Μεγάλη πρόκριση για ΑΠΟΕΛ – Εισιτήριο για τους «8» με Εφραίμ και Ζαχίντ

Ο ΑΠΟΕΛ πανηγύρισε μεγάλη πρόκριση για τους «8» του κυπέλλου αφού επικράτησε στο εξ αναβολής ντέρμπι του ΓΣΠ με 2-1 του Απόλλωνα. Ο αγώνας ήταν μονός. Εφραίμ στο 8’, Σιέλης με αυτογκόλ στο 48’ και Ζαχίντ στο 78’ διαμόρφωσαν το τελικό σκορ.

Οι γαλαζοκίτρινοι μπήκαν πιο καλά στον αγώνα και βρήκαν νωρίς τον δρόμο προς τα δίκτυα.

Συγκεκριμένα, στο 8’ ο Εφραίμ με ιδανικό πλασέ μέσα από την περιοχή, έπειτα από πάσα του Ζαχίντ έγραψε το 1-0, ωστόσο ο  βοηθός έδωσε οφσάιντ. Το VAR επέμβει, διόρθωσε την απόφαση του Μιχάλη Μαρίνου (β’ βοηθός) και το γκολ μέτρησε.

Μετά από αυτό δεν είχαμε τη μεγάλη φάση, με τους κυανόλευκους να ισορροπούν το παιχνίδι, χωρίς όμως, να φανούν απειλητικοί, με τους γηπεδούχους να παίζουν καλή άμυνα και να κρατάνε σχετικά εύκολα το προβάδισμα τους, αλλά και αυτοί όταν έβγαιναν μπροστά δεν δημιούργησαν κάποια μεγάλη φάση.

Κάπως έτσι το 1-0 «σφράγισε» τις προσπάθειες των δύο ομάδων για το α’ μέρος.

Με το… καλημέρα της επανάληψης, η ομάδα του Γιάννη Πετράκη ισοφάρισε σε 1-1.

Στο 48’ ο Ουζόχο έκανε το λάθος, ο Γιαννιώτας έδωσε τον Πίττα που μόλις είχε περάσει στο ματς, και ο Κύπριος φορ έκανε το πλασέ με την μπάλα να βρίσκει πρώτα στο αριστερό κάθετο δοκάρι του Νιγηριανού και έπειτα στον Σιέλη, καταλήγοντας στα δίκτυα για το 1-1.

Όσο κυλούσε η ώρα, δεν υπήρχε η μεγάλη φάση με τις δύο ομάδες, αλλά, όλα αυτά, μέχρι το 78’ όταν η ομάδα του Σάββα Πουρσαϊτίδη πήρε εκ νέου κεφάλι στο σκορ.

Σε εκείνο το λεπτό, ο Εφραίμ εκμεταλλεύτηκε το λάθος από τους φιλοξενούμενους, πέρασε δύο παίκτες, έδωσε στον Ζαχίντ, ο οποίος πρώτα έκανε την ντρίμπλα και μετά το πλασέ για να δώσει ξανά το προβάδισμα στην ομάδα του Σάββα Πουρσαϊτίδη, διαμορφώνοντας το τελικό 2-1 και δίνοντας μια μεγάλη πρόκριση στον ΑΠΟΕΛ που θα βρεθεί στους «8» του κυπέλλου.

ΑΠΟΕΛ (Πουρσαϊτίδης): Ουζόχο, Ενσούε, Ζόρζε, Σιέλης, Γουίλερ, Σατσιάς (67′ Ντε Βινσέντι), Λουντέμο, Ζαχίντ, Ντονγκαλά (90+1′ Νούχιου), Εφραίμ (88′ Μερκής), Σαχάρ (88′ Γαβριήλ)

Στον πάγκο: Σίλβα, Αποστολάκης, Σάντος, Ντίας, Ανουάρ

Απόλλωνας (Πετράκης): Δημητρίου, Χάμπος, Ρομπέρζ, Κατελάρης (82′ Γιούστε), Βασιλείου (82′ Ψύχας), Ντένιτς, Μάρκοβιτς, Ματέι, Γκακπέ (46′ Πίττας), Γιαννιώτας (52′ Ντιγκινί), Μπένσοπ

ΤΕΛΟΣ ΑΓΩΝΑ.

90+1′ Νούχιου αντί Ντονγκαλά.

90′ Τέσσερα τα λεπτά των καθυστερήσεων.

88′ Μέσα οι Γαβριήλ και Μερκής, εκτός Σαχάρ και Εφραίμ.

82′ Ψύχας και Γιούστε αντί Βασιλείου και Κατελάρη.

78′ ΓΚΟΛ 2-1. Λάθος από τον Ντιγκινί, ο Εφραίμ πέραασε από δύο και έδωσε στον Ζαχίντ που μπήκε στην περιοχή του Απόλλωνα, έκανε την ντρίμπλα και πλάσαρε ιδανικά για να δώσει εκ νέου προβάδισμα στον ΑΠΟΕΛ

74′ Κίτρινη στον Ζαχίντ.

70′ Σουτ του Ζόρζε από κοντά, οι αμυνόμενοι έβαλαν την προβολή και «έκοψαν» την μπάλα.

67′ Ο Ντε Βινσέντι στη θέση του Σατσιά.

65′ Σουτ του Βασιλείου μπλοκάρει σταθερά ο Ουζόχο.

52′ Ντιγκινί μέσα, Γιαννιώτας έξω.

50′ Κίτρινη στον Σατσιά.

48′ ΓΚΟΛ 1-1. Λάθος από Ουζόχο, ο Γιαννιώτας έδωσε στον Πίττα που έκανε το πλασέ, η μπάλα βρήκε στο δοκάρι, όμως στη συνέχεια βρήκε στον Σιέλη και κατέληξε στα δίκτυα.

46′ Πίττας αντί Γκακπέ.

ENAΡΞΗ Β’ ΜΕΡΟΥΣ.

ΤΕΛΟΣ ΗΜΙΧΡΟΝΟΥ.

45′ Ένα λεπτό ο χρόνος των καθυστερήσεων.

45′ Ο Ζαχίντ μπήκε στην περιοχή, έκανε το πλασέ, ο Δημητρίου έδιωξε με τα πόδια σε κόρνερ.

42′ Σουτ του Γκακπέ, άστοχο.

34′ Κίτρινη στον Χάμπο.

31′ Φαλτσαριστό σουτ του Ζαχίντ, η μπάλα έξω.

29′ Γύρισμα του Γουίλερ, απομάκρυναν οι αμυντικοί του Απόλλωνα.

23′ Σουτ του Γιαννιώτα διώχνει σε κόρνερ ο Ουζόχο.

8′ ΓΚΟΛ 1-0. Ο Εφραίμ με πλασέ έπειτα από εκπληκτική πάσα του Ζαχίντ ανοίγει το σκορ.