ΦΟΒΕΡΟΣ ο Ολυμπιακός που προηγείται με Ντουβεντρού – «Ψάχνεται» ο ΑΠΟΕΛ

Ο Ολυμπιακός βρίσκεται μπροστά στο σκορ με 1-0 στο ημίχρονο της αναμέτρησης απέναντι στον ΑΠΟΕΛ, στο Μακάρειο, για τη 12η αγωνιστική και την πρεμιέρα του β’ γύρου του πρωταθλήματος. Οι γηπεδούχοι, μετά το 15λεπτο ισορρόπησαν το παιχνίδι, έκλειναν καλά τους χώρους και ήταν ιδιαίτερα επικίνδυνοι στις αντεπιθέσεις. «Ψάχνονται» οι γαλαζοκίτρινοι που προσπαθούν να διασπάσουν την εξαιρετική αμυντική λειτουργία των μαυροπρασίνων. Ντουβεντρού στο 36′ με… σόλο προσπάθεια το γκολ που χωρίζει τις δύο ομάδες.

Η πρώτη ευκαιρία ήρθε για τους φιλοξενούμενους από στημένη φάση. Στο 3′ ο Μάτιτις, ανέλαβε την εκτέλεση φάουλ λίγο έξω από την περιοχή του Μπάιζα, με τον Σλοβάκο, να διώχνει δύσκολα σε κόρνερ.

Απείλησαν ξανά οι γαλαζοκίτρινοι με τον Άλεφ να χάνει μοναδική ευκαιρία. Ο Βραζιλιάνος εκμεταλλεύτηκε το λάθος στην άμυνα των μαυροπρασίνων, βγήκε απέναντι από τον Μπάιζα, ωστόσο το πλασέ του εντός περιοχής ήταν αδύναμο και δεν δυσκολεύτηκε ο τερματοφύλακας του Ολυμπιακού.

Κάπου εκεί ισορρόπησε το ματς και οι μαυροπράσινοι έκλεισαν καλά τους χώρους. Στο 17′ ήρθε η πρώτη… υποψία φάσης από τους γηπεδούχους. Ο Ψάλτης έκανε το γύρισμα, με τον Άλεφ να παρεμβαίνει και να διώχνει.

Πέντε λεπτά αργότερα, στο 21′, ο Μιχαΐλοβιτς έκανε τη σέντρα, με τον Μπάιζα να απομακρύνει δύσκολα με το ένα χέρι.

Οι γηπεδούχοι στην πρώτη τους τελική εντός εστίας βρήκαν το γκολ! Ο Ντουβεντρού, ΣΤΟ 36′, ξεκίνησε την… κούρσα του από τον χώρο του κέντρου, ήταν πιο γρήγορος και πέρασε από τον Σάβιτς, και με πλασέ άνοιξε το σκορ, κάνοντας το 1-0.

Στο 44′ ο Βιντιγκάλ εκτέλεσε το φάουλ, η μπάλα κτύπησε στο ανθρώπινο τείχος και έφυγε μόλις δίπλα από το δεξί κάθετο δοκάρι του Μπάιζα σε κόρνερ, με τον Μερκή να παίρνει την κεφαλιά από την εκτέλεση του Μάτιτς, αλλά ήταν άστοχη.

Έτσι, το 1-0 «έκλεισε» το πρώτο 45λεπτο.

Μας τα... χαλάει ο καιρός - Σε ισχύ κίτρινη προειδοποίηση για ισχυρές καταιγίδες και χαλάζι

Ζίζυρος, σακκουλλοδρομίες και άλλα 10 παραδοσιακά παιχνίδια του Πάσχα στην Κύπρο - Διατηρούνται αναλλοίωτα στο πέρασμα του χρόνου

Γρίπη των πτηνών και σε… αγελάδες: Πώς και πότε μεταδίδεται στον άνθρωπο - Απαντά στο «Τ» ο Δρ. Καραγιάννης

Επεισοδιακή νύχτα στη Λεμεσό - Έκαψαν περιπολικό και επιτέθηκαν σε αστυνομικούς

Υπ.Μεταφορών στο «T»: Η Τοπική Αυτοδιοίκηση θα λειτουργήσει σύστημα καμερών για παράνομη στάθμευση - Οι λεπτομέρειες

Ιωάννα Τούνη: Δείχνει στους ακολούθους της τις εξωτικές διακοπές της - Δείτε φωτογραφίες

Στις φλόγες κατοικία στη Λεμεσό το βράδυ της Ανάστασης - Έτρεχε η Πυροσβεσιτκή -Δείτε βίντεο

Στις φλόγες τυλίχθηκε κατοικία στην περιοχή της Γερμασόγειας, το βράδυ του Σαββάτου (4/5).