Σαν να μην πέρασε μια μέρα και… ΤΡΙΑΡΑ η Κυρία!

H Ανόρθωση επικράτησε του Ερμή με 3-1 στο «Αντώνης Παπαδόπουλος» για την πρώτη αγωνιστική του πρωταθλήματος της σεζόν 2020-21, ξεκινώντας θετικά τη νέα σεζόν. Η ομάδα του Τιμούρ Κετσπάγια άρχισε από εκεί που σταμάτησε πριν τη διακοπή και μπήκε… φορτσάτα.

Το σκορ άνοιξε η Κυρία με τον Γκαλίτσιο στο 28’ με μπόλικη δόση τύχης. Ο Καλτσάς εκτέλεσε το κόρνερ, ο Καϊκέ προσπάθησε με γροθιά να απομακρύνει με την μπάλα να βρίσκει στο κεφάλι του Ελλαδίτη αμυντικού για το 1-0.

Δέκα λεπτά αργότερα όμως, η ομάδα του Νίκου Παναγιώτου είχε απάντηση με τον Ρουσιά. Ο Κύπριος φορ πήρε ωραία πάσα από τον Μέιρα και με υποδειγματικό πλασέ έγραψε το 1-1 το οποίο ήταν και το σκορ ημιχρόνου.

Με το «καλησπέρα» της επανάληψης, στο 51’ η ομάδα του Τιμούρ Κετσπάγια πήρε εκ νέου το προβάδισμα. Ο Οκρισαβίλι «ζάλισε» την άμυνα των φιλοξενούμενων, έκανε και τη σέντρα στον Καλτσά ο οποίος με διπλή προσπάθεια πέτυχε το 2-1.

Ο ρυθμός του αγώνα έπεσε με τους γηπεδούχους να έχουν περισσότερες φάσεις για γκολ βρίσκοντας το στα τελευταία στάδια της αναμέτρησης. Ο Ελουντού στο 86’ στην πρώτη του επίσημη παρουσία με τη φανέλα της Κυρίας διαμόρφωσε το τελικό 3-1.

Έτσι η Ανόρθωση μπήκε με το… δεξί στις αγωνιστικές της υποχρεώσεις παίρνοντας το πρώτο τρίποντο με καλή εμφάνιση.

Ανόρθωση (Κετσπάγια): Λόρια, Γκαλίτσιος, Σίντενφελντ, Σελίν, Κορέια, Κ. Αρτυματάς, Μαργκάσα, Καλτσάς (79′ Ελουντού), Οκριασβίλι, Χουσμπάουερ (72′ Νταουσβίλι), Κατσαράβα (62′ Μανιάς)

Στον πάγκο: Παπαδόπουλος, Π. Αρτυματάς, Αμπαρτζουμιάν, Γιωργαλλίδης, Κορρέα, Χριστοφή

Ερμής (Παναγιώτου): Καϊκέ, Δημητρίου, Γαβριήλ, Ρουσιάς (60′ Παπαθανασίου), Μέιρα, Γεμπλί, Ρέις (56′ Κωνσταντίνου), Νουμά, Ντίας, Σισοκό, Γουέσλι (70′ Αΐρτον)

To ΦΙΛΜ του αγώνα:

90′ Τρία τα λεπτά του έξτρα χρόνου.

86′ ΓΚΟΛ 3-1. Ο Ελουντού σκοράρει στο επίσημο ντεμπούτο του και δίνει αέρα δύο γκολ στην Ανόρθωση.

79′ Ελουντού μέσα, Καλτσάς έξω.

72′ Ο Χουσμπάουερ αφήνει τη θέση του στον Νταουσβίλι.

70′ Aΐρτον μέσα, εκτός ο Γουέσλι.

64′ Kίτρινη στον Νουμά.

64′ Σουτ από τον Καλτσά έξω από την περιοχή άστοχο.

62′ Ο Μανιάς αντικαθιστά τον Κατσαράβα.

60′ Παπαθανασίου στη θέση του Ρουσία.

59′ Κίτρινη στον Οκριασβίλι.

56′ Ρέις έξω, Κωνταντίνου μέσα.

55′ Κίτρινη στον Δημητρίου

51′ ΓΚΟΛ 2-1. Ο Καλτσάς με διπλή προσπάθεια μετά από σέντρα του Οκριασβίλι, στέλνει την μπάλα στα δίκτυα και δίνει εκ νέου προβάδισμα στην Ανόρθωση.

ENAΡΞΗ Β’ ΜΕΡΟΥΣ.

Κίτρινη του Καλτσά για διαμαρτυρίες.

ΤΕΛΟΣ ΗΜΙΧΡΟΝΟΥ.

45′ Δύο λεπτά ο έξτρα χρόνος.

38′ ΓΚΟΛ 1-1. Ο Ρουσιάς με υποδειγματικό πλασέ έπειτα από ασίστ του Μέιρα ισοφαρίζει.

35′ Μεγάλη ευκαιρία για τον Ερμή. Ο Ρουσιάς έφυγε στην πλάτη της άμυνας της Ανόρθωσης έκανε το πλασέ όμως ο Λόρια απομάκρυνε τον κίνδυνο.

30′ Πλασέ του Μαργκάσα, σωτήρια παρέμβαση του Γαβριήλ που διώχνει σε κόρνερ.

28′ ΓΚΟΛ 1-0. Εκτέλεση κόρνερ από τον Καλτσά, ο Καϊκέ προσπάθησε να απομακρύνει την μπάλα με γροθιά, όμως αυτή βρήκε στο κεφάλι του Γκαλίτσιου και κατέληξε στα δίκτυα, ανοίγοντας έτσι το σκορ.

26′ Σουτ του Οκριασβίλι, διώχνει δύσκολα σε κόρνερ ο Καϊκέ.

25′ Ωραίος συνδυασμός από τους ποδοσφαιριστές της Ανόρθωσης, ο Γκαλίτσιος έκανε τη σέντρα στο πρώτο δοκάρι με τον Κατσαράβα να πιάνει την κεφαλιά που έφυγε πάνω από τα δοκάρια.

16′ Παράλληλο γύρισμα του Κορέια, ο Καϊκέ διώχνει δύσκολα με τα πόδια σε κόρνερ.

10′ Σουτ του Γουέσλι έξω.

7′ Εκτέλεση φάουλ από την Ανόρθωση, πισινή κεφαλιά του Αρτυματά ο Σελίν από κοντά δεν πρόλαβε να βάλει την προβολή και να στείλει την μπάλα στα δίκτυα.