logo
ΑΡΧΙΚΗ
ΠΟΛΙΤΙΚΗ
ΕΥΡΩΕΚΛΟΓΕΣ 2019
ΟΙΚΟΝΟΜΙΑ
ΕΓΚΛΗΜΑ
ΚΟΙΝΩΝΙΑ
LIFESTYLE
ΑΘΛΗΤΙΚΑ
ΕΛΛΑΔΑ
ΚΟΣΜΟΣ
ΚΥΠΡΙΑΚΟΣ ΤΥΠΟΣ
ΠΟΛΙΤΙΚΗ ΕΥΡΩΕΚΛΟΓΕΣ 2019 ΟΙΚΟΝΟΜΙΑ ΕΓΚΛΗΜΑ ΚΟΙΝΩΝΙΑ ΚΥΠΡΟΣ LIFESTYLE ΚΥΠΡΙΑΚΟΣ ΤΥΠΟΣ ΕΛΛΑΔΑ ΔΙΕΘΝΗ ΚΟΣΜΟΣ ΚΥΠΡΙΑΚΟΣ ΧΡΟΝΟΓΡΑΦΟΣ ΑΝΘΡΩΠΙΝΕΣ ΙΣΤΟΡΙΕΣ ΚΑΤΑΓΓΕΛΕΤΕ ΚΑΙ ΣΤΟΙΧΕΙΟΘΕΤΟΥΜΕ ΑΘΛΗΤΙΚΑ ΑΝΑΘΕΜΑΤΙΣΜΟΙ ΑΡΘΟΓΡΑΦΙΑ ΦΑΝΗΣ ΜΑΚΡΙΔΗΣ ΣΤΕΛΙΟΣ ΣΤΥΛΙΑΝΟΥ ΠΑΡΑ-ΤΗΕΜΑ ΠΑΡΑΞΕΝΑ ΠΑΡΑΠΟΝΑ ΤΟΥ ΠΟΛΙΤΗ ΠΑΡΑΣΚΗΝΙΟ ΤΕΧΝΟΛΟΓΙΑ ΥΓΕΙΑ ΦΙΛΟΖΩΟΙ

ΚΥΠΡΟΣ: Οι 13 πρωτεύσαντες των Παγκύπριων Εξετάσεων - ΛΙΣΤΑ

 02 Ιουλ 2019 Κοινωνία

Τα αποτελέσματα για τα Ανώτερα και Ανώτατα Εκπαιδευτικά Ιδρύματα της Κύπρου καθώς και για τις Στρατιωτικές Σχολές της Ελλάδας έγιναν γνωστά το πρωί της Τρίτης (2/7), βάζοντας τέλος στην αγωνία των μαθητών που παρακάθησαν στις Παγκύπριες Εξετάσεις 2019. 

Ήδη είναι πλέον γνωστοί και οι 13 πρωτεύσαντες μαθητές που κατάφεραν να σημειώσουν την υψηλότερη βαθμολογία από τις Παγκύπριες Εξετάσεις, κατακτώντας μία θέση στα Ανώτερα και Ανώτατα Εκπαιδευτικά Ιδρύματα της Κύπρου αλλά και των Στρατιωτικών Σχολών. 

Υπενθυμίζουμε ότι τα αποτελέσματα που έγιναν γνωστά το πρωί της Τρίτης 2 Ιουλίου, αφορούν 5.695 μαθητές που διεκδίκησαν θέση σε Τμήματα του Πανεπιστημίου Κύπρου, του Τεχνολογικού Πανεπιστημίου (ΤΕΠΑΚ) και του Ανώτερου Ξενοδοχειακού Ινστιτούτου Κύπρου (ΑΞΙΚ), καθώς και 654 μαθητές που διεκδίκησαν μια θέση στις Στρατιωτικές Σχολές της Ελλάδας.

Η λίστα με τους πρωτεύσαντες:

  1. Μαρία Γιαλλουρή- Κλασικών Σπουδών και Φιλοσοφίας (Κλασικές Σπουδές),λύκειο Αγίου Νεοφύτου Πάφου
  2. Σταυριάνα Ευθυμιάδη-Νομικής, Λανίτειο Λύκειο
  3. Αλκίνοος Ιωάννης Ιωαννίδης-Αρχιτεκτονικής, Παγκύπριο Γυμνάσιο
  4. Πολύμνια Δανιήλ-Νομικής, Λύκειο Αγίου Ιωάννη
  5. Νίκη Ιερωνύμου-Μαθηματικών και Στατιστικής, Λύκειο Αγίου Νεοφύτου
  6. Ευανθία Διομήδους-Ιατρική Σχολή, Λύκειο Αγίου Νεοφύτου
  7. Σοφία Σωκράτους-Ιατρική Σχολή, Λύκειο Αραδίππου
  8. Μαρία Παπαπέτρου-Οικονομικών (Οικονομικά), Λύκειο Αποστόλων Πέτρου και Παύλου
  9. Χρίστος Ιωνά-Φυσικής, Λύκειο Λατσιών
  10. Ανδρέας Δαμιανού-Αγγλικών Σπουδών, Ελληνική Σχολή Φόρουμ
  11. Βασίλειος Κόκκαλης-Λογιστικής και Χρηματοοικονομικής, Λύκειο Εθνομάρτυρα Κυπριανού Στροβόλου
  12. Γεωργία Ορφανίδου-Ιατρική Σχολή, Παγκύπριο Λύκειο Λάρνακας 
  13. Μαρίνα Χατζηκυριάκου-Δημοσιογραφίας, Λύκειο Παλιομετόχου, Μ. Κουτσόφτα-Α. Παναγίδη