Πρόκριση με το στανιό για την Παρί – Τα αποτελέσματα (ΒΙΝΤΕΟ)

Η Παρί δυσκολεύτηκε αλλά στο τέλος κέρδισε με 1-0 τη Λοριάν και πέρασε στην επόμενη φάση του Κυπέλλου

ΚΥΠΕΛΛΟ ΓΑΛΛΙΑΣ-10ος ΓΥΡΟΣ

Μονπελιέ-Καέν: 5-0

(Σαβανιέ 24’ πεν., Λαμπορντέ 37’, Ντελόρ 40’, 63’ Μογιέ 59’)

Πλάκα έκανε στην Καέν η Μονπελιέ, καθώς τη διέλυσε με 5-0 και πέρασε στην επόμενη φάση του Κυπέλλου.

Η Μονπελιέ άνοιξε το σκορ στο 24ο λεπτό με το πέναλτι του Σαβανιέ ενώ ο Λαμπορντέ έκανε το 2-0 στο 37’ και τρία λεπτά αργότερα ο Ντελόρ έγραψε το 3-0. Μάλιστα στο 43’ αποβλήθηκε ο Πι της Καέν κι έτσι στο 59’ ο Μογιέ έκανε το 4-0. Ο Ντελόρ με ακόμη ένα γκολ διαμόρφωσε το 5-0 στο 63’.

Ρουέν-Ανζέ: 1-4

(Σιντιμπέ 13’-Αλιούι 4’, Ελ Μελαλί 19’, 23’, Μπαοκέν 82’)

Χωρίς πρόβλημα στην επόμενη φάση η Ανζέ που πέρασε με 4-1 από την έδρα της Ρουέν.

Η Ανζέ άνοιξε το σκορ με τον Αλιούι στο 4ο μόλις λεπτό, ενώ ο Σιντιμπέ ισοφάρισε στο 13’, αλλά στο 19’ ο Ελ Μελαλί έκανε το ο1-2 και στο 23’ ο ίδιος έγραψε και το 1-3. Το τελικόο 1-4 διαμόρφωσε ο Μπαοκέν με γκολ στο 82ο λεπτό.

Ατλέτικο Μαρσέιγ-Ρεν: 0-2

(Τραορέ 23’, Ραφίνια 45+1’)

Εύκολη πρόκριση για τη Ρεν που κέρδισε με 2-0 στην έδρα της Ατλέτικο Μαρσέιγ.

Η Ρεν άνοιξε το σκορ με τον Τραορέ στο 23ο λεπτό και στο 45+1’ ο Ραφίνια έκανε το 0-2.

Ντιζόν-Νιμ: 5-0

(Κάδιθ 19’ πεν., Μαβιντιντί 75’, 90’, Χουϊάρ 80’, Μανγκά 87’, )

Η Ντιζόν κέρδισε πανεύκολα τη Νιμ με 5-0 και καθάρισε την πρόκριση.

Ο Κάδιθ άνοιξε το σκορ με πέναλτι στο 19ο λεπτό ενώ ο Μαβιντιντί έκανε το 2-0 στο 75’ και  στο 80’ ο Χουϊάρ διαμόρφωσε το 3-0. OΜανγκά στο 87’ έκανε το 4-0 και στο 90’ ο Μαβιντιντί διαμόρφωσε το τελικό 5-0.

Λοριάν-Παρί Σεν Ζερμέν: 0-1

(Σαράμπια 80’)

Δυσκολεύτηκε αρκετά αλλά στο τέλος η Παρί κέρδισε με 1-0 τη Λοριάν και πήρε την πρόκριση. Το χρυσό γκολ πέτυχε στο 8ο λεπτό ο Σαράμπια με κεφαλιά.

Υπόθεση Θανάση Νικολάου: Ζητά ακύρωση του πορίσματος της θανατικής ανακρίτριας ο Σταυριανού

Το πόρισμα της θανατικής ανακρίτριας για την υπόθεση του Εθνοφρουρού Θανάση Νικολάου είδε χθες (10/05) το φως της δημοσιότητας.