Κερδισμένος ο Korantina Homes Παφιακός – Πρωτιά στην Ανόρθωση (ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ)

Ο Korantina Homes Παφιακός που από τον περασμένο Δεκέμβριο παραμένει αήττητος όπως και σε ολόκληρο τον Β Γύρο ήταν ο κερδισμένος της 14ης αγωνιστικής, τελευταίας της κανονικής διάρκειας του πρωταθλήματος Α Κατηγορίας Γυναικών. Η ομάδα της Πάφου κέρδισε στη Λευκωσία την Ομόνοια με 0-3 σετ και ισοβάθμισε με την Ανόρθωση στην 1η θέση με 34 βαθμούς. Η «Μεγάλη Κυρία» έχασε από την Robo Markets ΑΕΛ με 2-3 στη Λεμεσό. Οι «γαλαζοκίτρινες» ακολουθούν με 32 βαθμούς. Ο Property Gallery Απόλλων «έκλεψε» δυο πόντους από την Ολυμπιάδα που την κέρδισε στη Λευκωσία με 3-2 σετ. Η Ολυμπιάδα στον Όμιλο τίτλου είναι 4η με 27 βαθμούς.  Σε ένα εξαιρετικό αγώνα η ΑΕΚ κέρδισε στην Τεχνική Σχολή Αυγόρου το UCLan Cyprus ΘΟΙ Αυγόρου με 3-1 και ανάσανε βαθμολογικά.

Πήρε ψυχολογία η Robo Markets ΑΕΛ

«ΝΙΚΟΣ ΣΟΛΩΜΟΝΙΔΗΣ»: Robo Markets ΑΕΛ – ΑΝΟΡΘΩΣΗ 3-2 (26-24, 13-25, 16-25, 25-14, 15-11)

Η Robo Markets κέρδισε στο μεγάλο ντέρμπι της 14ης αγωνιστικής και τελευταίας του πρωταθλήματος ΟΠΑΠ Α Κατηγορίας Γυναικών την Ανόρθωση στην Κλειστή Αίθουσα «Νίκος Σολωμονίδης» με 3-2 σετ σε αγώνα 115΄’, αλλά με τον πόντο που πήρε η Ανόρθωση μπαίνει στη δεύτερη φάση που θα κρίνει τα πάντα 1η με 34 βαθμούς (όσους και ο Korantina Homes Παφιακός που είναι 2ος). Η Robo Markets ΑΕΛ είναι 3η με 32 βαθμούς και στοχεύει τον τίτλο.

Πραγματικό ντέρμπι ήταν το πρώτο σετ  με τις δυο ομάδες να συμβαδίζουν αλλά την Ανόρθωση να εξασφαλίζει ένα μικρό, αλλά ουσιαστικό προβάδισμα 13-16. Η «Μεγάλη Κυρία» ξέφυγε 17-22, αλλά οι «γαλαζοκίτρινες» με αντεπίθεση μείωσαν 21-22 και προηγήθηκαν 24-23 για να επιβληθούν σε 29’ 26-24 και να γράψουν το 1-0 σετ.

Η Ανόρθωση έκανε πολύ καλή εμφάνιση στο δεύτερο σετ.Πήρε από την αρχή διαφορά 09-16, την οοία αύξησε προοδευτικά 11-20 για να κερδίσει 13-25 σε 21’ και να ισοφαρίσει το ντέρμπι σε 1-1 σετ.

Στο καθοριστικό τρίτο σετ η Ανόρθωση κατόρθωσε να πάρει τα ηνία. Προηγήθηκε 11-17 και αύξανε το σκορ για να το φέρει υπέρ της στο 15-23 και  να το τελειώσει 16-25 σε 23’ μετατρέποντας το 1-0 σε 1-2 σετ.

Εντυπωσιακό  το ξεκίνημα της Robo Markets ΑΕΛ στο τρίτο σετ υπό το βάρος του 1-2. Προηγήθηκε 10-02 με την Ανόρθωση να βρίσκει λύσεις μειώνοντας 14-09. Το σετ είχε «ψωμί» με την Ανόρθωση να μειώνει και άλλο 19-13. Ωστόσο, η Robo Markets ΑΕΛ με σερί 06-01 πήρε το σετ με 25-14 σε 22’ και ισοφάρισε σε 2-2 το ντέρμπι.

Στο τάϊ – μπρέϊκ οι Λεμερσιανές στο τέλος πήραν διαφορά στην τελική ευθεία κερδίζοντας 15-11 σε 19’ και το ντέρμπι 3-2 σετ.

Robo Markets ΑΕΛ(ΣΤ. ΜΑΣΙΑΣ): Stedile, Dudnikova,Μoreira,Σπύρου, Παύλου, Πεχλιβάνη – Λίμπερο:Gryban – Στεφανίδη. – Αλλαγές: Κστσουνωτού.

ΑΝΟΡΘΩΣΗ(AL. BOSCOVIC): Caetano, Βασιλείου, Felinski, Χαραλάμπους, Taylor, Σταυρινίδου – Λίμπερο: Δαϋίδ.

Έβγαλε ένα γύρο αήττητος

ΓΥΜΝΑΣΙΟ ΛΑΤΣΙΩΝ: OMONOIA – Korantina Homes ΠΑΦΙΑΚΟΣ 0-3 (11-25, 10-25, 14-25

Αήττητος παρέμεινε ο Korantina Homes Παφιακός τον δεύτερο γύρο. Στην 14η αγωνιστική, τελευταία της ρέγκιουλαρ – σίζον κέρδισε την Ομόνοια στο Γυμνάσιο Λατσιών που φιλοξένησε τον αγώνα με 3-0 σετ και αναμένει με μεγάλη αισιοδοξία τη δεύτερη φάση με στόχο τον τίτλο. Η Ομόνοια δεν έχει άλλη επιλογή παρά να σκεφτεί τα πλέϊ-άουτς για την παραμονή.

Ο Korantina Homes Παφιακός δεν είχε δυσκολίες παίζοντας όπως μας συνήθισε να επιβληθεί 11-25 σε 16’  και να προηγηθεί 0-1 στα Λατσιά.

Η ομάδα του Κωνσταντινίδη αφού προηγήθηκε 04-14 και 08-22 κέρδισε εύκολα και το επόμενο σετ 10-25 και έγραψε το 0-2 σετ. Η ευκαιρία για να αγωνιστούν οι νεαρές και οι παίκτριες του πάγκου Σκαρβέλη, Αλεξίου, Χριστοδούλου και Tilley ήταν το τρίτο σετ για τον Korantina Homes Παφιακό. Η ομάδα της Πάφου κέρδισε 14-25 και τον αγώνα 0-3 σετ.

OMONOIA(Ν. ΣΤΥΛΙΑΝΙΔΗΣ): Αλεξάνδρου, Κλατσιά, Παπασάββα Σ., Παπασάββα Γ., Μαργιόλα, Popolitova, – Λίμπερο: Κωνσταντίνου

Korantina Homes ΠΑΦΙΑΚΟΣ(AΛ. ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΙΔΗΣ): Da Silva, Θεοτή, Melo, Βatista, Κωνσταντίνου, Ιορδάνους – Λίμπερο: Στεφάνου – Αλλαγές: Χριστοδούλου, Σκαρβέλη, Tilley, Αλεξίου.

Κλείδωσε την παραμονή

ΤΕΧΝΙΚΗ ΣΧΟΛΗ ΑΥΓΟΡΟΥ: UCLan Cyprus ΘΟΙ ΑΥΓΟΡΟΥ – ΑΕΚ 1-3 (15-25, 25-21, 21-25, 20-25)

Σε ένα εξαιρετικό αγώνα που έδειξε ότι οι αγώνες του Β Ομίλου θα έχον μπόλικο ενδιαφέρον η ΑΕΚ κέρδισε το πολύ καλό UCLan Cyprus ΘΟΙ Αυγόρου με 1-3 σετ στην Τεχνική Σχολή Αυγόρου για την 14η και τελευταία αγωνιστική της ρέγκιουλαρ – σίζον. Οι δυο ομάδες θα αγωνιστούν στον Όμιλο διαβάθμιση και θα έχουν άλλα δυο παιχνίδια μεταξύ τους.

Η ΑΕΚ ήταν καλύτερη στο πρώτο σετ που το κέρδισε 15-25 σε 22’ και έκανε το 0-1. Αντίστοιχα, στο δεύτερο το UCLan Cyprus ΘΟΙ Αυγόρου βελτιώθηκε και προηγήθηκε 16-11 και κέρδισε 25-21 σε 29’ για να ισοφαρίσει τον αγώνα.

Στο τρίτο σετ έγινε αμφίρροπος αγώνας με τις δυο ομάδες να είναι σχετικά ισοδύναμες. Η ΑΕΚ είχε ένα μικρό σταθερό προβάδισμα που αύξησε στα τελικά στάδια 19-24 για να κερδίσει 21-25 και να επανακτήσει το προβάδισμα 1-2 σετ  σε 25’

Πολύ ενδιαφέρον ήταν το τέταρτο σετ. Το UCLan Cyprus ΘΟΙ Αυγόρου προηγήθηκε 14-09, αλλά η ΑΕΚ προηγήθηκε 15-16. Oι «κιτρινοπράσινες» προηγήθηκαν με 20-23 δείχνοντας ικανές για να πάρουν το σετ κάτι που κατάφεραν κερδίζοντας με 20-25 και τον αγώνα 1-3 σετ.

UCLan Cyprus ΘΟΙ ΑΥΓΟΡΟΥ (ΠΕΡΟΠΟΥΛΟΣ): Μιχαήλ, Paloma, Λουκά, Χρίστου, Όθωνος, Ευσταθίου, – Λίμπερο: Παπαδοπούλου. – Αλλαγές: Ζυμαράκη, Χαραλάμπους, Κάρυου

ΑΕΚ(ΧΡ.ΑΜΥΡΩΤΟΣ): Slankamerac, Ιωάννου Ειρ., Δημητρίου, Scott, Χαραλάμπους, Στυλιανού – Λίμπερο: Μοσφιλιώτη.

Της …«έκοψε τα φτερά»

ΑΘΛΗΤΙΚΟ ΚΕΝΤΡΟ ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΟΥ: ΟΛΥΜΠΙΑΔΑ ΝΕΑΠΟΛΕΩΣ –Property Gallery ΑΠΟΛΛΩΝ 2-3 (25-21, 15-25, 25-21,19-25, 09-15)

Νίκη γοήτρου που φέρνει την Ολυμπιάδα Νεαπόλεως σε δύσκολη θέση στην προσπάθεια κατάκτησης του τίτλου (θα τα δώσει όλα), πέτυχε ο Property Gallery Απόλλων στην 14η και τελευταία αγωνιστική της κανονικής διάρκειας της ΟΠΑΠ Α Κατηγορίας Γυναικών. Στη Σάλα του Αθλητικού Κέντρου Πανεπιστημίου έγινε ένα πολύ μεγάλο παιχνίδι που κρίθηκε σε πέντε σετ και σε 120’ η ομάδα της Λεμεσού που θα αγωνιστεί στο δεύτερο γκρουπ πήρε τη νίκη και τους δυο βαθμούς. Η Ολυμπιάδα πήρε πόντο, αλλά έμεινε επτά βαθμούς πίσω από την κορυφή.

Στο πρώτο σετ σε ένα ποιοτικό αγώνα οι δυο ομάδες ήταν ισόπαλες 20-20 με την Ολυμπιάδα να κάνει ντεμαράζ και να κερδίζει 25-21 σε 28’.

Στο δεύτερο σετ η Λεμεσιανή ομάδα προηγήθηκε 08-12 και διατήρησε την κυριαρχία της για να κερδίσει 15-25 σε 23’ ισοφαρίζοντας τον αγώνα σε 1-1 σετ.

Η Ολυμπιάδα ήταν ανώτερη στο τρίτο σετ και είχε διαφορές νίκης 13-08, 17-11, 19-13, 20-14. Οι Λεμεσιανές δεν τα βαλαν κάτω και μείωσαν όμως οι παίκτριες της Ολυμπιάδας που ήθελαν πολύ το σετ  επικράτησαν 25-21 σε 27’ και ξαναπροηγήθηκαν 2-1 στα σετ.

Η ομάδα του Letsiev αντέδρασε στο τέταρτο σετ και κατάφερε να κερδίσει 19-25 σε 28’ ισοφαρίζοντας το παιχνίδι 2-2 και το οδήγησε σε τάϊ – μπρέικ.

Στο πέμπτο σετ έγινε ωραίος αγώνας με τον Property Gallery Απόλλων να προηγείται 07-10 και 07-13 παρά το τάϊμ – άουτ που πήρε ο κόουτς της Ολυμπιάδας Ν. Γ. Γιαπάνης. Oι «γαλάζιες» της Λεμεσού κέρδισαν με 09-15 σε 14’ εξασφαλίζοντας το δίποντο με 3-2 σετ.

ΟΛΥΜΠΙΑΔΑ ΝΕΑΠΟΛΕΩΣ(Γ. ΓΙΑΠΑΝΗΣ): Λεωνίδου, Hudima, Juric, Simanovski, Cudworth, Μανίταρου – Λίμπερο: Κούτα – Αλλαγές: Διάκου

Property Gallery ΑΠΟΛΛΩΝ (D. LETSIEV): Ripnaya, Πέτρου Ε. Saini, Πέτρου Ελ.,Shaidullina, Λάμπρου – Λίμπερο1: Ζακχαίου, Λίμπερο 2: Χριστοφόρου – Αλλαγές: Simanovski.

Με την ολοκλήρωση της 14ης αγωνιστικής ολοκληρώθηκαν οι υποχρεώσεις των οκτώ ομάδων Α Κατηγορίας στην πρώτη φάση. Η τελική βαθμολογία είναι:

1. Ανόρθωση (11-03, 38-12) 34
  2. Korantina Homes Παφιακός (11-03, 35-12) 34
  3. Robo Markets ΑΕΛ (11-03, 35-14) 32
  4. Ολυμπιάδα Νεαπόλεως (10-04, 34-21) 27