Στεγνό καθάρισμα και συνεχίζει το πρέσινγκ στη Νάπολι η Γιουβέντους! (video)

Με τον Φεντερίκο Μπερναντέσκι να σημειώνει το μοναδικό τέρμα της αναμέτρησης στο 74ο λεπτό, η Γιουβέντους επικράτησε με 1-0 της Κάλιαρι στην Σαρδηνία. Φωνάζουν στην Κάλιαρι για φάουλ στο ξεκίνημα της φάσης του γκολ.

Η Γιουβέντους ταξίδεψε στη Σαρδηνία και το «Stadio Sant’Elia», «κυνηγώντας» την πρωτοπόρο Νάπολι, η οποία επικράτησε με 2-0 της Ελλάς Βερόνα νωρίτερα σήμερα.

Η ομάδα του Μασιμιλιάνο Αλέγκρι μπήκε δυνατά στην αναμέτρηση και είχε την πρώτη της καλή ευκαιρία με τον… συνήθη ύποπτο Πάουλο Ντιμπάλα, να στέλνει την μπάλα λίγο πάνω από το οριζόντιο δοκάρι του Ράφαελ στο 9ο λεπτό του αγώνα.

Η γηπεδούχος Κάλιαρι απάντησε στις ευκαιρίες στο 19′, με την κεφαλιά του Λεονάρντο Παβολέτι μετά από την ωραία σέντρα του Πάουλο Φαράγκο να φεύγει λίγο άουτ.

Οι δύο ομάδες προσπάθησαν να πετύχουν κάποιο γκολ πριν το τέλος του πρώτου ημιχρόνου, με την «Βέκια Σινιόρα» να είναι πιο επιθετική αλλά την Κάλιαρι να έχει την καλύτερη ευκαιρία του ημιχρόνου: στο 44′ οι Παβολέτι και Φαράγκο συνδυάστηκαν άψογα, αλλά ο τελευταίος έστειλε την μπάλα στο δοκάρι.

Το τέρμα που έκρινε τελικά την αναμέτρηση υπέρ της Γιουβέντους και της επέτρεψε να φτάσει τους 50 βαθμούς έπειτα από 20 αγωνιστικές στο ιταλικό πρωτάθλημα, παραμένοντας στο -1 από την πρωτοπόρο Νάπολι, σημείωσε στο 74ο λεπτό ο 23χρονος Φεντερίκο Μπερναντέσκι, σκοράροντας από κοντά έπειτα από ενέργεια και μπαλιά του Ντόουγκλας Κόστα για το τελικό 1-0 υπέρ των πρωταθλητών, το οποίο παρέμεινε μέχρι το σφύριγμα της λήξης.

Oι γηπεδούχοι ωστόσο φωνάζουν δικαίως,καθώς η Γιουβέντους βγήκε στην κόντρα αφού πρώτα ο Μπενατιά χτύπησε με τον αγκώνα τον Παβολέτι και ο διαιτητής δεν έδωσε καθαρό φάουλ στην ομάδα του Λουίς Ντιέγκο Λόπες.