Χριστουγεννιάτικος μποναμάς και συνέχεια στην ΑΝΤΕΠΙΘΕΣΗ!

Μεγάλη νίκη για την Αλκή με 2-1 απέναντι στη Δόξα με σκόρερ του Σπόλιαριτς και Ακόστα. Το γκολ για τη Δόξα σημείωσε ο Σαντίκ, όμως δεν ήταν αρκετό κόντρα στην μαχητική Αλκή, που θα κάνει… χαρούμενα Χριστούγεννα.

Τρίτη νίκη στα τελευταία τέσσερα ματς για την Αλκή ενώ στα πρώτα 10 είχε μόλις μία νίκη!

Α΄Ημίχρονο

Πιο δυνατά ξεκίνησε τον αγώνα η Αλκή, η οποία απείλησε στο 2ο λεπτό με μακρινό σουτ του Καντάτσια και στο 11′ άνοιξε το σκορ με γυριστή κεφαλιά του Σπόλιαριτς μετά από εκτέλεση φάουλ του Σταύρου.

Στη συνέχεια η Δόξα ισορρόπησε το ματς και μετά το ημίωρο έγινε ιδιαίτερα απειλητική.

Στο 38ο λεπτό η Δόξα έχασε μια ανεπανάληπτη τετραπλή ευκαιρία όταν ο Κάρλος έκανε το σουτ με τον Πάρντο να αποκρούει στη συνέχεια ο Σαντίκ σημάδεψε το δοκάρι, ο Χατζηβασίλης επιχείρησε νέο σουτ με τον Πάρντο να αποκρούει εκ νέου και στη συνέχεια το πλασέ του Σαντίκ απομακρύνθηκε από αμυντικό.

Στο 41ο λεπτό η κεφαλιά του Άδωνη σταμάτησε στο δοκάρι του Πάρντο όμως ένα λεπτό αργότερα η Δόξα σκόραρε με τον Σαντίκ. Ο Κάρλος έκανε την κεφαλιά πάσα και ο Σαντίκ προ κενής εστίας έκανε το 1-1.

Β’ Ημίχρονο

Στο Β’ Ημίχρονο επικράτησαν οι σκληρές μονομαχίες και τα πολλά λάθη στη μεσαία γραμμή όμως στο 67ο λεπτό ο Ακόστα μετά από μελέ στην περιοχή της Δόξας εκμεταλλεύτηκε το λάθος διώξιμο και με δυνατό πλασέ σημείωσε το 2-1 υπέρ των γηπεδούχων!

Στο 84ο λεπτό ο Μάριος Ηλία σημάδεψε το δοκάρι του Γκρεμσλ και η Αλκή έφτασε μια ανάσα από το 3-1.

Μέχρι το τελευταίο σφύριγμα η ομάδα της Αλκής κράτησε το υπερ της σκορ και πήρε μια πολύτιμη νίκη.

ΕΝΔΕΚΑΔΕΣ

ΑΛΚΗ: Πάρντο, Κυπριανού, Σταρόκιν, Χριστοφή, Φλόρες, Καντάτσια, Ακόστα, Σπόλιαριτς (88′ Χαραλάμπους), Μπελαμεϊρι, Σταύρου (90+ Κωνσταντίνου), Κάρλος (78′ Ηλία)

ΔΟΞΑ: Γκρεμλς, Περέϊρα, Ευσταθίου (78′ Παβλόφ), Μιτρέα, Άδονη, Τίνκου (53′ Ασαμόα), Μπόλιεβιτς, Λουής Κάρλος, Μερσίνιο, Χατζηβασίλης (60′ Ζατλ), Σαντίκ