ΚΥΠΡΟΣ

Κυπελλούχος ο Ακρίτας Χλώρακας! Πανηγυρίζει η Πάφος

Με κυπελλούχο τον Ακρίτα Χλώρακας ολοκληρώθηκε η φετινή αγωνιστική περίοδος στις μικρές μας κατηγορίες.

Στο Δημοτικό Στάδιο Γεροσκήπου στον τελικό του Κυπέλλου Coca - Cola Γ' - Δ' Κατηγορίας 2014 - 2015 επικράτησε με 1-0 της ΠΑΕΕΚ.

Στην παρουσία 600 και πλέον φίλων του ποδοσφαίρου, ο τελικός κρίθηκε  από γκολ που σημειώθηκε στο δεύτερο ημίχρονο.

Χωρίς μεγάλες φάσεις μπροστά από τις δύο εστίες ολοκληρώθηκε το πρώτο ημίχρονο.

Οι δύο ομάδες σε αυτό το χρονικό διάστημα απέφυγαν το ρίσκο και με σωστή αμυντική διάταξη προσπάθησαν να διατηρήσουν ανέπαφο το τέρμα τους.

Στο δεύτερο ημίχρονο σημειώθηκε το μοναδικό γκολ που καθόρισε και το αποτέλεσμα.

Ο
Ονησίφορος Βαρναβίδης με πέναλτι στο 68' άνοιξε το σκορ (1-0) για τον Ακρίτα που διατηρήθηκε μέχρι το τέλος και η ομάδα της Χλώρακας πανηγύρισε το πρώτο τρόπαιο του κυπέλλου στην ιστορία της.

ΑΚΡΙΤΑΣ: Κρούμιτς, Οτάνκι, Παχταλιάς, Χατζηζηνοβίου, Μακρής (90' Ζερπατέας), Ανδρέου, Ρέτσας, Λουκαϊδης (85' Ευσταθίου), Μεταξάς, Βαρναβίδης, Σολωμού (90' Κωνσταντίνου).

ΠΑΕΕΚ: Κακουλλής, Παπαγεωργίου, Φραγκέσκου, Ραχμάν, Ορατίου (46' Σάββα), Βούζας, Αριστοτέλους, Κωνσταντίνου (75' Θεοδώρου), Βασιλείου (75' Οξίσογλου), Ν. Νικολάου, Στυλιανού.

Τον αγώνα διαιτήτευσε ο Χρυσοβαλάντης Θεούλη με βοηθούς διαιτητές τους Αναξαγόρα Στυλιανού και Χαράλαμπο Ξενοφώντος. Τέταρτος διαιτητής ήταν ο Παναγιώτης Ροδοσθένους και παρατηρητής διαιτησίας ο Μιχάλης Ιωάννου.

*Διατέθηκαν 647 εισιτήρια.

Τραγωδία στην άσφαλτο: «Έσβησε» ο 30χρονος Ευτύχιος Χαρίτου μετά από τροχαίο στη Λεμεσό

Στο «περίμενε» για το επίδομα διακίνησης αρκετά ΑμεΑ: Ο λόγος που δεν το λαμβάνουν - Τα ποσά και όσα ισχύουν

Πόσες θερμίδες έχουν τα αγαπημένα μας Πασχαλινά φαγητά - Από τη νηστεία στην υπερκατανάλωση

Με συννεφιά και καταιγίδες η Δευτέρα του Πάσχα - Όσα περιλαμβάνει το καιρικού «μενού»

Τα πιο παράξενα Πασχαλινά έθιμα στον κόσμο, που δεν πρόκειται να σου περάσουν από το μυαλό - Άνθρωποι σκελετοί και παιδιά ζητιάνοι

Σε νέα θανατηφόρα οδική σύγκρουση που σημειώθηκε γύρω στις 7.40 το απόγευμα της Κυριακής (6/5) στον κύριο δρόμο Καλού Χωριού - Λεμεσού, έχασε τη ζωή του ο άτυχος Ευτύχιος Χαρίτου, 30 ετών από τη Λεμεσό.