Το έφερε… τούμπα και πάτησε τετράδα η Λιόν – ΦΡΕΝΟ της Ρεμς στην Μπορντό στο 93΄! (ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ)

Με το διπλό από το Στρασβούργο έφυγε η Λιόν που πήρε τη νίκη με 2-1 και βρέθηκε στην τέταρτη θέση της Ligue 1.

Σπουδαίο διπλό και μάλιστα με ανατροπή για τη Λιόν, που πέρασε με 2-1 από το Στρασβούργο και βρέθηκε στην τέταρτη θέση του πρωταθλήματος που δίνει ευρωπαϊκό εισιτήριο.

Οι γηπεδούχοι πήραν προβάδισμα με τον Φοφανά στο 22ο λεπτό, με την ομάδα του Ρούντι Γκαρσία να απαντά με τη συμπλήρωση 40 λεπτών στο ματς. Ο Κορνέ έγινε αποδέκτης της μπάλας στην περιοχή και με ένα δυνατό αριστερό σουτ, ισοφάρισε σε 1-1.

Μάλιστα, στο 75’ ο Κορνέ έγινε… δημιουργός, αφού έβγαλε τον Ρεν στο δεύτερο δοκάρι και εκείνος δεν δυσκολεύτηκε να γράψει το 2-1 και να χαρίσει τη νίκη στην ομάδα του.

Η Ρεμς έβαλε φρένο στην Μπορντό στο 93’

Η Μπορντό είχε το τρίποντο που θα την έφερνε στην 3η θέση στα πόδια της, αλλά ο Ντιά στο 3ο λεπτό των καθυστερήσεων της στέρησε τη νίκη (1-1). Η Νις με ανατροπή 3-1 την Ανζέ.

Οι «Γιρονδίνοι» είχαν την μεγάλη ευκαιρία να πάρουν το τρίποντο και να περάσουν στην 3η θέση, αλλά δέχτηκαν την ισοφάριση στο φινάλε.

Ο Τζος Μάτζα άνοιξε το σκορ για τους φιλοξενούμενους στο 27’, ο Ρομαό αποβλήθηκε λίγο μετά την έξοδο του Τάσου Δώνη που έπαιξε για 71’ με τους γηπεδούχους, αλλά στο 90+3’ ο Ντιά ισοφάρισε σε 1-1.

Η Νις με την σειρά της, ανέτρεψε το σε βάρος της 0-1 και έφτασε σε ευρεία νίκη με 3-1 με Λουσάμπα, Μαολιντά και Ντόλμπεργκ για να φτάσει τους 20 βαθμούς.

Από την άλλη η Ανζέ έμεινε στους 24 πόντους. Κερδισμένη από αυτά τα αποτελέσματα ήταν η Μονπελιέ που επικράτησε 4-2 της Αμιάν και βρίσκεται στην 4η θέση μαζί με την Μπορντό.

Σημαντική επικράτηση και για την Λιλ με 1-0 απέναντι στην Ντιζόν, με το εύστοχο χτύπημα πέναλτι του Οσιμχέν στο φινάλε του πρώτου μέρους.

Αναλυτικά 15η αγωνιστική:

Παρασκευή 29/11

Μαρσέιγ – Μπρεστ 2-1
(56′ Σαρ, 89′ Ράντονιτς – 88′ Καρντόνα)

Σάββατο 30/11

Στρασβούργο – Λιόν 1-2
(22′ Φοφανά – 40′ Κορνέ, 75′ Ρεν-Αντελαίντ)

Νις – Ανζέ 3-1
(Λουσαμπά 40’, Μαολιντά 53’, Ντόλμπεργκ 90’-Φουλζινί 22’)

Λιλ – Ντιζόν 1-0
(45’+6′ πεν. Οσιμχέν)

Μονπελιέ – Αμιάν 4-2
(Λε Ταλέκ 14’, Λαμπόρντε 64’, Ντελόρ 68’, Μολέ 72’-Κακουτά 44’, Λαν 87’)

Παρί Σεν Ζερμέν-Ναντ (22:05)

Μας τα... χαλάει ο καιρός - Σε ισχύ κίτρινη προειδοποίηση για ισχυρές καταιγίδες και χαλάζι

Ζίζυρος, σακκουλλοδρομίες και άλλα 10 παραδοσιακά παιχνίδια του Πάσχα στην Κύπρο - Διατηρούνται αναλλοίωτα στο πέρασμα του χρόνου

Γρίπη των πτηνών και σε… αγελάδες: Πώς και πότε μεταδίδεται στον άνθρωπο - Απαντά στο «Τ» ο Δρ. Καραγιάννης

Επεισοδιακή νύχτα στη Λεμεσό - Έκαψαν περιπολικό και επιτέθηκαν σε αστυνομικούς

Υπ.Μεταφορών στο «T»: Η Τοπική Αυτοδιοίκηση θα λειτουργήσει σύστημα καμερών για παράνομη στάθμευση - Οι λεπτομέρειες

Ιωάννα Τούνη: Δείχνει στους ακολούθους της τις εξωτικές διακοπές της - Δείτε φωτογραφίες

Στις φλόγες κατοικία στη Λεμεσό το βράδυ της Ανάστασης - Έτρεχε η Πυροσβεσιτκή -Δείτε βίντεο

Στις φλόγες τυλίχθηκε κατοικία στην περιοχή της Γερμασόγειας, το βράδυ του Σαββάτου (4/5).