Η Γρανάδα διέλυσε εκτός έδρας την Τεούτα από την Αλβανία (0-4) και πέρασε στον 3ο προκριματικό του Europa League σε έναν αγώνα που ήταν ο πρώτος της στην Ευρώπη.

Το club από την Ανδαλουσία εξασφάλισε την παρουσία της στις ευρωπαϊκές διοργανώσεις την τελευταία αγωνιστική και μερικές εβδομάδες αργότερα έκανε… ντεμπούτο σε αυτές. Η ομάδα του Ντιέγο Μαρτίνεθ δεν είχε πρόβλημα να το συνδυάσει με νίκη καθώς αντίπαλος ήταν η Τεούτα από την Αλβανία. Στο 5’ με βολέ ο Σολδάδο άνοιξε το σκορ για να ανεβάσουν τον δείκτη του σκορ στο 0-3 στο ημίχρονο οι Κένεντι (10’) και Ερέρα (31’). Ο τελευταίος με ψηλοκρεμαστή κεφαλιά στο πρώτο λεπτό της επανάληψης, διαμόρφωσε το τελικό 0-4.

Την πρόκριση στον 3ο προκριματικό της Νο2 διοργάνωσης πήραν επίσης, η Ρόζενμποργκ, που διέλυσε 1-5 την Βέντσπιλς, η Χάιντουκ Σπλιτ με το 0-1 επί της Ρενόβα και η Μπούντουτσνοστ από το Μαυροβούνιο που πέταξε εκτός συνέχειας την Αστάνα (0-1).

The post Νίκη στο πρώτο ευρωπαϊκό ματς της ιστορίας της η Γρανάδα, αποκλεισμός για την Αστάνα του Πιέρου Σωτηρίου – Τι έγινε στα απογευματινά ματς appeared first on Thema Sports.