Χαμός για το Τσάμπιονς Λιγκ! Η Τσέλσι νίκησε τη Λίβερπουλ, πεντάρα στο «αντίο» του Βενγκέρ!

Δεν άφησε ανεκμετάλλευτο το στραβοπάτημα της Τότεναμ… Η Τσέλσι έκανε αυτό που έπρεπε απέναντι στη Λίβερπουλ, τη νίκησε (1-0) και προσέδωσε μεγάλο ενδιαφέρον στις τελευταίες αγωνιστικές στη μάχη για την τέταρτη θέση που δίνει ένα εισιτήριο για το Τσάμπιονς Λιγκ.

Με τους τρεις βαθμούς που πρόσθεσε σήμερα στη συγκομιδή της η Τσέλσι απέχει μόλις δύο βαθμούς από την Τότεναμ και βρίσκεται σε απόσταση… βολής, δηλαδή, τρεις βαθμούς από τη σημερινή της αντίπαλο, τη Λίβερπουλ, η οποία έχει και ένα παιχνίδι περισσότερο.

Πλέον οι τελευταίες δύο αγωνιστικές αποκτούν πολύ μεγάλο ενδιαφέρον, με τις τρεις ομάδες να παλεύουν για τις δύο θέσεις που δίνουν έξοδο στο Τσάμπιονς Λιγκ, με τους «κόκκινους» να βρίσκονται στην τρίτη θέση, αλλά να μειονεκτούν καθώς έχουν μόνο ένα ματς ακόμη να δώσουν, αυτό με την Μπράιτον στις 13 του μήνα.

Το μοναδικό τέρμα της αναμέτρησης το πέτυχε ο Ζιρού στο 32ο λεπτό του αγώνα. Η Λίβερπουλ δημιούργησε ευκαιρίες για να σκοράρει αλλά δεν τα κατάφερε.

Την ίδια στιγμή στο «Emirates» η Άρσεναλ έδινε μια παράσταση απέναντι στην Μπέρνλι, αφιερωμένη στον Αρσέν Βενγκέρ ο οποίος για τελευταία φορά καθόταν στον πάγκο της σε εντός έδρας ματς.

Οι κανονιέρηδες με τον Μαυροπάνο να αγωνίζεται βασικός φιλοδώρησαν με πέντε γκολ την αντίπαλό τους με τον Ομπαμεγιάνγκ να σκοράρει δύο φορές, στο 14ο λεπτό όταν και άνοιξε το σκορ και στο 75ο όταν και διαμόρφωσε το τελικό 5-0.

Στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων του πρώτου 45λέπτου ο Λακαζέτ έκανε το 2-0. Ο Κολάσινάτς στο 54ο έκανε το 3-0 και ο Ιγουόμπι στο 64’ το 4-0.