Απόδραση από το «Σεντ Τζέιμς Παρκ» για την Τότεναμ! – ΒΙΝΤΕΟ

Η Τότεναμ ξεκίνησε με το… δεξί τη φετινή της πορεία στην Πρέμιερ Λιγκ καθώς, επικράτησε με 2-1 επί της Νιουκάστλ μέσα στο «St James Park», με MVP τον παγκόσμιο πρωταθλητή και αρχηγό της Ούγκο Γιορίς.

Η Τότεναμ είναι η μοναδική ομάδα που δεν έκανε ούτε μια μεταγραφή (!) φέτος το καλοκαίρι και έγινε η πρώτη ομάδα που το καταφέρνει αυτό από το 2003.

Απέναντι της την πρώτη αγωνιστική, βρήκε την Νιουκάστλ του Ράφα Μπενίτεθ που ενισχύθηκε αρκετά αυτό το καλοκαίρι.

Η ομάδα του Μαουρίτσιο Ποκετίνο, μπήκε δυνατά στην αναμέτρηση και έκλεισε την Νιουκάστλ στα καρέ της και στο 8ο μόλις λεπτό κατάφερε να κάνει το 1-0 μέσα στο «St’ James Park», με τη βοήθεια του goal line technology, μετά από κόρνερ του Έρικσεν οι δύο κεντρικοί αμυντικοί των «Πετεινών» συνεργάστηκαν με τον Σάντσεζ να δίνει στον Βερτόνχεν και αυτός από κοντά να δίνει προβάδισμα στην Τότεναμ.

Η απάντηση της Νιουκάστλ άμεση καθώς στο 11′ ο Ισπανός επιθετικός Χοσέλου, ισοφάρισε σε 1-1 με ωραία κεφαλιά μετά από εξαιρετική σέντρα του Ρίτσι.

Παρά την γρήγορη ισοφάριση η Τότεναμ δεν πτοήθηκε και πέτυχε και δεύτερο τέρμα στο 18ο λεπτό της αναμέτρησης, με τον Οριέ να βρίσκει στο δεύτερο δοκάρι τον Ντέλε Άλι, που με κεφαλιά νίκησε για δεύτερη φορά τον Ντουμπράφκα.

Παρά τις ευκαιρίες που δημιούργησαν οι δύο ομάδες στη συνέχεια του πρώτου μέρους το σκορ δεν άλλαξε και το 2-1 υπέρ της Τότεναμ παρέμεινε μέχρι το τέλος του ημιχρόνου.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι «Καρακάξες», είχαν δοκάρι μόλις στο 48′ με τον Ντιαμέ μετά από πάσα του Σέλβεϊ να κάνει το σουτ μέσα από την περιοχή αλλά να την βλέπει να σταματάει στο δεξί κάθετο δοκάρι του Γιορίς.

Η Τότεναμ θα μπορούσε σε δύο περιπτώσεις να κάνει το 1-3 με τους Άλι και Κέιν (50′ και 51′), να μην μπορούν να σκοράρουν μέσα από την περιοχή.

Στο 52ο λεπτό η Νιουκάστλ είχε ακόμα μια μεγάλη ευκαιρία με τον Κένεντι να βγαίνει απέναντι από τον Γιορίς όμως, στην προσπάθειά του να σουτάρει άνοιξε την μπάλα και έδωσε την ευκαιρία στον Γάλλο πορτιέρο να μπλοκάρει.

Ο Σισοκό έφτασε μια ανάσα να σκοράρει απέναντι στην πρώην ομάδα του, όμως ο Σλοβάκος τερματοφύλακας της Νιουκάστλ, Ντουμπράφκα έκανε εκπληκτική απόκρουση και κράτησε στο παιχνίδι την ομάδα του.

Οι «Καρακάξες» έφτασαν πολύ κοντά στην ισοφάριση με τον Πέρεζ να κάνει το σουτ μέσα από την περιοχή αλλά τον Γιορίς να τον σταματάει.

Στο 88ο λεπτό ο Βενεζουελάνος επιθετικός, Σάλομον Ροντόν είχε την τελευταία καλή στιγμή της Νιουκάστλ στο παιχνίδι καθώς μετά από πολύ ωραία ενέργεια έκανε το σουτ, με την μπάλα να βρίσκει στο οριζόντιο δοκάρι της Τότεναμ.

Η Τότεναμ έμεινε…. ζωντανή μέσα στο «St James Park» και κατάφερε να ξεκινήσει με το δεξί την πορεία της στο φετινό πρωτάθλημα.