Έδωσε ραντεβού με την Ομόνοια στα ημιτελικά η Ανόρθωση, πρόκριση και για τον ΑΠΟΕΛ

Ραντεβού με την Ομόνοια (σ.σ. βρίσκεται στους ημιτελικούς από τη Δευτέρα και την πρόκριση επί της Pokka ΑΕ Καραβά) έδωσε η Ανόρθωση την Παρασκευή 30 Μαρτίου 2018.

Με δεύτερη νίκη αυτή τη φορά 0-3 στη Σάλα της Δερύνειας επί της Αναγέννησης «τσέκαρε» το εισιτήριο.

Κανένα απολύτως πρόβλημα δεν αντιμετώπισε η Ανόρθωση στο πρώτο σετ που κατάφερε μέσα σε 20 λεπτά να κερδίσει 11-25 και να προηγηθεί 0-1 μέσα στη Σάλα της Δερύνειας. Η Αναγέννηση είχε προβλήματα σε όλους τους τομείς σε αυτό το σετ.

Στο δεύτερο σετ η Ανόρθωση συνέχισε το ίδιο σοβαρή και εξασφάλισε άλλο ένα άνετο σετ με 14-25 σε 22 λεπτά ,γράφοντας το 0-2 σετ και πήρε την πρόκριση στην ημιτελική φάση.

Στο τρίτο σετ η Αναγέννηση παρουσιάστηκε με πολύ διαφορετικό πρόσωπο, αλλά η Ανόρθωση ανώτερη παρά τις αλλαγές που έκανε ο κόουτς Γ. Γιαπάνης ολοκλήρωσε τον αγώνα σε 1 ώρα και 14 λεπτά κερδίζοντας 19-25. Το σετ είχε διάρκεια 24 λεπτά.

ΣΑΛΑ ΔΕΡΥΝΕΙΑΣ: ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗ ΔΕΡ. – ΑΝΟΡΘΩΣΗ 0-3 (11-25, 14-25, 19-25).

ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗ ΔΕΡ.(Γ. ΛΑΙΟΣ): Γκρόενβελντ, Καραγιάννης, Μπράβο, Κ. Παπαϊωάννου, Κουμής, Χριστοφή – Λίμπερο: Χρ. Παπαϊωάννου. – Αλλαγές: Ζάνης, Κρασιάς.

ΑΝΟΡΘΩΣΗ (Γ. ΓΙΑΠΑΝΗΣ): Mπελχαρίνι, Κνέζεβιτς,Σόρενσεν, Κολας, Στρουγκάρεβιτς, Μοντόγια – Λίμπερο: Χατζηδαμιανού. – Αλλαγές: Γκράμενφορντ ,Χριστοφόρου, Κοντός, Κωνσταντίνου.

Σκέφτονται τους ημιτελικούς οι «γαλαζοκίτρινοι»

«ΛΕΥΚΟΘΕΟ»: ΑΠΟΕΛ –ΟΛΥΜΠΙΑΣ ΦΡ .3-0 (25-10, 25-17, 25-17)

Tην έκτη του νίκη σε έξι αγώνες απέναντι στην Ολυμπιάς Φρ. πέτυχε το ΑΠΟΕΛ.

Στον δεύτερο προημιτελιικό του Κυπέλλου ΟΠΑΠ Ανδρών Α΄ Κατηγορίας που έγινε την Παρασκευή στο «ΛΕΥΚΟΘΕΟ» κέρδισε τους «κοκκινόμαυρους» με 3-0 και προκρίθηκε στα ημιτελικά σε συνδυασμό με το 0-3 του Φρενάρους την προηγούμενη εβδομάδα.

Ο αγώνας διήρκησε 1 ώρα και 14 λεπτά. Η Ολυμπιάς Φρ. τερμάτισε τις υποχρεώσεις της επιστρέφοντας στη Β Κατηγορία την πετοσφαιρική περίοδο 2018-19.

Με συνοπτικές διαδικασίες το ΑΠΟΕΛ πήρε τα δυο πρώτα σετ απέναντι σε μια Ολυμπιάς που παρατάχθηκε χωρίς ξένους και με αναπληρωματικούς.

Με το 2-0 (25-10, 25-17) το ΑΠΟΕΛ προκρίθηκε στην ημιτελική φάση του Κυπέλλου ΟΠΑΠ Ανδρών Α Κατηγορίας. Ο κόουτς Γιόβαν Μέλκα έδωσε την ευκαιρία στον Σλοβένο ακραίο Πούλκο και άφησε εκτός αποστολής τον Βερίσιμο.

Καμιά διαφοροποίηση στο τρίτο σετ και παρά τις αλλαγές εκατέρωθεν η εικόνα δεν άλλαξε με το ΑΠΟΕΛ να κερδίζει 25-17 και τον αγώνα 3-0 σετ.

ΑΠΟΕΛ (Γ. ΜΕΛΚΑ): Μίτιτς, Χαμαγιούν,Γ. Χρυσοστόμου,Λούνα, ,Πούλκο,Παμπακάς – Λίμπερο: Παντελή. – Αλλαγές: Π. Χρυσοστόμου, Φαρχάν, Λαγού.

ΟΛΥΜΠΙΑΣ ΦΡ. (Π. ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΥ): Κλεάνθους,Πέτρου,Γεωργίου,Αδάμου, Πρωτοπαπάς, Αγκέλοφ. – Αλλαγές: Xρίστου.

Πηγή: volleyball.org.cy

Τέμπη: Ισχυρές ενδείξεις μεταφοράς εύφλεκτης ουσίας – «Αλλοίωση της σκηνής του εγκλήματος»

Καταγγελία στο «T»: Διευθυντής στη Λεμεσό άφησε στάσιμη μαθήτρια με εγχείρηση καρδιάς και κρίσεις πανικού

Θερμή αέρια μάζα και σκόνη επηρεάζουν την Κύπρο - Δείτε ζωντανά την εξέλιξη του καιρού το Σαββατοκύριακο

Αυξήθηκαν οι αφίξεις τουριστών τον Μάρτιο – Ποιοι τουρίστες προτίμησαν την Κύπρο

«Δεν μπορώ να αναπνεύσω»: Σοκαριστικό βίντεο από τη σύλληψη μαύρου άνδρα που πέθανε ενώ βρισκόταν υπό κράτηση

«Μάχες χαρακωμάτων» στους θεσμούς: Καταχωρήθηκε η αίτηση για παύση Ελεγκτή για ανάρμοστη συμπεριφορά

Καταχωρήθηκε σήμερα (26/4) από τους δικηγόρους της ηγεσίας της Εισαγγελίας, η αίτηση για παύση του Γενικού Ελεγκτή.