Έβαλε δύο γκολ, αλλά… δεν κέρδισε η Ουνιόν

Η Ουνιόν Βερολίνου προηγήθηκε με πέναλτι του Κρούζε στο 9’ αλλά το αυτογκόλ του Σλότερμπεκ 20 λεπτά μετά χάρισε τον βαθμό στη Χόφενχαϊμ, που ήταν καλύτερη!

Ουνιόν και Χόφενχαϊμ ήρθαν ισόπαλες με 1-1 στο εναρκτήριο ματς του σημερινού προγράμματος για την 23η αγωνιστική της Bundesliga, μετά από ένα «γεμάτο» 90λεπτο.

Οι γηπεδούχοι πήραν νωρίς-νωρίς το προβάδισμα, με τον Γκρίλιτς να ανατρέπει τον Τριμελ στο 8’ και τον Κρούζε να ευστοχεί από την άσπρη βούλα στο αμέσως επόμενο λεπτό για το 1-0, φτάνοντας παράλληλα τα επτά τέρματα στο πρωτάθλημα.

Η ομάδα του Σίνζχαϊμ ανέλαβε την πρωτοβουλία, έφτιαξε κι έχασε ευκαιρίες στη συνέχεια, με το γκολ ωστόσο να έρχεται από τα πόδια… αντιπάλου και συγκεκριμένα του Σλότερμπεκ, που σκόραρε εις βάρος της ομάδας του πριν το ημίωρο!

Το σκηνικό έμεινε ίδιο και στην επανάληψη, με την Χόφενχαϊμ να είναι καλύτερη του αντιπάλου της και να χάνει μεγάλη ευκαιρία με τον Μπεμπού για το 1-2 στο 75’.

Μάλιστα, οι φιλοξενούμενοι σκόραραν επτά λεπτά μετά, αλλά το τέρμα ακυρώθηκε με την χρήση VAR καθώς ο Μπάουμγκαρντερ ήταν οφσάιντ στο ξεκίνημα της φάσης που κατέληξε στο γκολ του Καντεράμπεκ…

Έτσι, οι «σιδερένιοι» εμειναν αήττητοι για τρίτη σερί αγωνιστική στο γερμανικό πρωτάθλημα, αλλά και στην έβδομη θέση του βαθμολογικού πίνακα σε… τροχιά Ευρώπης.

Αναλυτικά η 23η αγωνιστική

Παρασκευή, 26/2
Βέρντερ Βρέμης-Άιντραχτ Φρανκφούρτης 2-1
(47’ Γκέμπρε Σελασιέ, 62’ Σάρτζεντ – 9’ Σίλβα)

Σάββατο, 27/2
Μπάγερν Μονάχου-Κολωνία 5-1
(18’ Τσούπο Μότινγκ, 33’, 65’ Λεβαντόφσκι, 82’, 86’ Γκνάμπρι – 49’ Σκίρι)

Μπορούσια Ντόρτμουντ-Αρμίνια Μπίλεφελντ 3-0
(48’ Νταχούντ, 58’ πεν. Σάντσο, 81’ Ρενιέ)

Βόλφσμπουργκ-Χέρτα Βερολίνου 2-0
(38’ αυτ. Κλούντερ, 89’ Λακρουά)

Στουτγκάρδη-Σάλκε 5-1
(10’ 26’ Έντο, 34’ Κάλαϊτζιτς, 88’ Κλεμέντ, 90’ Ντιντάβι – 40’ Κολάσινατς)

Λειψία-Γκλάντμπαχ 3-2
(57′ Ενκουνκού, 66′ Πόουλσεν, 90’+3′ Σόρλοθ – 6′ πέν. Χόφμαν, 19′ Τιράμ)

Φράιμπουργκ-Λειψία (16:30)
Άιντραχτ Φρανκφούρτης-Στουτγκάρδη (16:30)
Χέρτα Βερολίνου-Άουγκσμπουργκ (16:30)
Μπάγερν Μονάχου-Μπορούσια Ντόρτμουντ (19:30)

Κυριακή, 7/3
Κολωνία-Βέρντερ Βρέμης (16:30)
Αρμίνια Μπίλεφελντ-Ουνιόν Βερολίνου (19:00)

Πηγή: Sport-fm.gr

The post Έβαλε δύο γκολ, αλλά… δεν κέρδισε η Ουνιόν appeared first on Thema Sports.

Εκτός Πινδάρου η Νιόβη Παρισσινού - Τέλος ο ΔΗΣΥ για την πρώην Αναπληρώτρια Κυβερνητική Εκπρόσωπο

Σε διαθεσιμότητα ο Διευθυντής της Υπ.Μεταλλειών - Ζήτησε ανάκληση όλων των αδειών η Παναγιώτου

Βρέθηκαν για ώρες στο σημείο της απόπειρας φόνου οι ανακριτές – Η κατάσταση της υγείας του θύματος

Στον Αρχηγό Αστυνομίας με οδηγίες ΓΕ για ποινική διερεύνηση το πόρισμα για χειραγώγηση αγώνων ποδοσφαίρου

Πέντε νέες κάμερες θα τεθούν σε λειτουργία στη Λεμεσό - Πότε θα αρχίσουν να γράφουν

Υπόθεση Μονής Αββακούμ: Σιωπή από Ιερά Σύνοδο - Τι γίνεται με τα χρονικά περιθώρια της έρευνας

Δημοτικές Εκλογές: Στις 3232 οι υποψηφιότητες - Δείτε αναλυτικά ανά Δήμο και Επαρχία

Ο Γενικός Έφορος Εκλογών ανακοινώνει ότι σήμερα, από τις 8:30 π.μ. μέχρι και τις 12:30 μ.μ., υποβλήθηκαν στους Εφόρους Εκλογής οι υποψηφιότητες για τα αξιώματα των Προέδρων των Συμβουλίων των Επαρχιακών Οργανισμών Αυτοδιοίκησης, Δημάρχων, Αντιδημάρχων, Δημοτικών Συμβούλων και Μελών Σχολικών Εφορειών. Η όλη διαδικασία κύλησε ομαλά, χωρίς ιδιαίτερα προβλήματα.