήραν το πρώτο σετ 15-25 ανοίγοντας το σκορ. Σε ένα σετ που κρίθηκε στους έξτρα πόντους η Ομόνοια κέρδισε το δεύτερο 26-24 και ισοφάρισε.

Ο Μαραθώνας κέρδισε το τρίτο σετ 23-25 και προηγήθηκε 1-2 σετ. Η Ομόνοια κατάφερε να ισοφαρίσει σε 2-2 όταν κέδισε το τέταρτο σετ 25-19. Τελικά, στο τάϊ – μπρέικ ο Μαραθώνας κέρδισε 12-15 και έφυγε με τους δυο πόντους.

Στο δεύτερο αγώνα της ημέρας, ο Δικέφαλος Γερίου κέρδισε με 3-0 την Αναγέννηση Δ. στο Γυμνάσιο Γερίου. Οι «κιτρινόμαυρες» επικράτησαν στα σετ με 25-16, 25-17 και 26-24 σε ένα σετ που έλεγχε πλήρως ο Δικέφαλος, αλλά η χαλάρωση της ομάδας του Γερίου επέτρεψε στην Αναγέννηση να μπει στο σετ και να το διεκδικήσει μέχρι τέλους.

Ο Όμιλος συνεχίζεται το Σαββατοκύριακο με δυο αγώνες. Η Αναγέννηση Δερύνειας υποδέχεται στις 16:00 τον Μαραθώνα Κ.Β. στην Κλειστή Αίθουσα Δερύνειας. H Aνόρθωσις Πετόσφαιρα υποδέχεται την Κυριακή 21 Φεβρουαρίου στις 13:00 στο «ΘΕΜΙΣΤΟΚΛΕΙΟ» τον Ροτσίδη Μάμμαρι.

Β’ ΌΜΙΛΟΣ

Νέα Σαλαμίνα και Άρης Πολεμίου συνέχισαν νικηφόρα στην 8η αγωνιστική και την επανέναρξη της Β Κατηγορίας Γυναικών δείχνοντας ότι η διακοπή δεν τις επηρέασε.

Η Νέα Σαλαμίνα κέρδισε σπουδαία νίκη στο Αθλητικό Κέντρο Πανεπιστημίου επί του ΑΠΟΚ με 0-3 σετ. Οι «ερυθρόλευκες» κέρδισαν με 18-25, 16-25 και 14-25 σε ένα αγώνα «παγίδα».

Εύκολο έργο είχε ο Άρης Πολεμίου που στο Γυμνάσιο Έμπας κέρδισε τον Πανιδαλιακό με 3-0. Τα σετ: 25-08, 25-11, 25-08.

Σε ένα αρκετά ενδιαφέρον αγώνα που έγινε στο Γυμνάσιο Αγίου Αθανασίου η Ε.Ν.Α.ΑΘ. επικράτησε του Αχιλλέα Κ. με 3-1 σετ και βρίσκεται στην 3η θέση του Ομίλου.

Ο Όμιλος συνεχίζεται το Σάββατο 20 Φεβρουαρίου 2021 με ένα σημαντικό αγώνα μεταξύ Ε.Ν.Α.ΑΘ. – Νέας Σαλαμίνας στο Γυμνάσιο Αγ. Αθανασίου.

Πηγή: new.volleyball.org.cy

The post Β΄ Γυναικών Α΄-Β΄ όμιλος: Μεγάλη νίκη για Μαραθώνα (ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ – ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΕΣ) appeared first on Thema Sports.