Η Βερόνα έστειλε την Πάρμα στα… τάρταρα (ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ)

SERIE A’-22η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ

ΕΛΛΑΣ ΒΕΡΟΝΑ-ΠΑΡΜΑ: 2-1

Γήπεδο: Μαρκ Αντόνιο Μπεντεγκόντι

Σε δεινότατη θέση πλέον η Πάρμα, που βρέθηκε μπροστά στο σκορ μέσα στην έδρα της Βερόνα κι όμως έχασε με 2-1 στο τέλος. Ακόμη κι Ευρώπη βλέπει η Ελλάς πλέον, στην προτελευταία θέση η Πάρμα και στο -4’ από τη 17η, Τορίνο.

Στο 7ο μόλις λεπτό η Πάρμα κέρδισε πέναλτι σε ανατροπή του Καραμό από τον Σιλβέστρι και ο Κούτσκα το εκτέλεσε εύστοχα για το 0-1.

Ωστόσο η Βερόνα απάντησε άμεσα και στο 13’ έκανε το 1-1. Μετά από σέντρα από δεξιά ο Λαζάνια πήρε  την κεφαλιά και ο Ντιμάρκο με πλασέ στην κίνηση, νίκησε τον Σέπε.

Στο 15’ ο Ζερβινιό πάτησε περιοχή από αριστερά κι έκανε το σουτ αλλά ο Λάζοβιτς έσωσε με προβολή και στο 17’ το σουτ του Λαζάνια πέρασε λίγο έξω.

Και μάλιστα στο 38ο λεπτό η εκτέλεση φάουλ του Ντιμάρκο σταμάτησε στο δοκάρι του Σέπε που βρήκε και λίγο την μπάλα ενώ στο 45+1’ ο Σέπε έσωσε μετά από νέο σουτ του Ντιμάρκο.

Στο 55ο λεπτό η κεφάλια του Κορνέλιους πέρασε ελάχιστα έξω ενώ στο 59’ ο Σέπε είπε όχι σε σουτ του Μπέσα. Όμως στο 61’ μετά από κόρνερ του  Ντιμάρκο, ο Μπαράκ με κεφαλιά έκανε το 2-1.

Στο 82ο λεπτό η Βερόνα έφυγε στην κόντρα και ο Λαζάνια έσωσε στον Μπέσα, ο οποίος σούταρε πάνω σε  σώμα αμυντικού της Πάρμα.

ΒΕΡΟΝΑ: Σιλβέστρι, Τσετίν, Γκίντερ, Λοβάτο, Ταμέζε, Λάζοβιτς, Ίλιτς, Ντιμάρκο (85’ Μανιάνι), Μπαράκ, Κόλεϊ (51’ Μπέσα), Λαζάνια

ΠΑΡΜΑ: Σέπε, Κόντι (88’ Μαν), Γκαλιόλο, Οσόριο (69’ Πετσέλα), Μπάνι, Γκράσι (56’ Σομ) Κούρτιτς, Κούτσκα, Καραμό (69’ Μιχάιλα), Ζερβινιό, Κορνέλιους (56’ Τσίρκτσε)